Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

@fico

έχεις κι εσύ δίκιο που λες ότι δεν είναι μέσα στον όγκο η προεξοχή

το είδα όμως κι εγώ (μετά από τη συζήτηση με την myri) γραμμένο στην εγκύκλιο 5: "σε αυτόν συμπεριλαμβάνονται τα υπόγεια, η pilotis, οι αρχιτεκτονικές προεξοχές..."

 

άρα... (και μετά την τελευταία σου διευκρίνιση για το σχέδιο)

ρυθμίζεις κανονικά!:D

 

@julia

θα ήταν καλό να δεις το ΔΚ

αν έχει γίνει λάθος και έχει υπολογιστεί ως ημιυπαίθριος κάτι που δεν είναι δεν μπορώ να σκεφτώ πώς λύνεται με ανώδυνο τρόπο κάτι τέτοιο.

αν πράγματι έχει μετρήσει στην δόμηση το κομματάκι 3,00x0,70 τότε ρυθμίζεις το υπόλοιπο και μόνο. το 3,00x0,70 χρειάζεται αλλαγή χρήσης (από βοηθητικό χώρο σε κατοικία) -αφού έχει μπει στον συντελεστή δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει θέμα

(στην τελική, και ποιος θα το μάθει...)

 

πάντως, εγώ ακόμα καλημέρα λέω... :)

Link to comment
Share on other sites

@julia

το θέμα έχει ξανασυζητηθεί κ υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

ειμαι της άποψης (και πρακτικά) οτι ασχέτως αν έχει μετρηθεί ή όχι στον ΣΔ ο ημ εχει αλλαξει χρήση οπότε κ πρέπει να μετρηθεί ΟΛΟΣ με παράβολο 250ε.

 

@gio

1. οτι εχει δηλωθεί στην εφορια.

2. αν το γκαράζ έχει χιλιοστά τότε είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία (2φακ) αν οχι = παρακολούθημα (1φακ)

3. βλ1

4. άλλη κατοικία (η χρήση που έχει πάρει ο χώρος)

5. 250+350 αφού πρόκειται για ημ & άλλο χώρο (άσχετα με το ιδιοκτησιακό)

Link to comment
Share on other sites

hotpepper και jbosdas ευχαριστώ πολύ. ;)

Σκέπτομαι και το ενδεχόμενο να δείξω το χώρο 3Χ3 ως ημιυπαίθριο και τον 0,70Χ3,00 ως λοιπούς χώρους, πληρώνοντας παράβολα 250 και 350 ευρώ αντίστοιχα. Τη συζήτηση κάπου την είχα πετύχει αλλά δεν συγκράτησα τις ένθεν και ένθεν απόψεις, αφού τότε δεν είχα συναντήσει ανάλογη περίπτωση και τώρα φαντάζει αδύνατο να το ξαναβρώ.:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το δήλωσε στην εφορία, εκτός αν δεν το έχει δηλώσει ακόμη.

εφόσον είναι μία ιδιοκτησία και το έχει σαν α κατοικία όλοι οι υπολογισμοί σου θα γίνουν σαν α κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

@julia

 

Στην πολεοδομία Συγγρού το δεχτήκανε με 2 παράβολα, τα τ.μ. εκτός δόμησης με παράβολο 250 και τα τ.μ. εντός δόμησης και όγκου με παράβολο 350.

 

Καλύτερα να ρωτήσεις όμως στην πολεοδομία όπου θα καταθέσεις το φάκελο για να δείς τη δική τους τακτική. (στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχε Δ.Κ. που να δείχνει και το μικρότερο κομμάτι ώς ΗΧ και έτσι το δεχτήκανε σαν άλλο χώρο)

 

Μην ξεχνάς οτι το παράβολο δεν επιστρέφεται (έχουν αρχίσει και το τυπώνουν αυτό και πάνω στα παράβολα , οτι τα χρηματα δεν επιστρέφονται) και άν απο λάθος πάς 2 σύνολο 600 ευρω... το πρόστιμο μπορεί να είναι μικρότερο άν δεχτούν μόνο τα τ.μ. εκτός δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

sos συνάδελφοι μία βοήθεια αν το υπόγειο μεζονετας με 1 εσωτερική κλίμακα τακτοποιείται σε κατοικία (καθιστικό) και κάτω από την σκάλα έχει μείνει αποθηκάκι με μέγιστο υψος 270 και ελάχιστο 100 μπαίνει και αυτό στην τακτοποίηση καθώς έχει πρόσβαση μόνο από το νέο καθιστικό ή εξαιρείται και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

το αποθηκάκι θα εξαιρεθεί, η κλίμακα θα εξαιρεθεί?

 

Για ποιο λόγο να μην εξαιρεθεί η κλίμακα.Και βέβαια δεν θα προμετρήσει.Επειδή έχω κι εγώ περίπτωση μεζονέτας με υπόγειο, έχω εξαιρέσει το κλιμακοστάσιο.

 

Αλήθεια,τον υπόλοιπο χώρο του υπογείου το δηλώνετε αφαιρώντας το εμβαδό της περιμετρικής τοιχοποιίας αλλά προσμετρώντας το εμβαδό των φερόντων στοιχείων-υποστυλωμάτων?Ερμηνεύοντας το νόμο αυτό καταλαβαίνω.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρετε θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα.

Μπαλκόνι που έχει κλείσει με τοιχοποιία από εργολάβο και άλλαξε η χρήση του σε κύρια χρήση (υπνοδωμάτιο) και πουλήθηκε μαζί με το διαμέρισμα σαν τμήμα του δηλαδή, υπάγεται στη ρύθμιση για τους ημιυπαίθριους???

Σας παρακαλώ όποιος το γνωρίζει καλά γιατί οι ανθρωποι περιμένουν κάποια λύση και οι προθεσμία λήγει όπου νάναι.

Η οικοδομή είναι 10 ετίας περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια,τον υπόλοιπο χώρο του υπογείου το δηλώνετε αφαιρώντας το εμβαδό της περιμετρικής τοιχοποιίας αλλά προσμετρώντας το εμβαδό των φερόντων στοιχείων-υποστυλωμάτων?Ερμηνεύοντας το νόμο αυτό καταλαβαίνω.....

 

ετσι γίνεται αφαιρείται η περιμετρική είτε είναι τοιχεία είτε τοίχος πληρώσεως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.