Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού


maggiora

Recommended Posts

Ψάξε καλύτερα σε ναυτιλιακό φόρουμ , όπως http://www.nautilia.gr/forum/index.php

 

Εκεί θα σου πούν γιά τις σχολές ΕΝ .

Φέτος θα ξανανέβει ο αριθμός εισακτέων στα προπέρσινα επίπεδα , αλλά με την κρίση και το κόψιμο του δημοσίου , το τρίπτυχο , αστφύλακας , πυροσβέστης , δάσκαλος , αρχίζει σιγά - σιγά και απαξιώνεται στην συνείδηση του Ελληνα , οπότε οι σχολές και το επάγγελμα ΕΝ θα αρχίσουν να ξαναποκτούν την αίγλη του 50, 60 .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πεδια εδωσα φετος πανελληνιες και εβγαλα 547 μορια απο επαλ ομαδα α κ απολυτυριο κ πτυχιο ηλεκτρολογιας με 12.3 εχω και το proficiency michigan υπαρχει καμια ελπιδα να μπω μηχανικος ? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, τελειώνω Ναυπηγός Μηχανολόγος Μηχανικός και σκεφτόμουνα να πάω στα καράβια για 2-3 άντε και 4 χρόνια ώστε να πάρω τις απαραίτητες εμπειρικές γνώσεις για να πιάσω δουλειά ως αρχιμηχανικός σε κάποια ναυτιλιακή.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής, η εξέλιξη στους βαθμούς είναι ίδια (χρονικά) για έναν Ναυπηγό ΜΜ με έναν που έχει τελειώσει στην σχολή Εμπορικού Ναυτικού. (Ρωτάω γιατι κι ο πατέρας μου όντας Ναυπηγός πρώτα πήγε στα καράβια για 2 χρόνια και είχε πολύ πιο γρήγορη εξέλιξη σε σχέση με τους μηχανικούς εμπορικού Ναυτικού )

 

Τα χρόνια πάνε έτσι;

1 χρόνο για Γ' μηχανικός, +2 χρόνια για Β' Μηχαν., +3 για Α' Μηχαν. Δηλαδή σύνολο 6 πλεύσιμα χρόνια για να βγείς Α;;;

 

Ο πατέρας μου, μου προτίνει να προσπαθήσω για Α' μηχανικός και το ψάχνω λιγάκι , ώστε σε συνδιασμό με το πτυχίο απο του Ναυπηγού απο το ΕΜΠ να πάω κατευθείαν για αρχιμηχανικός. Εγω σκεφτομουνα να πάω για Γ' μηχανικός, μετά να κάνω new building για όσο τραβήξει και μετά να κοιτάξω για κάτι πιο σταθερό σε μία Ναυτιλιακή. Τι απο τα δύο είναι καλύτερο σαν ιδέα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε εδω καιγομαστε..η οικοδομη εχει πατωσει..και εσυ μας λες τι σου ειπε ο μπαμπας σου?

ασε μας.πηγαινε λοστρομος γιατι το αρχιμηχανιλικι δεν θελει γιους του μπαμπα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Michail_D καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον φορέα για επίσημη απάντηση. Εδώ δεν νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγαλε εδω καιγομαστε..η οικοδομη εχει πατωσει..και εσυ μας λες τι σου ειπε ο μπαμπας σου?

ασε μας.πηγαινε λοστρομος γιατι το αρχιμηχανιλικι δεν θελει γιους του μπαμπα.

 

Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς αλλα επειδή δεν με ξέρεις καλό είναι να μήν μιλάς. Ο πατέρας μου δεν με έβαλε στο Εθνικό μετσόβιο πολυτεχνείο και όυτε μου πέρασε τα μαθήματα με μέσο όρο 8.

 

Και μέσα στο ίντερνετ όλοι άντρες πολλά βαρύς είμαστε... Στείλε πμ. να βρεθούμε να δούμε ποιος την έχει μεγ@λύτερη...

 

@Michail_D καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον φορέα για επίσημη απάντηση. Εδώ δεν νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει κανείς.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή δεν έχω πολλές μέρες που το ψάχνω, μπορείς να μου στείλεις κανα τηλέφωνο ή κανα site που να μπορώ να κοιτάξω; Δυστυχώς δεν έχω ανθρώπους (πέραν του πατέρα μου που είναι ανενεργός εδώ και μια 12ετία και έχει χαθεί με το αντικείμενο) που να μπορούν να με καθοδηγήσουν και ψάχνω απαντήσεις στο internet στα τυφλά.

 

Και δυστυχώς πέφτω σε μ@λάκες σαν τον Λίλιουμ, α συγνώμη την Μαργαρίτα, όχι κάτσε την Ανεμόνα.

Link to comment
Share on other sites

ποσο δυσκολο ειναι μηχανολογος μηχανικος να γινει βοηθος αρχιμηχανικου σε ναυτιλιακη?και εαν ειναι δυσκολο τοτε

 

1.βοηθαει καποιο μαστερ πανω σε ναυτιλιακα?

2.εαν ταξιδεψει σαν τριτος για κανα χρονο θα μπορεσει με αξιωσεις μετα να χτυπησει πορτες σε ναυτιλιακες?

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Καλησπέρα ΑΝΕΜΟΝΑ, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί απαντάς με αυτό το κομπλεξικό και κοροϊδευτικό ύφος στη ερώτηση του παιδιού οταν πριν απο 2.5 μήνες περιπου ρωτάς με πάρα πολύ ευγενικό τρόπο κάτι παρόμοιο?

Έχω και μια δεύτερη απορία, δέχομαι πως 'καίγεσαι', αφού η οικοδομή έχει πατώσει, και οι απορίες κάποιου μπορεί να σου φαίνοντια άνευ σημασίας τότε γιατί να μπείς καν στο κόπο και τη διαδικασία να σχολιάσεις με τόση κακεντρέχια και να απαξιώνεις τις απορίες του? Αυτό μου δίνει να καταλάβω μόνο ένα πράμα, πως έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και το σπαταλάς παίζοντας το μαγκάκι και το καμπόσο πίσω απο την ασφάλεια της οθόνης σου αντί να βρείς καμια δουλεία!

Τέλος, να σου υπενθυμίσω πως δεν ευθύνεται κανείς σε αυτό το φόρουμ για την άσχημη κατάστση της αγοράς και για τη κρίση που διανύει ο κλάδος σου φίλε ΑΝΕΜΟΝΑ, για το λόγο αυτό εάν έχεις να πεις κάτι που θα βοηθήσει ανθρώπους που συμμετέχουν στο φόρουμ έχει καλώς, αλλιώς κράτα το για τον εαυτό σου.

 

Φιλικά SPLEEN

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Michail_D

εγώ θα πήγαινα σε μια τέτοια εταιρία να ρωτήσω;

 

Βεβαια θα ρώταγα λίγο πιο διπλωματικα

πχ τι εξέληξη θα μπορόυσα να έχω στην εταιρία σας

 

ΥΓ στη ζωή χρειάζεται και λίγο θράσος βρε παιδί μου, πάντα όμως με ευγένεια και αυτοσυγκράτηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ζόρι τραβάς αλλα επειδή δεν με ξέρεις καλό είναι να μήν μιλάς. Ο πατέρας μου δεν με έβαλε στο Εθνικό μετσόβιο πολυτεχνείο και όυτε μου πέρασε τα μαθήματα με μέσο όρο 8.

 

Και μέσα στο ίντερνετ όλοι άντρες πολλά βαρύς είμαστε... Στείλε πμ. να βρεθούμε να δούμε ποιος την έχει μεγ@λύτερη...

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Επειδή δεν έχω πολλές μέρες που το ψάχνω, μπορείς να μου στείλεις κανα τηλέφωνο ή κανα site που να μπορώ να κοιτάξω; Δυστυχώς δεν έχω ανθρώπους (πέραν του πατέρα μου που είναι ανενεργός εδώ και μια 12ετία και έχει χαθεί με το αντικείμενο) που να μπορούν να με καθοδηγήσουν και ψάχνω απαντήσεις στο internet στα τυφλά.

 

Και δυστυχώς πέφτω σε μ@λάκες σαν τον Λίλιουμ, α συγνώμη την Μαργαρίτα, όχι κάτσε την Ανεμόνα.

συγνωμη για τον τροπο μου μπορει να ηταν αποτομος.Τ αναγνωριζω.Απλα ειναι δυσκολη περιοδος γι ολους εμας που εργαζομαστε.

Οσο γι αυτο που εγραψες να σου στειλω pm να βρεθουμε τι εννοεις.Δηλαδη να βρεθουμε να με σαπισεις στο ξυλο?

Οπως σου εγραψα ειναι δυσκολη περιοδος για εμας που εργαζομαστε και τον καθενα μας ξεχωριστα.Κουβαλαμε πολλα στο κεφαλι μας.Γι αυτο επειδη ειμαι αρκετα χαρμανης απειλες τραβα κανε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.