Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα φόρτου στις Πολεοδομίες


cv98019

Recommended Posts

...p.s. Στη πολεοδομία Χαλκίδας ζητάνε και Ε1 για βεβαίωση κύριας κατοικίας!!! Είπαμε οι υπάλληλοι είναι πλέον το κράτος.

 

Στον Δήμο ή στην Νομαρχία;

Link to comment
Share on other sites

p.s. Στη πολεοδομία Χαλκίδας ζητάνε και Ε1 για βεβαίωση κύριας κατοικίας!!! Είπαμε οι υπάλληλοι είναι πλέον το κράτος.

 

Και τι γίνεται στην περίπτωση που έχω ένα διαμέρισμα με κλεισμένο Η/Χ στο όνομα μου με απαλλαγή Α' κατοικίας στην Αθήνα, πήρα μετάθεση και πήγα να μείνω για 3 χρόνια ας πούμε στη Λαμία και νοίκιασα σπίτι. Στο Ε1 πέρυσι και φέτος, προφανώς δεν θα έχω δηλωμένο το ιδιόκτητο σπίτι μου στην Αθήνα, αλλά αυτό που μένω στη Λαμία!

Πες τους να αφήσουν τις κουταμάρες, γιατί θα βρεθεί κάποιος σίγουρα να τους "τρέξει". Δεν έχουν καμία δουλειά να ελέγχουν τέτοια πράγματα. Εϊναι υποχρεωμένοι να δεχτούν χωρίς κουβέντα ό,τι γράφει ο πολίτης στη δήλωσή του. Αυτό προβλέπει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Στη νομαρχία, εκεί όπου το σύστημα έχει βαρέσει διάλυση...

 

Φίλε tpanag όσο δεν συσπειρωνόμαστε υπο το τραγικό ΤΕΕ και παραμένουμε 100.000 μονάδες αυτά τα πράματα θα συνεχίζουν να γίνονται.

 

Πραγματικά είναι απορίας άξιον πως είμαστε τόοοοσοι πολυ και δεν μπορούμε να συγκροτηθούμε όχι μόνο για αυτό αλλά για πληθώρα άλλων θεμάτων. νομικά, ασφαλιστικά, επαγγ. δικαιωμάτων και άλλα..

Link to comment
Share on other sites

Πλέον αφού δόθηκε και παράταση για ταχυδρομική υποβολή το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τακτοποιώ τους εκκρεμείς φακέλους έτσι πλέον. Και άστους να κουρεύονται.

 

 

Mα δεν έχει δοθεί ακόμα επισήμως η παράταση. Στο Αιγάλεω μου είπαν πως πλέον απελπίστηκαν και θεωρούν πως μπορεί η παράταση (για την ταχυδρομική υποβολή) να μην δοθεί τελικά!!....

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ. εχθές στην πολεοδομία Ν.Μουδανιών όπου και καλά δε δέχονται άλλα ραντεβού και μας το παίζουν δύσκολοι οι νεόκοποι υπαλληλίσκοι και δε ξέρουμε και θα δούμε, και τέλος πάντων μου είπαν για ταχυδρομική υποβολή. Μα λέω δεν υπάρχει τίποτα επίσημα. Εσείς δηλαδή δέχεσθε ταχυδρομικώς? Ε, μου λέει είναι θέμα σήμερα - αύριο να βγει όπως μας είπαν από το υπουργείο που το συζητάνε και επίσημα θα ανακοινωθεί και στα κανάλια.

Εγώ ξέρω ότι από τις αρχές Νοεμβρίου συζητιέται αυτό το θέμα και όλα είναι στον αέρα και στο δούλεμα.

Για να κάνουμε ένα νέο ξεκίνημα και να αλλάξουμε νοοτροπία μάλλον πρέπει να γίνει κάτι μεγάλο!

Link to comment
Share on other sites

ναι έχουν πολύ δουλειά, γιαυτό δέχονται μόνο δευτέρα-τετάρτη.....

φυσικά δε φταίνε οι υπάλληλοι αλλά ο προϊστάμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το πράγμα για τη νομιμοποίηση των ημιυπαιθρίων (ή πιο σωστά ρύθμιση) έχει φθάσει σε ένα σημείο που οι μηχανικοί πλέον

το αντιμετωπίζουμε με χιούμορ. Επειδή κατά το νόμο δεν μπορούν να σου αρνηθούν να καταθέσεις αίτηση ρύθμισης της αλλαγής

χρήσης των ημιυπαιθρίων χώρων σου, αλλά από την άλλη πρέπει να γίνει και ένας σχετικός προέλεγχος των δικαιολογητικών που

προσκομίζεις έχουμε φθάσει στο σημείο, στην Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκής, να σου κλείνουν ραντεβού για τις 27/12/10

(ημερομηνία λήξης του Νόμου της ρύθμισης). Προσκομίζεις το παράβολο πληρωμής και με αυτό σου κλείνουν ραντεβού για τις 27/12.

Έχουμε φθάσει στο μαγικό νούμερο προελέγχου στο 3000!!!! Δηλαδή στις 27/12/10 θα "κατατεθούν" και θα προελεγχθουν 3000 αιτήσεις

(όταν τα ραντεβού των προηγόυμενων ημερών σταματούσαν στο νούμερο 70). ΠΟΙΟ ΑΠΛΑ, ΕΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΧΟΝΤΑΝ 70 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ

ΠΡΟΕΛΕΓΧΟ (ΤΟΣΕΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΔΟΥΝΕ), ΣΤΙΣ 27/12/10 ΘΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ 3000 ΦΑΚΕΛΟΥΣ!!!! (ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗς ΗΜΕΡΑΣ. ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ

ΕΤΣΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΟΥΗΔΙΑ...........)Από την άλλη στην Πολεοδομία Δυτικής Θεσσαλονίκής (Ευόσμου) η προϊσταμένη έχει βγάλει

μια "οδηγία" - προσωπική απόφαση όπου από τις 19/11/10 και έπειτααφού προηγηθεί ο σχετικός έλεγχος των δικαιολογητικών της αίτησης

στους αρμοδιους ελεγκτες, αφήνεις τον φάκελο σου στο γραφείο της και επιστρέφεις μετά απο 10+ ημέρες για να παραλάβεις την αίτηση σου

με το σχετικό πρωτόκολλο. Αφήνεις δηλαδή τον φάκελο σου στο γραφείο της χωρίς να σου δώσουν ένα στοιχειώδεςπρωτόκολλο όπως θα έπρεπε

(δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι αυτό) και πηγαίνεις μετά από 10+ ημέρες για να δείς τι έγινε η αίτηση σου!!!!! Έχουμε ξεκινήσει να φθάνουμε

σε τραγελαφικές καταστάσεις, με κορυφαία αυτής της Πολεοδομία Δυτικής Θεσσαλονίκης όπου η Προϊσταμένη αποφάσισε να "παρακάμψει"

κάποια πράγματα για χάριν της ταχύτητας, δημιουργώντας πολλά ερωτηματικά περί του τρόπου λειτουργίας ορισμένων υπηρεσιών (αποφασίζωμεν ,

έλα κολλητέ κλπ....)....

ΔΩΣΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΛΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη από πού κι ως πού αυτό? Με ποια λογική από τη στιγμή που εκεί είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα. Σήμερα πήρα τηλ. εκεί να δω τι παίζει τι έντυπα δέχονται, αν έχουν καμιά παραξενιά, αν υποβάλλεις φάκελο με ραντεβού, και μου είπαν ότι δεν είναι με ραντεβού η υποβολή αλλά κανονικά. Οπότε αυτό το να αφήνεις το φάκελο και να ξαναπηγαίνεις τι νόημα έχει? Ή κάποιο λάθος κάνεις ή είναι όπως τα λές και απλά μάλλον τ' αφήνεις για να το δουν με την ησυχία τους μη κάνουν και κανένα λάθος, μη παραλάβουν κανένα φάκελο με υπόθεση που δε γίνεται. Ποιος ξέρει μπορεί στον έλεγχο να τους πιάνει κανένα άγχος εκεί στον Εύοσμο αν είναι και ο υποβολέας του φακέλου μπροστά και να μη μπορούν να συγκεντρωθούν. Ίσως και να μη την παλεύουν γενικά εκεί ή ίσως να είναι άσχετοι ή αγράμματοι και να θέλουν να ρωτήσουν κανένα μηχανικό που να ξέρει, πράγμα που δε πιστεύω να συμβαίνει:confused: Είναι όντως έτσι πηγαίνεις μετά 10 μέρες. πότε το εξακρίβωσες ότι συμβαίνει τελευταία φορά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.