Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Στη φωτο φαίνεται το σημείο της κάτοψης το οποίο μου ζητήθηκε να τακτοποιηθεί. Χαρακτηρίζεται ως "κενό" και είναι το σημείο που τελειώνει η εσωτερική σκάλα με την οποία επικοινωνεί ο όροφος αυτός με το ισόγειο (πρόκειται για μεζονέτα).

Από ότι κατάλαβα ήτανε χώρος διπλού ύψους, στην ουσία ανέβαινες τη σκάλα και έβλεπες κάτω το ισόγειο. Για μένα τακτοποιείται είναι σαν στυλ σοφίτας που δεν υπάρχει στα σχέδια αλλά βρίσκεται εντός όγκου.

 

Όσον αφορά το 2ο ερώτημα, οι Η/Χ αυτοί ανήκουν σε Ο.Ε. Ανήκουν σε σπίτια-οικίες που η εταιρία αυτή τα έχει για πώληση. Θα χαρακτηριστεί σίγουρα σαν "άλλη κατοικία"?

Σίγουρα άλλη κατοικία το έχω ήδη κάνει για Α.Ε. Δεν είναι πρώτη τους κατοικία, δεν μένουν σε αυτή, αλλά μία από τις πολλές που έχουν προς πώληση.

 

Και τέλος ποιό από τα 2 ονόματα των εκπροσώπων της εταιρίας θα βάλω στις υπεύθυνες δηλώσεις κτλ?(εφόσον δε βάζω τα στοιχεία της εταιρίας,αλλά νόμιμων εκπροσώπων της).

Στην Αίτηση υπογράφουν και οι 2 έστω και εάν βάζεις όνομα εταιρείας. Στις Υ.Δ. ο ένας από τους 2 μόνο, με εξουσιοδότηση από τον 2ο έταιρο ότι εξουσιοδοτεί τον πρώτο να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για διεκπεραίωση του Ν. 3843/10. Το πρόστιμο θα βγει στην εταιρεία και όχι στον εκπρόσωπο....σίγουρο αυτό, γιατί το ακίνητο ανήκει στην εταιρεία, οι εκπρόσωποι μπορεί και να αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αίτηση υπογράφουν και οι 2 έστω και εάν βάζεις όνομα εταιρείας.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι 2 νόμιμοι εκπρόσωποι σε μια εταιρεία δε γίνεται να υπάρχουν. Μπορεί να είναι 2 τα ομόρρυθμα μέλη (εκ των οποίων προκύπτει ο "διαχειριστής"), αλλά διαχειριστής (δηλαδή νόμιμος εκπρόσωπος για τις Ο.Ε.) θα είναι ένας εξ αυτών. Όπως και να έχει βέβαια αυτό είναι θέμα που οφείλουν να το ξέρουν οι πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα.

Έχω μια περίπτωση βεράντας προς τακτοποίηση και κάνοντας μια μικρή αναζήτηση στο thread βλέπω ότι οι απόψεις διίστανται.Τελικά οι βεράντες μπορούν να τακτοποιθούν?Είχε κάποιος αντίστοιχη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι 2 νόμιμοι εκπρόσωποι σε μια εταιρεία δε γίνεται να υπάρχουν. Μπορεί να είναι 2 τα ομόρρυθμα μέλη (εκ των οποίων προκύπτει ο "διαχειριστής"), αλλά διαχειριστής (δηλαδή νόμιμος εκπρόσωπος για τις Ο.Ε.) θα είναι ένας εξ αυτών. Όπως και να έχει βέβαια αυτό είναι θέμα που οφείλουν να το ξέρουν οι πελάτες.

 

Μάλλον έχεις δίκιο στη δική μου περίπτωση ΑΕ ένας ήταν ο εκπρόσωπος αυτός που μου είπαν, τώρα νομικά δεν ξέρω τι γίνεται αλλά αυτοί είναι υπεύθυνοι να πούνε όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πελάτης πριν τις γιορτές για τακτοποίηση εξοχικής κατοικίας (κοντά στη θάλασσα - τώρα μου το είπε) με κανονική αναθεωρημένη άδεια του 1998. ......το σπίτι του είναι 30μ από την παραλία γιατί τότε επιτρεπόταν να χτίσει. Στην περίπτωση αυτή τελικά τακτοποιείται το σπίτι του ή όχι (Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος άρθρου τα εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών κτίρια που προβλέπονται στην περίπτωση α΄, τα οποία βρίσκονται σε ρέματα, σε βιοτόπους, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε δάση, σε δασικές και αναδασωτέεςεκτάσεις, καθώς και σε αρχαιολογικούς χώρους και ιστορικούς τόπους).

 

Τελικά οικοδομική γραμμή 30μ. από τη γραμμή του αιγιαλού. Επειδή η άδεια έχει βγει το '98 μπορεί να ρυθμιστεί, αφού αυτό ίσχυε τότε. Η γραμμή αιγιαλού τελικά μέχρι και σήμερα δεν έχει αλλάξει ακόμα, από ότι μου είπαν αναμένεται ΦΕΚ στο οποίο αλλάζει η απόσταση της οικοδομικής γραμμής από τον αιγιαλό. Αυτά από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα. θα ήθελα τη γνώμη κάποιου εμπειρότερου μηχανικού επάνω στο θέμα της τακτοποίησης χώρων βάσει του 3843/10.

σε πυλωτή πολυκατοικίας υπάρχει κλειστή θέση στάθμευσης η οποία συνοδεύεται από WC και κυκλική σκάλα που οδηγεί σε διαμέρισμα στον Α όροφο. Η θέση στάθμευσης και το διαμέρισμα αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες και η σκάλα έχει καταργηθεί,η θέση στάθμευσης έχει μεταβληθεί σε δωμάτιο και το WC παραμένει. ο ιδιοκτήτης θέλει να υποβληθούν 2 φάκελοι σαν πρώτη και άλλη κατοικία.

α) πρέπει να συμπεριληφθεί στη ρύθμιση της θέσης στάθμευσης ο χώρος του WC και της σκάλας?

 

β) στο ίδιο κτίριο άλλος ιδιοκτήτης διατηρεί τη σκάλα ανόδου προς τον όροφο και η σκάλα έχει μετρήσει στη δόμηση του ορόφου. κατά την τακτοποίηση πρέπει να προσμετρηθούν ξανά τα τετραγωνικά της σκάλας? το WC πρέπει να δηλωθεί και αυτό ή αρκούν μόνο τα τετραγωνικά του υπόλοιπου χώρου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό να γίνει ρύθμιση σε Η/Χ ο οποίος είναι ανοιχτός. Μου το ζήτησε ιδιοκτήτης γιατί σκέφτεται να τον κλείσει κάποια στιγμή στο μέλλον. Μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα κατά το κλείσιμο στο μέλλον?? ευχαριστώ πολλύ

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση για το ζήτημα με τους ημιυπαίθριους που είναι εν μέρη εκτός Σ.Δ. και εν μέρει εντός Σ.Δ.

Συνάδελφος μου είπε ότι ΔΕΝ δηλώνει το τμήμα που ήταν στον ΣΔ διότι έχει πληρωθεί σαν χώρος κατά την έκδοση της άδειας και δεν έχει νόημα να τον πληρώνουμε επιπλέον.

Έχει ήδη καταθέσει τέτοιες περιπτώσεις και τις δέχθηκαν στην πολεοδομία.

Όταν καταθέσω και τον δικό μου φάκελο, θα δω τί θα γίνει και θα σας ενημερώσω.

 

Καλές δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.