Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση κτίσματος προ 1955


jimis9497

Recommended Posts

πολύ χρήσιμο Manolis gon

 

όμως η φιλη δεν καλύπεται διότι

Είπε κάποιος συνάδελφος πιο πάνω πως:

"Ο πελάτης έχει ένα ακίνητο χωρίς άδεια, προ του 1955, το οποίο λειτουργεί ως κατάστημα μικρο-εμπόριου. Θέλει όμως να το νοικιάσει σε κάποιον ο οποίος θα ανοίξει εστιατόριο.

 

 

Νομίζω εκτεθειμένος θα είναι ο Δήμος που παραχωρεί τις άδειες και όχι ο εκάστοτε ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης. Αυτοί προσκομίζουν ό,τι απαιτούν οι υπηρεσίες προκειμένου να πάρουν τις απαραίτητες αδειοδοτήσεις. Εαν αυτά που ζητούν οι υπηρεσίες είναι ανεπαρκή, αυτό δεν τους αφορά!

μα το δικο του μαγαζί θα σφραγιστεί μέχρι που να αποκατασταθεί η νομιμότητα

 

άσε που και ο μηχανικός θα βρει το μπελά του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 227
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας

 

θελω να βγάλω αδεια καταστηματος υγειονομικου ενδιαφέροντος σε κτισμα προ 55 λοιπον οταν εγινε το52 ηταν πετρινο τωρα δεν εχει καμια σχεση με την φοτο που εχει η πολεοδομια το εχει αλλαξει τελειως ο πελατης το εχει ανακαινισει (είναι με τούβλο, σοβαδες κτλ). σ 'αυτη την περιπτωση τι γινεται? μου ειπαν οτι μπορει να υπαρξει προβλημα, ισχυει??

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

θελω να βγάλω αδεια καταστηματος υγειονομικου ενδιαφέροντος σε κτισμα προ 55 λοιπον οταν εγινε το52 ηταν πετρινο τωρα δεν εχει καμια σχεση με την φοτο που εχει η πολεοδομια το εχει αλλαξει τελειως ο πελατης το εχει ανακαινισει (είναι με τούβλο, σοβαδες κτλ). σ 'αυτη την περιπτωση τι γινεται? μου ειπαν οτι μπορει να υπαρξει προβλημα, ισχυει??

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tzeni

Τίποτα δεν είναι ξεκαθαρισμένο δηλ και γίνεται και δεν γίνεται

Εξαρτάται από την πολεοδομία που υπάγεσαι.

Επομένως κάνε ένα ερώτημα προφορικό εκεί, ειδικά αν είσαι επαρχία

Με το προφορικό δεν σημαίνει ότι θα αρχίσουν και να σε τρέχουν, αν και πάλι η απάντηση μπορεί να μην είναι απόλυτη, γιατί εξαρτάται από τον υπάλληλο που θα χρεωθεί την υπόθεσή σου.

Εδώ στην απαιτούμενη Υ.Δ, όπου δηλώνει ο ιδιοκτήτης, το χρόνο κατασκευής του,

προσθέτουμε «ότι προέβηκε – ό ίδιος ή ο προκάτοχός του- ανά απροσδιόριστες χρονικές περιόδους -στην επισκευή του»

Link to comment
Share on other sites

σ ' ευχαριστω παρα πολυ. πριν 3 μηνες εβγαλα μια αδεια για καφε σε καινουργιο κτιριο ομως και απο την πολεοδομια ουτε καν ηρθαν για ελεγχο, τωρα για προ του 55 δεν εχω ιδεα τι γινεται και τι κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

tzeni

Ρώτα στην πολεοδομία σου

Σου εξήγησα ήδη ότι κάθε πολεοδομία έχει τα δικά της κάθε μία λέει το μακρύ και το κοντό της κατά την λαϊκή παροιμία (ειδικά σ’ αυτό το θέμα σου)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Έχω την εξής περίπτωση: έχω ένα κτισμα προ του 1955 χωρίς οικοδομική άδεια και ο πελάτης από κατοικία το έκανε κατάστημα και τώρα θέλει να κάνει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος(αναψυκτήριο). Η πολεοδομία μου ζητάει να της πάω κάποιο ΦΕΚ σύμφωνα με το οποίο η αλλαγή χρήσης που έκανε είναι νόμιμη για να μην επιβάλλουν πρόστιμο σαν αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με υποψιάζει κάτι. Το γεγονός πως η πολεοδομία σου ζητάει ΦΕΚ.

Γιατί σου το ζητάει; Εσύ υποστηρίζεις πως μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή;

 

Εκτός αν είναι κατάστημα πριν από το 1955 οπότε η αλλαγή έγινε πριν από το 1955.

 

Σκέψεις κάνω, δεν γνωρίζω την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματια:

 

Εγκ-40446/19-9-90

 

"Χορήγηση βεβαιώσεων από Πολεοδομικές Υπηρεσίες προκειμένου

να δοθεί άδεια λειτουργίας καταστήματος".

Για τα προϋφιστάμενα του ΓΟΚ/55 κτίσματα είναι δυνατόν

να χορηγείται η πιο πάνω βεβαίωση χωρίς να είναι απαραίτητο να

προηγηθεί η έκδοση άδειας νομιμοποίησης, μόνο εφ' όσον ο χώρος

αυτός λειτουργούσε αποδεδειγμένα σαν κατάστημα προ του ΓΟΚ/55 και

η χρήση του αυτή παρέμεινε μέχρι σήμερα.

Σχετ. α. Εγγρ-54661/8513/3-8-88 έγγραφό μας.

β. Εγγρ-67657/11055/13-10-88.

 

Μετά από ερωτήματα Πολεοδομικών Υπηρεσιών καθώς και σχετική αλληλογραφία της Δ/νσής μας με την Γενική Αστυνόμευση του Υπουργείου Δημόσιας Τάξεως και σε συνέχεια του (α) σχετικού κωδικοποιώντας προγενέστερες μεμονωμένες απαντήσεις σας γνωρίζουμε ότι προκειμένου να χορηγηθεί από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία βεβαίωση προβλεπόμενη από υγειονομική διάταξη για την έκδοση άδειας λειτουργίας καταστήματος πρέπει να εξετάζονται και τα ακόλουθα:

1.1. Για τα προϋφιστάμενα του ΓΟΚ/55 κτίσματα είναι δυνατόν να χορηγείται η πιο πάνω βεβαίωση χωρίς να είναι απαραίτητο να προηγηθεί η έκδοση άδειας νομιμοποίησης, μόνο εφ' όσον ο χώρος αυτός λειτουργούσε αποδεδειγμένα σαν κατάστημα προ του ΓΟΚ/55 και η χρήση του αυτή παρέμεινε μέχρι σήμερα.

Σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να δοθεί η βεβαίωση μόνο εφ'όσον εκδοθεί προηγουμένως άδεια νομιμοποίησης, σύμφωνα με την Εγκ-128/86 και σε συνδυασμό με τα αναφερόμενα στο Αρθ-5 του ΓΟΚ/85.

1.2. Για τα κτίσματα τα οποία δηλώθηκαν σύμφωνα με το Ν-720/77 ή με το άρθ-15 του Ν-1337/83, ισχύει προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση οπότε είναι δυνατόν να δοθεί η βεβαίωση χωρίς να έχει εκδοθεί προηγουμένως απόφαση Νομάρχη για την εξαίρεση από την κατεδάφιση καθώς και άδεια νομιμοποίησης, εφ'όσον έχουν δηλωθεί σαν καταστήματα.

Ειδικώτερα όταν πρόκειται για αυθαίρετη χρήση υπογείου και με τη σχετική απόφαση Νομάρχη περί εξαιρέσεως έχει γίνει αποδεκτή η αυθαίρετη χρήση καταστήματος, πρέπει να αναγράφεται στη βεβαίωση ότι η χρήση του χώρου για κατάστημα είναι αποδεκτή με την συγκεκριμένη απόφαση Νομάρχη, κατά τις διατάξεις των άρθ-15 και αρθ-16 του Ν-1337/83.

2. Επίσης προκειμένου να χορηγηθεί η βεβαίωση θα πρέπει να γίνεται αυτοψία και επίσης να προσκομίζεται από τον ενδιαφερόμενο έκθεση μηχανικού για την αντοχή του κτιρίου, εφ' όσον δεν υπάρχει σχετική οικοδομική άδεια

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.