Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Μου βγάζει τα κάτωθι αλαμπουρνέζικα:

 

<ENR_IN>

<EPA_NR_PROJECT rid="#1">

<id/>

<blg_use>2</blg_use>

<blg_part>0</blg_part>

<building_num/>

<blg_kaek/>

<blg_owner>ΙΔΙΩΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ</blg_owner>

<blg_ownership>1</blg_ownership>

<blg_address>ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 11, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΚ15235</blg_address>

<blg_resp>0</blg_resp>

<blg_resp_name>Κ.ΛΑΣΚΟΣ-Α.ΓΑΓΛΙΑ-Δ.ΜΑΝΤΑΣ</blg_resp_name>

<blg_resp_phone>210 9999999</blg_resp_phone>

<blg_resp_mail>χχχχ@χχχχ.χχχ.gr</blg_resp_mail>

<blg_zone>2</blg_zone>

<blg_height>0</blg_height>

.

.

.

ΓΙΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα υπολογίζει συντελεστες σκίασης και στο xml αρχείο τους έχει 1 και 0,9

 

Για τις ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ σκιαζόμενες επιφάνειες με U<0,4 συμφωνα με την ΤΟΤΕΕ θεωρούμε συντελεστή σκιασης=0,9 διότι όντας καλα μονωμενες δεν έχουν στην πραξη θερμικά κέρδη (τα οποία υπολογιζονται απο τον συντελεστή σκιασης).

 

Δεν εχω ανοίξει το XML αλλα εάν οι συντελεστές που λες αναφέρονται σε ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ επιφάνειες τότε καλώς έχουν μπει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει τα κάτωθι αλαμπουρνέζικα:

 

....

.

 

Το αρχείο XML θα το ανοίξεις με το πρόγραμμα του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ σκιαζόμενες επιφάνειες με U<0,4 συμφωνα με την ΤΟΤΕΕ θεωρούμε συντελεστή σκιασης=0,9 διότι όντας καλα μονωμενες δεν έχουν στην πραξη θερμικά κέρδη (τα οποία υπολογιζονται απο τον συντελεστή σκιασης).

 

Δεν εχω ανοίξει το XML αλλα εάν οι συντελεστές που λες αναφέρονται σε ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΣ επιφάνειες τότε καλώς έχουν μπει έτσι.

 

H ΤΟΤΕΕ όμως αναφέρει οτι μέγιστος συντελεστής U για την περίοδο 1980-2010 για αδιαφανείς επιφάνειες (εξωτερικούς τοίχους σε επαφή με εξωτερικό αέρα σελ 48 ΤΟΤΕΕ 1) 0,70 άρα μάλλον έπρεπε να χρησιμοποιήσει τους συντελεστές που υπολόγισε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί είναι συντελεστές U που μπορείς να πάρεις όταν δεν ξέρεις τι ακριβώς έχει κατασκευαστεί σε μια ενεργειακή ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ για οικοδομές προ ΚΕΝΑΚ με ΚΘΚ.

 

Στην ενεργειακή ΜΕΛΕΤΗ όμως πρέπει να είσαι οπωσδήποτε τα μέγιστα U σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ τα οποία είναι ούτως ή άλλως <0,40.

 

Οπότε στην μελέτη όταν έχεις σκιαζόμενες επιφάνειες δεν χρειάζεται να υπολογίσεις γωνίες σκίασης για τις αδιαφανείς και βάζεις κατευθείαν τον ένα από όλους τους συντελεστές 0,9 και τους υπόλοιπους 1 (πολλαπλασιάζονται μεταξύ τους και κάνουν γινόμενο 0,9) και είσαι ΟΚ.

 

Θέλεις να υπολογίσεις όμως τους συντελεστές σκίασης για τα ΔΙΑΦΑΝΗ στοιχεία. Γι αυτό και θα δεις ότι μόνο αυτοί οι πίνακες αναφέρονται και στα σχετικά σχέδια της ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει τα κάτωθι αλαμπουρνέζικα:

 

<ENR_IN>

<EPA_NR_PROJECT rid="#1">

<id/>

<blg_use>2</blg_use>

<blg_part>0</blg_part>

<building_num/>

<blg_kaek/>

<blg_owner>ΙΔΙΩΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ</blg_owner>

<blg_ownership>1</blg_ownership>

<blg_address>ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ 11, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΚ15235</blg_address>

<blg_resp>0</blg_resp>

<blg_resp_name>Κ.ΛΑΣΚΟΣ-Α.ΓΑΓΛΙΑ-Δ.ΜΑΝΤΑΣ</blg_resp_name>

<blg_resp_phone>210 9999999</blg_resp_phone>

<blg_resp_mail>χχχχ@χχχχ.χχχ.gr</blg_resp_mail>

<blg_zone>2</blg_zone>

<blg_height>0</blg_height>

.

.

.

ΓΙΑΤΙ?

 

Καντο πρωτα αποθηκευση και μετα το ανοιγεις με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ σαν ανοιγμα μελετης

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι...σε κτήριο από φέρουσα τοιχοποιία με εξωτερική θερμομόνωση και στέγη, έχω υπολογίσει θερμοπερατότητα για την τοιχοποιία καθώς,για το σεναζ και την θερμή στέγη...Στην συνέχεια έχω να υπολογίσω τις θερμογέφυρες.

 

Στην σελ 71 της ΤΟΤΤΕ 20701-2/2010 αναφέρει για εξωτερικές γωνίες τις τιμές του Ψ. Στην περιπτωσή μου όμως έχω εξωτερική μόνωση οπότε δεν έxω θερμογέρφυρες σε αυτά τα σημεία, σωστά;;;

 

Γιατί στην σελ 75 της ίδια ΤΟΤΤΕ, η ΕΞΓ-1 αναφέρει Ψ=-0,15, παρόλο που μόνωση και τοιχοποίία...μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;;;

 

και κάτι άλλο...έχω υπολογίσει θερμοπερατότητα για θερμή στέγη(δεν θα υπάρχει πλάκα οροφή του ισογείου, μόνο στέγη), σε αυτή την περίπτωση στο σημείο που πατούν οι τεγίδες τις στέγης στο περιμετρικό σενάζ της οροφής ισογείου έχω θερμογέφυρα, σωστά; σε ποιά περίπτωση είμαι όμως με βάση την σελ.71 ή 75;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην σελ 75 της ίδια ΤΟΤΤΕ, η ΕΞΓ-1 αναφέρει Ψ=-0,15, παρόλο που μόνωση και τοιχοποίία...μήπως έχω καταλάβει κάτι λάθος;;;

 

Η αρνητική τιμή στην γραμμική θερμοπερατότητα σημαίνει ουσιαστικά οτι δεν έχεις απώλειες θερμοροής αλλά μείωση αυτών απο την επιλογή της εξωτερικής θερμομόνωσης

 

και κάτι άλλο...έχω υπολογίσει θερμοπερατότητα για θερμή στέγη(δεν θα υπάρχει πλάκα οροφή του ισογείου, μόνο στέγη), σε αυτή την περίπτωση στο σημείο που πατούν οι τεγίδες τις στέγης στο περιμετρικό σενάζ της οροφής ισογείου έχω θερμογέφυρα, σωστά; σε ποιά περίπτωση είμαι όμως με βάση την σελ.71 ή 75;;

 

Για την επιλόγη του συντελεστή Ψ σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επιλέξεις μεταξύ του πινακα 15 υποενότητες 3, 4, 5, 6 & 7 ή στις περπιτώσεις που εμφανίζονται στις σελ. 80-88, χωρίς να αναγνωρίζεται ευκρινώς η περίπτωση που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.