Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απορίες περί ΚΕΝΑΚ, των σχετικών ΤΟΤΕΕ και του λογισμικού ΚΕΝΑΚ του ΤΕΕ


panos-vicious

Recommended Posts

Η έγκριση που έχουν τα υφιστάμενα λογισμικά (π.χ. http://4m.gr/4M-Kenak-certified.JPG ) μου δίνει την εντύπωση πως ακόμα και με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να κάνεις την κατάταξη χρειάζεται έγκριση και για φύλο που έχεις κάνει στο excel. Ίσως χρειάζεται διευκρίνηση. Στην επόμενη εγκύκλιο;

Link to comment
Share on other sites

....

Ερώτηση: ποιο πρόγραμμα κάνει αναλυτικούς υπολογισμούς θερμογεφυρών με σκαριφήματα, υπολογισμούς μέσου βάθους έδρασης για δάπεδα σε επαφή με χώμα και σωστούς υπολογισμούς συντελεστών σκιάσεων, (όχι 0-45-90 μοίρες μόνο αλλά π.χ. 30 μοίρες απόκλιση από βορά), σωστών γραμμικών παρεμβολών για τους ηλιακούς συλλέκτες κ.λ.π.;

 

Αν οι εταιρίες λογισμικού δεν σοβαρευτούνε, εγώ προσωπικά θα χρησιμοποιώ το <<χειροκίνητο>>.

Της 4Μ σίγουρα όχι, για άλλων εταιριών δεν γνωρίζω. Και δεν υπολογίζει κι άλλα πολλά σωστά. Τους έστειλα e-mail με εντοπισμένα προβλήματα από την περασμένη εβδομάδα, πήρα κάμποσα τηλέφωνα κι όλο "θα σας απαντήσουμε" μου λένε. Μιλάμε ότι είναι για πολλές μα πάρα πολλές κλοτσιές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αυτό το πρόγραμμα σου βγάζει μόνο ένα σκέτο νούμερο στις θερμογέφυρες και επειδή απαιτούνται για την έγκριση της ΜΕΑ αναλυτικές προμετρήσεις, όχι μόνο πρέπει να κάνεις την δουλειά χειροκίνητα μόνος σου, πρέπει και τα νούμερα που θα βγάλεις να είναι ίδια!!!!

Και επειδή μπορεί να υπάρχει ένα προγραμματιστικό πρόβλημα (π.χ. να αγνοεί στους υπολογισμούς τις ενώσεις δοκών οπότε δεν τις συμπεριλαμβάνει στις θερμογέφυρες, δηλαδή να χάνεις σε κάθε κολώνα ένα ποσοστό θερμογέφυρας όσο το ύψος της δοκού) να πρέπει να κάνεις και μπαλαμούτι από πάνω για να βγουν ίδια τα νούμερα..... γούστο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η έγκριση που έχουν τα υφιστάμενα λογισμικά (π.χ. http://4m.gr/4M-Kenak-certified.JPG ) μου δίνει την εντύπωση πως ακόμα και με το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ να κάνεις την κατάταξη χρειάζεται έγκριση και για φύλο που έχεις κάνει στο excel. Ίσως χρειάζεται διευκρίνηση. Στην επόμενη εγκύκλιο;

 

Σε ένα πολεοδομικό γραφείο μου είπαν ότι δεν δέχονται τη μελέτη μου αν δεν είναι απο εγκεκριμένο λογισμικό, και μάλιστα ο ελεγχτής μηχανολόγος μου είπε αν πάρεις έγκριση για το excelοφυλλο από την επιτροπή, τότε θα σου τη δεχτώ τη μελέτη, σε άλλο πάλι μου έλεγχξαν κανονικά μελέτη υπολογισμένη στο χειροκίνητο. Ενοείται χρησιμοποιώντας και για τις δύο μελέτες το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

 

Όσο για αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για τις σκιάσεις, το λογισμικο του ΤΕΕ βγάζει μόνο γεωμετρική λύση για τις σκιάσεις χωρίς να λαμβάνει υπ' όψη του την ηλιακή ακτινοβολία.

Για τις Θερμογέφυρες κανένα λογισμικό δεν κάνει αναλυτικό υπολογισμό, αλλά μάλλον θα το λύσουν κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

karpaths

Του υπαλλήλου ελεγκτή μηχανολόγου που σου ζήτησε αυτό το απίστευτο, δεν του το ζητάς και γραπτώς...

Θα δεις πως στρώνουν αμέσως .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι. Αν έχω ένα κτίσμα στα 49τ.μ. η θερμομόνωση γίνεται κανονικά με τον παλιό τρόπο ε;

Link to comment
Share on other sites

Η θερμομόνωση γίνεται με τα νέα δεδομένα του ΚΕΝΑΚ απλώς δεν απαιτείται η ενεργειακή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω (αν δεν έχει ήδη αναφερθεί κάπου αλλού), στην περίπτωση που έχουμε διαμέρισμα σε πολυκατοικία στο οποίο ζητείται η έκδοση πιστοποιητικού επιθεώρησης, στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, ως ισχύς λέβητα τι εισάγουμε; Την ολική (για όλο το κτίριο);

Κ αν ναι, ως Α στον τύπο 4.1 της 4.1.2.1 της ΤΟΤΕΕα, βάζουμε την ολική επιφάνεια της πολυκατοικίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει να απαντήσει επι του θέματος, μιας κ ψάχνοντας το γενικώς, δεν έχω καταλήξει με σαφήνεια κάπου!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύς λέβητα του λέβητα (όχι επιμερισμός).

Α όλη η επιφάνεια της πολυκατοικίας, άσχετα αν το ΠΕΑ αφορά τμήμα ή όλο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλον εδώ έπρεπε να το ρωτήσω...

Σε περίπτωση Επιτοίχιου Ατομικού Λέβητα στο ΖΝΧ πως υπολογίζουμε την ισχύ και βαθμό απόδοσης ??

Σύμφωνα με την 4.1.2.1 σε περίπτωση τέτοιου τύπου λέβητα λαμβάνουμε το βαθμό που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αυτά για το σύστημα θέρμανσης.

Για το ΖΝΧ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.