Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Το ότι αναφέρεται στο Κτηματολόγιο ως δημοτικός δεν λέει τίποτε

Θα πρέπει:

1. Να αποδεικνύεται, από την αλληλουχία των τίτλων, ότι προϋφίσταται του 1923

2. Να φαίνεται στην πιό παλιά α/φ (γύρω στο 1940) που υπάρχει. Μπορείς να κάνεις μια κατ΄αρχήν έρευνα εδώ.

Αν διασφαλιστούν αυτά, ελέγχεις αν υπάρχει πρόσφατη (μετά το 2003) άδεια επ αυτού, και βλέπεις τα στοιχεία του φακέλου. 

Αν δεν έχει αναγνωριστεί, ξεκινάς τη σχετική διαδικασία

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδεχομένως η Υ.ΔΟΜ.

όμως, το ΦΕΚ εκδίδεται μετά από απόφαση του συντονιστή της αποκεντρωμένης διοίκησης

δες και στο αντίστοιχο τμήμα της Περιφέρειας

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε εκτός σχεδίου γήπεδα επιφάνειας 2 και 3 στρεμμάτων, (με πρόσωπο σε μη αναγνωρισμένο δρόμο) που προϋφίστανται του 2003 (που βέβαια εφόσον δεν είναι 4στρ. και άνω δεν νομίζω ότι έχει σημασία το '03) πρόκειται για μη άρτια και μη οικοδομήσιμα γήπεδα, σωστά? 

Επίσης, όταν συντάσσεται ΤΔ σε γήπεδα που δεν είναι άρτια/οικοδομήσιμα, φτιάχνετε πινακάκι με όρους δόμησης ή παραλείπεται λόγω μη αρτιότητας/οικοδομησιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε. Τα γήπεδα που αναφέρεις είναι μη άρτια και μη οικοδομήσιμα. Προσωπικά ακόμη και σε μη άρτια έχω ενότητα στο υπόμνημα με γενικούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή (συνήθως γι αυτούς που ισχύουν για την χρήση της κατοικίας).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Καλημέρα συνάδελφε. Τα γήπεδα που αναφέρεις είναι μη άρτια και μη οικοδομήσιμα. Προσωπικά ακόμη και σε μη άρτια έχω ενότητα στο υπόμνημα με γενικούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή (συνήθως γι αυτούς που ισχύουν για την χρήση της κατοικίας).

Κατά τη γνώμη σου μπορεί να εμπλέκει και τα εντός ζώνης (προ 1977)?

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Τι εννοείς; 

Αν έχουμε τυφλό εκτός σχεδίου εντός ζώνης είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Κατά τη γνώμη μου ναι γιατί είναι πριν το 1985, αλλά είχα ακούσει για μία περίπτωση που το θεωρούσαν αμφίβολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.