Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

ναι αλλα η piloti και το υπογειο....δεν ειναι κατοικια για να το δηλωνουν σαν 1η η 2η κατοικια....τωρα που αλλάζει λογικα 8α ειναι δευτερη ....αφου η πρώτη τους είναι στους πάνω ορόφους...

Link to comment
Share on other sites

Ό, τι και να 'ναι οι από πάνω όροφοι, είναι δυνατόν να δηλώνει 1η κατοικία σε pilotis και υπόγειο ; Δηλαδή, πρέπει να είναι εντελώς φαουλική περίπτωση. Άρα ... πάντα άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (για να μην ανοίγω νεο θέμα):

έχω εναν υπόγειο χώρο προς τακτοποίηση με εμβαδόν δαπέδου 50.02 τ.μ. το οποίο όμως μειώνεται αν αφαιρέσω μια κολώνα που βρίσκεται στη μέση και πέφτει στα 49.77 τ.μ.

Θα κερδίσω κάτι αν είναι να το δείξω κάτω απο 50 τ.μ. σχετικά με τα πιστοποιητικά ενέργειακων επιθερωρητών;Δηλαδή σε μελλοντική ενοικίαση του χώρου θα γλυτώσω (ο πελάτης τεσπα) την έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση (για να μην ανοίγω νεο θέμα):

 

κατ'αρχάς αν η κολώνα βρίσκεται στην μέση του προς τακτοποίηση χώρου δεν μπορείς να την αφαιρέσεις.

κατα δεύτερον το εμβαδόν προς τακτοποίηση γενικά διαφέρει από το συνολικό εμβαδον της χρήσης που προορίζεται.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχάς αν η κολώνα βρίσκεται στην μέση του προς τακτοποίηση χώρου δεν μπορείς να την αφαιρέσεις.

κατα δεύτερον το εμβαδόν προς τακτοποίηση γενικά διαφέρει από το συνολικό εμβαδον της χρήσης που προορίζεται.

 

ευχαριστώ για την επισήμανση, δεν το γνώριζα.μπορώ όμως αν κάνω λεπτομερή εμβαδομέτρηση να το βγάλω <50 τ.μ. (μιλάμε για 0.02 τ.μ. διαφορά)

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει πως σχετίζεται ο τακτοποιημένος χώρος με το πιστοποιητικό ενεργειακής επιθεώρησης;δηλαδή τα τ.μ. που θα δηλώσω στην τακτοποίηση, αυτά θα ληφθούν υπόψιν για το πιστοποιητικό ή ενδεχομένως τα τ.μ. που αναφέρει το συμβόλαιο (τα οποία ειναι περισσότερα)?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο διαπίστωσα, οι σκεπαστές βεράντες αυτές (οι οποίες έχουν κλείσει όλες και στους 5 ορόφους της πολυκατοικίας), έχουν προσμετρηθεί και στην κάλυψη και στον όγκο. Θεωρώ λοιπόν ότι "τακτοποιούνται". Συμφωνείτε;

 

Από τη στιγμή που βρίσκονται εντός εγκεκριμένου κτιριακού όγκου μάλλον τακτοποιούνται. Σιγούρεψέ το και με μια επίσκεψη στην πολεοδομία πριν ξεκινήσεις διαδικασίες.

 

Αν εχεις προσβαση στο διαγραμμα καλυψης δες αν εχει κανει ελεγχο αυτων των "βεραντων" με το 40% της δομησης , οποτε ειναι στην κατηγορια των ΗΧ αλλα με αλλο ονομα.Βεβαια σημαντικο ειναι οτι μετρανε στον ογκο και στην καλυψη οποτε αν ισχυει και το πρωτο, τοτε βουρ!!!

 

 

Ενημερωτικά και για το "αρχείο" του forum, ρώτησα σήμερα στην Πολεοδομία Αχαρνών (δείχνοντας διάγραμμα κάλυψης) και μου απάντησαν "μην το συζητάς καν! Φυσικά εντάσσεται εφόσον είναι εντός όγκου και κάλυψης". Αυτοί οι χώροι κανονικά θα έπρεπε να λογίζονται και να αναφέρονται στα εγκεκριμένα σχέδια ως "ημιυπαίθριοι" παρ'όλα αυτά από άγνοια προφανώς της μελετήτριας ονομάστηκαν "σκεπαστές βεράντες". Σκοπεύω πάντως να κόψω παράβολο 350Ε αντί 250Ε για να είμαι σίγουρος. Η περίπτωση αυτή αναδεικνύει όμως το πρόβλημα της μη υποχρέωσης εξέτασης τους διαγράμματος κάλυψης. Αν δεν το είχα δει, θα είχε "ξεφύγει" τέτοια περίπτωση!

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Απόληξη κλιμακοστασίου που έχει μετατραπεί σε κατοικία τακτοποιείται????

Ποια είναι η αποψή σας? Προσωπικά θεωρώ ότι τακτοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε υπόγειο 60τμ ( δηλωμένο το ένα μέρος αυτού ως αποθήκη και το υπόλοιπο ως βοηθητικοί- αποθηκευτικοί χώροι) ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει τα 20 τμ που έχουν μετατραπεί σε υπνοδωμάτιο-playroom,ο χώρος της δηλωμένης αποθήκης στην άδεια. Έχει δημιουργηθεί όμως και ένα μπάνιο περίπου 4τμ, στον δηλωμένο βοηθητικό-αποθηκευτικό χώρο. Πρέπει να δηλωθεί και το μπάνιο προς τακτοποίηση; Έχω μπερδευτεί, με συνάδελφο που μίλησα μου πε ότι σε παρόμοια περίπτωση αυτός το δήλωσε. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μέχρι τώρα για να υπολογίσω το προς τακτοποίηση εμβαδόν ενός Η/Χ, αφαιρούσα τους περιμετρικούς τοίχους, που έχουν διαμορφωθεί με το κλείσιμο του Η/Χ. Σήμερα στην πολεοδομία κάποιος υπάλληλος μου είπε ότι δεν τους αφαιρούμε εφόσον δεν υπήρχαν στη οικοδομική άδεια. Και βασίζεται στην εγκύκλιο 5/03-05-2010, όπου αναφέρει "Ως εμβαδόν δαπέδου (δεν συμπεριλαμβάνονται οι τοιχοποιίες ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ) ... ".

Ποια είναι η αποψή σας ; Μήπως έχει δίκηο και εγώ τα υπολόγιζα μέχρι τώρα λάθος ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσμετρουνται στην τακτοποιηση οι τοιχοι του υπογειου και των ΗΧ που "υπαρχουν" στην οικοδομικη αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.