Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Δηλαδή πλέον ένας ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος με ΚΑΔ για μελέτες μπορει να κόβει τιμολόγιο που να περιέχει εργασία και υλικά? Τα υλικά αυτά που αγοράζει (καλώδια κλπ) θα μπορεί να τα περνάει στα έξοδά του?

 

Ευχαριστώ.

 

Aμα σας "χαλάει" ο αυτός ο ΚΑΔ , μπορείτε να εμπλουτίσετε την γκάμα , υπάρχουν αρκετοί διαθέσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ταμειακή γιατί? δεν μπορώ να κόψω ένα παραστατικό από μπλοκάκι?

αποθήκη γιατί? αφού παραλαμβάνω τα υλικά και τα πηγαίνω κατευθείαν στο έργο (εξάλλου ΔΑ κλπ έχουν καταργηθεί).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

(εξάλλου ΔΑ κλπ έχουν καταργηθεί).

 

 

Δε θα το έλεγα ετσι ακριβώς , καταργήγθηκε μεν , αλλά αντικαταστάθηκε με κάτι άλλο , αλλά και αυτό δεν το εκδίδουμε σε όλες τις περιπτώσεις ............. :grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος μία ολοκληρωμένη απάντηση στο θέμα: τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να αναλαμβάνω κατασκευή έργων με τα υλικά (ηλεκτρολογικο υλικο-εξοπλισμος) δικά μου και έπειτα να τιμολογώ το συνολο εργασίας-υλικών?

 

αυτή τη στιγμή έχω καδ μελετών ηλεκτρολόγου-μηχανολόγου και έχω γραφείο με έδρα στο σπίτι μου.

(πρέπει να αλλάξω ΚΑΔ? ποιος ενδυκνειται? επιτρέπεται να παραμείνει η έδρα στο σπίτι? χρειάζομαι άλλο μπλοκ τιμολογησης προιόντων? αλλάζει κάτι στη φορολογία)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αναλάβει την εργολαβία για την πώληση και τοποθέτηση κουφωμάτων σε ένα διαμέρισμα.

Στην ουσία έχω αγοράσει τα κουφώματα από έναν αλουμινά 2000 ευρώ και τα μεταπώλησα στον πελάτη 3000 ευρω.

1.Στη περιοδική Φ2, το τιμολόγιο των 2000 ευρώ, που μου έκοψε ο αλουμινάς, που το δηλώνω κωδ.353 ή κωδ.357;

 

2.Επίσης, τα κουφώματα τα αγόρασα από τον αλουμινά στις 24/12/14 και τα πούλησα στις 5/1/15 στον πελάτη, υπάρχει κάποιο θέμα που η αγορά με την μεταπώληση αλλάζουν διαχειριστική περίοδο; Πρέπει κάτι να προσέξω στο Ε3 για το 2014 όταν το υποβάλω, διότι αυτή η αγορά μου δημιουργεί πιστωτικό ΦΠΑ και περισσότερα άξοδα απ' ότι έσοδα για το 2014.

 

Είναι δεδομένο ότι εχω ΚΑΔ πώλησης κουφωμάτων και ταμειακή μηχανή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά με τις αγορές-α ύλες που χρησιμοποιούνται σε εργασίες τι ισχύει?Εκπίπτει 100% όσον αφορά τον ΦΠΑ με τις περιοδικές όμως στην φορολογική δήλωση ισχύει η σχέση αγορές-(10%*έναρξη απογραφής-10%*λήξη απογραφής)?Τα προηγούμενα χρόνια, περνούσα τις αγορές συνολικά στον κωδικό για τις αγορές, χωρίς να συμπληρώνω τίποτε στους κωδικους για έναρξη/λήξη απογραφής(λόγω του ότι δεν έχω βιβλίο απογραφών ούτε διενεργώ απογραφές και λανθασμένα έπραξα έτσι). Τι προτείνετε τώρα?

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι συνάδελφοι μηχανολόγοι για να εμπορεύεστε σώματα, λέβητες, αντλίες θερμότητας κλπ τι ΚΑΔ έχετε στην εφορία?

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

έχω εκτελέσει ένα έργο και υπάρχει μια μικρή υπέρβαση στον προϋπολογισμό του .

ο φορέας θέλει να τιμολογήσω το επιπλέον ποσό με την μορφή προμηθείας υλικών .

είχα διαβάσει παλαιοτέρα ότι με την προσθήκη νέων ΚΑΔ λιανικής χρειάζεται και ταμειακή μηχανή ισχύει ακόμα ;

Αν τα πράγματα είναι περίπλοκα κάποια μέση υλη υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.