Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Επειδή μπερδεύτικα λίγο......

Μονοκατοικία με πυλώτή: έχει κλείσει μέρος της πυλωτής και τον ημιυπαίθριο στον όροφο.

Θα καταθέσω έναν φάκελο, με τα σχέδια, δύο παράβολα και μια αμοιβή μηχανικού???????

Στην πυλωτή φαινόταν σαν χώρος στάθμευσης , φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα για να γίνει η τακτοποίηση.....

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δύο παράβολα? Μάλλον ένα και να είναι το δυσμενέστερο. Έτσι νομίζω. Κατά τα άλλα όπως τα λες. Ένας φάκελος με μία αμοιβή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως χρειάζονται 2 παράβολα γιατί είναι Η/Χ και "άλλος χώρος" (κι εγώ έτσι πίστευα και έβλεπα την ίδια λογική της άποψης σου, αλλά θέλουν 2 παράβολα σε τέτοιες περιπτώσεις). Για το αν θα είναι ένας ή δυο φάκελοι σηκώνει συζήτηση. Εξαρτάται τι υπόσταση έχει η θέση στάθμευσης (είναι παρακολούθημα; είναι ανεξάρτητη οριζόντια; )

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:Για χώρο χρήσης οδοντιατρείου και πιο συγκεκριμενα για πατάρι που δηλώνεται στα σχέδια σαν αβατη ψευδοροφή στην πολεοδομία, γιατί δεν γίνεται δεκτο το αίτημα τακτοποίησης του παταριού; μου εξήγησαν πως δεν συμπεριλαμβάνονται οδοντιατρεία στις χρήσεις χώρων και δε θα περάσει το αίτημα τακτοποίησης. Μου προτείναν να δηλώσω το χώρο σαν κατάστημα κάτι που το θεωρώ άτοπο διοτι ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε οδοντιατρείο.

Υπάρχει φώς στο τούνελ;

Πολεοδομία και γραφειοκρατία!!!Οτι χειρότερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

σναδελφοι εχω την εξης περιπτωση.κατοψη αδειας καταστημα με κλειστο η/χ 3*8 που χρησιμοποειται ως κατοικια(υπνοδωματια).πως ρυθμιζετραι?ως αλλη κατοικια?

 

myri θα ηθελα την αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

μου εξήγησαν πως δεν συμπεριλαμβάνονται οδοντιατρεία στις χρήσεις χώρων και δε θα περάσει το αίτημα τακτοποίησης. Μου προτείναν να δηλώσω το χώρο σαν κατάστημα κάτι που το θεωρώ άτοπο διοτι ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε οδοντιατρείο.

να το λύσουν υπηρεσιακώς με το ΥΠΕΚΑ

εφόσον το επιτρέπει η χρήση γης δε βρίσκω γιατί να μην το δεκτούν

 

δε γνωρίζω ποιό σύστημα χρησιμοποιούν

είναι του υπουργείου ή από εταιρία λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

τα οδοντιατρεία ΑΝ ανήκουν στην κατηγορία Γραφεία επιτρέπονται σε όλες τις χρήσεις πλην αμιγούς κατοικίας.

εσύ τι χρήση έχεις εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εξής περίπτωση :Σε υπόγειο υπερυψωμένο (προ ΓΟΚ 85) έχει διαμορφωθεί θέση στάθμευσης με καθαρό ύψος 1,60 .

Όλο το υπόγειο στην άδεια είναι δηλωμένο ως αποθήκη.

Επειδή δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί (η θέση στάθμευσης) λέω να το πάω με τον Ν.3843/10 στον οποίο δεν παίζει ρόλο το ελεύθερο ύψος.

Το γκαράζ όμως δεν θεωρείτε βοηθητική χρήση?????

Με τον νόμο αυτό όμως δεν μπορείς να πας από βοηθητική σε βοηθητική χρήση.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.