Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσμετρώνται οι τοιχοποιίες στον υπολογισμό εμβαδού προς τακτοποίηση;


panouklas

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε για την εφαρμογή της νομοθεσίας σύμφωνα με τις συνέπειες που θα έχουν στον καθένα ξεχωριστά.

 

Όσοι νομοθετούν έχουν ήδη σκεφτεί τις συνέπειες αυτού...(ROLF)

 

Καθαρά τμ? ... καθαρά. πως θα μπορέσω να δηλώσω εγώ τα μεικτά?

και εφόσον "ο υπολογισμός του ειδικού προστίμου γίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία" δεν θα πρέπει να διορθώνει τέτοιες καταστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...Το λέω αυτό γιατί μπορεί στο διάγραμμα κάλυψης να λέει 15μ2 Η/Υ και αν δεν μετρήσουμε αυτό τον τοίχο να τακτοποιούμε 13.50μ2 παρόλο που έκλεισε όλος...

 

Παράδοξο όντως αλλά η εγκύκλιος 5 είναι σαφής:

 

egkyklios5.jpg.

 

Εδώ έχουν πετάξει στα σκουπίδια και τις ελάχιστες προδιαγραφές ύψους!!!

Link to comment
Share on other sites

και εφόσον "ο υπολογισμός του ειδικού προστίμου γίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία" δεν θα πρέπει να διορθώνει τέτοιες καταστάσεις?

 

Το παραπάνω αναφέρεται κυριολεκτικά για τον υπολογισμό του προστίμου από τιμές που δίνουν η τεχνική έκθεση/Υ.Δ. του φακέλου. Η πολεοδομία δηλ. λογικά πρέπει να βλέπει 1. Τιμή ζώνης 2. Σ.Δ. 3. Εμβαδό γης (από διαίρεση) 4. Χρήσεις γης. Με τα παραπάνω υπολογίζετε και το πρόστιμο (μαζί με άλλα στοιχεία που δηλώνει ο ιδιοκτήτης π.χ. πρώτη κατοικία-χρήση χώρου).

Για όλα τα άλλα ευθύνη έχει ο μηχανικός για τα γραφόμενα στην τεχνική έκθεση και ο ιδιοκτήτης για να γραφόμενα στην Υ.Δ.

Ειδικά για τις τοιχοποιίες το θέμα έχει εξαντληθεί. Δεν μετράνε στον υπό τακτοποίηση χώρο. Αυτό μπορεί να είναι αντίθετο με τα μέτρα του Δ.Κ. αλλά αν ο νομοθέτης ήθελε κάτι τέτοιο θα το ζητούσε ξεκάθαρα στα δικαιολογητικά (δηλ. και αντίγραφο του Δ.Κ.)

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 8

3) Οι αιτήσεις συνοδεύονται από τα δικαιολογητικά που προβλέπει ο νόμος, των

οποίων ελέγχεται μόνο η πληρότητα και από αμοιβή μηχανικού (οποιασδήποτε

ειδικότητας, που έχει δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας), ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ,

σύμφωνα με το υπ’ αριθ. 15011/31-5-10 έγγραφο του Τεχνικού Επιμελητηρίου

Ελλάδας, αντίγραφο του οποίου αποστέλλεται συνημμένα στην παρούσα. Τα

αναφερόμενα, στην προβλεπόμενη από το νόμο τεχνική έκθεση μηχανικού,

στοιχεία στηρίζονται στα σχέδια της σχετικής οικοδομικής άδειας. Δεν ελέγχονται τα

προσκομισθέντα παραστατικά, καθώς και τα στοιχεία, που δηλώνει ο ιδιοκτήτης

στην υπεύθυνη δήλωση, για την αλήθεια των οποίων φέρει ο ίδιος πλήρη την

ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Φυσικά, επειδή ο καιρός περνά και οι απόψεις αλλάζουν... τώρα σε λίγο βλέπω να μας ζητάνε και το Δ.Κ. καθώς τους φακέλους όπου δεν έχουν συμπεριληφθεί τοιχοποιίες των ημιυπαίθριων τους επιστρέφουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

 

Πχ σε ημ/θριο που βρίσκεται ανάμεσα σε κύριους χώρους η περιμετρική τοιχοποιία έχει προσμετρηθεί στον σ.δ. της άδειας.

 

Ομως σε έναν ημ/θριο σε γωνία κτιρίου οι 2 περιμετρικοί τοίχοι δεν έχουν προσμετρηθεί στην άδεια και άρα πρέπει να προσμετρηθούν στην ρύθμιση.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και πιστέυω ότι έχω δίκιο.

 

Εγώ συνάδελφοι , τοιχοποιία ημ/θριου που δεν έχει προσμετρηθεί στον σ.δ. της άδειας τον βάζω πάντα στην ρύθμιση. Τα m2 είναι ελάχιστα και η επιβάρυνση αμελητέα.

 

Ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο που ορισμένοι δεν τους βάζετε στη ρύθμιση.

Καλύτερα να έχεις 1 μ2 παραπάνω παρά λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε μια περίπτωση κλεισίματος pilotis, όπου οι υπάρχοντες τοιχοποιίες είναι 5μ²

Η διαφορά στο πρόστιμο είναι 4600€ (είναι στο όριο των 75μ²)

Άρα δεν είναι τόσο απλό.

Στο εμβαδό που μπαίνει στην ρύθμιση υπολογίζουμε αυτό που κατασκευάστηκε καθ'υπέρβαση της αδείας.

Οι τοιχοποιίες κατασκευάστηκαν σύμφωνα με την άδεια. Άρα δεν τις συνυπολογίζουμε.

 

υγ. Υπενθυμίζω πως ακίνητο για τον συγκεκριμένο νόμο είναι το κτίριο και όχι το οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο που ορισμένοι δεν τους βάζετε στη ρύθμιση.

Καλύτερα να έχεις 1 μ2 παραπάνω παρά λιγότερο.

 

 

α γεια σου,

και εγώ αυτό κάνω

 

μόνο στα υπόγεια όπου τα τμ είναι πολλά τα αφαιρώ

Link to comment
Share on other sites

υγ. Υπενθυμίζω πως ακίνητο για τον συγκεκριμένο νόμο είναι το κτίριο και όχι το οικόπεδο.

 

Εφόσον υπάρχουν βελτιώσεις (εν γένει) ποτέ δεν είναι το οικόπεδο μόνο "ακίνητο". Αυτή είναι παρανόηση κάποιων οικονομολόγων και κάποιων μεσιτών.

Ένας ορισμός του ακινήτου είναι αυτός: "Ως ακίνητο ορίζεται το ιδεατό ή πραγματικό τμήμα του χώρου που τεκμηριώνει αυτοτελές ή εξ αδιαιρέτου ιδιοκτησιακό δικαίωμα.

Σύμφωνα με τον Αστικό κώδικα ακίνητα πράγματα είναι το έδαφος και τα συστατικά αυτού μέρη ή τα παραρτήματα του, δηλαδή όλες οι δυνατές ( και νόμιμες) βελτιώσεις που μπορεί να δεχθεί η γη."

Ο καθηγητής μου στο ΕΜΠ, Ζεντέλης, έδινε έναν ακόμα πιο συγκεκριμένο ορισμό, τον οποίο δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα και δεν ρισκάρω να παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

tpanag ήμουνα ακριβής νομίζω. Στον συγκεκριμένο νόμο, όχι στην πολεοδομική νομοθεσία.

Για επαλήθευση αυτού που λέω δες τον πίνακα των ποσοστών του προστίμου τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

α γεια σου,

και εγώ αυτό κάνω

 

μόνο στα υπόγεια όπου τα τμ είναι πολλά τα αφαιρώ

 

Kαι εγώ βάζω και τις τοιχοποιϊες μέσα στο 99% των δηλώσεων , εκτός των περιπτώσεων που ο ίδιος ο πελάτης ζητάει (μόνο σε υπόγεια και πυλωτές) να τα αφαιρέσουμε για να μην υπερβούμε τα 75,00τ.μ. συνήθως .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.