Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμή πώλησης ΚWh στην ΔΕΗ και ρυθμός αύξησης


Carcharoth

Recommended Posts

Η τιμή της ΚWh για πόσο θα μείνει στα 0.45 για εγκαταστάσεις πάνω απο 10κW?

 

Κάπου είχα δεί ένα ωραίο πινακάκι αλλα δεν μπορώ να το βρώ τώρα.

 

Επίσης , στο συμβόλαιο με την δεή , υπάρχει και ρυθμός αύξησης της τιμή πώλησης? Αν ναι πόσο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ:)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ Η ΔΕΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΕΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΟΡΑ 0.10 ΕΩΣ 0,.12 ΕΥΡΩ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ Η ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ?

ΔΛΔ. ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΗΣ ΘΑ ΠΑΡΑΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΧΥ ΘΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΩ ΣΤΗ ΔΕΗ ΜΕ 0.55 ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΜΕΝΑ Η ΔΕΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ STANDAR 0.10 - 0.12 ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ?

ΦΑΝΤΑΖΟΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΡΦΩΝ ΑΥΤΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένο δεν είναι τίποτα σε αυτή τη ζωή, ούτε ότι η ΔΕΗ θα σου πουλάει στις τιμές που αγοράζεις τώρα ούτε θα σου αποροφά στις τιμές που σου απορροφά τώρα. Ας μην ρωτάμε και μεταξύ μας τις sos ερωτήσεις των πελατών, η συγκεκριμένη που ανέφερες είναι η νούμερο ένα:D (αν γράφαμε πανελλαδικές θα ήταν το super SOS)

Οι τιμές βάση σύμβασης αναπροσαρμόζονται κατά 25% του Δείκτη τιμών καταναλωτή του προηγούμενου έτος οπότε πόσο το ποσοστό του ΔΤΚ ή πληθωρισμού αν προτιμάτε για το 2009 (ας πούμε 10%) τότε η KWh 0,45x0,25x0,1+0,45= 0,46125 για το τρέχον έτος (αυτό ας το επιβεβεώσει ένας επενδυτής που συνδέθηκε το 2009)

Για κάποιον που θα συνδεθεί το 2010 με βάση την σύμβαση θα πληρώνεται το πρώτο έτος με 0,45 και το 2011 με 0,45x0,25xy(όπου y ο ΔΤΚ του προηγούμενου έτους/100)

Οπότε δεν υπάρχει std τιμή KWh, άλλη τιμή έχει ο υπογράφων το 2009 άλολη αυτός που υπέγραψε μέχρι Αυγουστο του 2010 και άλλη αυτός που θα υπογράψει μέχρι το Φεβρουάριο του 2011.

Link to comment
Share on other sites

"ΑΛΛΑ Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΜΕΝΑ Η ΔΕΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ STANDAR 0.10 - 0.12 ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ?"

 

Aγαπητή Χριστίνα,

 

σύμφωνα με την θεωρία της επιχειρηματολογίας, η τιμή αυτή όχι μόνο θα είναι STANDAR (sic), αλλά θα μειώνεται σαφώς κάθε χρόνο έτσι ώστε στα 25 χρόνια, για όσο ρεύμα καταναλώνεις, η ΔΕΗ θα σου δίνει και ένα bonus κατανάλωσης, τουλάχιστον 6000 Ευρώ το δίμηνο! Η ΔΕΗ που όλοι αγαπήσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που αγοράζει ο ΔΕΣΜΗΕ (και όχι η ΔΕΗ) για Φ/Β πάρκα επί εδάφους είναι σταθερή και ίση με την τιμή που ισχύει τη στιγμή της υπογραφής της Σύμβασης Αγοραπωλησίας.

Δεν υπόκειται σε αναπροσαρμογή του 25% του δείκτη καταναλωτή ετησίως όπως νομίζαμε και αυτό έως ότου αρχίσουν οι αγωγές κλπ

Δεν μπορώ να γνωρίζω αν μπορεί κάποια Κυβέρνηση να αλλάξει την τιμή, όχι λόγω θέλησης αλλά Νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αυξάνει' date=' κάθε χρόνο αυξάνει κατά 25% του δείκτη πληθωρισμού

 

Δείτε εδώ που το αναφέρει και σαν παράδειγμα:

http://www.stegiorama.gr/u_photos/Fi...uide_Mar09.pdf[/quote']

 

 

Όντος το αναφέρει ξεκάθαρα, :

Ο πίνακας που ακολουθεί δίνει τις νέες τιμές πώλησης της παραγόμενης ηλιακής

κιλοβατώρας. Σημειωτέον ότι οι τιμές αυτές αναπροσαρμόζονται ετησίως (προς τα πάνω) με

το 25% του πληθωρισμού της περασμένης χρονιάς. Αν δηλαδή κάποιος υπέγραψε με τον

ΔΕΣΜΗΕ συμφωνώντας μία βασική ταρίφα 45 λεπτών ανά κιλοβατώρα για 20 χρόνια, και

υποθέτοντας ότι ο πληθωρισμός είναι π.χ. 3%, την πρώτη χρονιά θα πάρει 45 λεπτά την

κιλοβατώρα, την δεύτερη 45,34 λεπτά, κ.ο.κ.

 

Αυτό φαντάζομαι ισχύει για όλα τα είδη εγκαταστάσεων.

 

Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να κάνω μια ανάλυση της επένδυσης στα επόμενα 25 χρόνια.

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος προσεγγιστικός τρόπος πρόβλεψης του πληθωρισμού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.