Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

συναδελφε giorgara με ποιο δικαιωμα λες οτι θα σου φερνουμε καφεδες

??? εγω εχω να σου κανω τις εξης ερωτησεις γιατι κοιταξα το προγραμμα σπουδων σας και ειμαι στους μηχανολογους μηχανικους πατρας και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν εχετε τα ιδια μαθηματα με εμας καθως πολυ σημαντικα μαθηματα για εναν μηχανολογο οπως ειναι επιστημη των υλικων 1,2 αντοχη υλικων 1,2 θερμοδυναμικη 1,2 στοιχεια μηχανων 1,2 και αρκετα αλλα ειδα οτι απο ολα αυτα κανετε σε ενα εξαμηνο αντοχη υλικων σε αλλο 1 θερμοδυναμικη και σε αλλο ενα στοιχεια μηχανων !!! που σημαινει οτι οι μηχανολογοι σε ολες τις αλλες σχολες κατι παραπανω γνωριζουν απο εσας οχι οτι παιζει καποιο ρολο οταν θα βγουμε στην αγορα εργασιας αλλα ετσι γιατι πολλα εχω ακουσει για το οτι εχουμε τα ιδια μαθηματα και δεν ισχυει ... θελω ομως να σου κανω μια αλλη ερωτηση .. τι περιμενετε και δεν μας εχετε βαλει απο τωρα να σας φερνουμε καφεδες αλλα θα το κανετε σε λιγα χρονια ?? και κατι αλλο εψαξα σε πανεπιστημια του εξωτερικου την δικη σας σχολη και δεν την βρηκα ... και σε μεγαλα πανεπιστημια οπως MIT , BRISTOL, IMPERIAL, MANCHESTER αλλα τιποτα γιατι ???... και λογικο ειναι ποτε μια σχολη δεν θα ανακατευε στον οδηγο σπουδων της ηλεκτρονικα μηχανολογικα ηλεκτρολογικα και οικονομικα μαθηματα ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μολις επεσε η πυρηνικη βομβα, ολοι στα καταφυγια!!! Εχει τελειωσει

και η εξεταστικη, θα ζησουμε σοκ και δεος! :roll:

 

MPD rage crew is on its way...

Link to comment
Share on other sites

giorgaras, τα σπιράκια σκάσανε ή ακόμη με αλοιφές είσαι ?

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Eεεε, χανειο το κανατε παλι!!!! ΜscEng καναμε μια κουβεντα τις προαλλες και νομιζω οτι καταληξαμε σε καποια λογικα συμπερασματα. Μη γυρναμε στα ιδια. Giorgara, οι ΜΠΔ γα**νε αλλα δεν ειναι ωραιο να μιλαμε υποτιμητικα για αλλους συναδελφους μηχανικους. Κι εγω τα παιρνω με τον καθε τυχαρπαστο που αναμασαει σα κτασικα τα ιδια και τα ιδια για το "αν" και "ποσο" μηχανολογοι ειμαστε, αλλα δεν τους λεω οτι σε λιγα χρονια θα μας φερνετε καφεδες στο γραφειο μας. Πιο κοσμιος την αλλη φορα (φιλικα στο λεω) γιατι δινεις πατηματα σε πουθεναδες να μιλαν για το ηθος των ΜΠΔ. Digia, το οτι εριξες μια γρηγορη ματια στους τιτλους των προπτυχιακων μαθηματων του τμηματος δε σημαινει οτι η γνωματευση σου για το αν ειμαστε λιγοτερο καλοι μηχανολογοι ειναι σωστη. Αν διαβασεις εκτενεστερα το περιεχομενο αρκετων μαθηματων οπως ειναι η αντοχη, η θερμοδυναμικη και τα στοιχεια μηχανων θα καταλαβεις (αν θες να καταλαβεις και δε φορας τις γνωστες σου παρωπιδες) οτι ειναι 2 σε 1, δηλαδη ειναι τα δικα σας 1,2 αντιστοιχα. Ξερω οτι ειδικα εσυ θα διαψευσεις κατι τετοιο, αλλα εγω που τα χω περασει και εχω ασχοληθει, ξερω οτι η αληθεια ειναι αυτη που σου προανεφερα...

Link to comment
Share on other sites

giorgaras, τα σπιράκια σκάσανε ή ακόμη με αλοιφές είσαι ?

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Προσπαθήστε να είστε πιο κόσμιοι και προσεκτικοί στην επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιείτε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

μαγκα, εισαι τελειως off topic. Ευτυχως που η ηγεσια του φορουμ σου κανε την αναλογη συσταση. συνελθε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω λίγα πράγματα θα πώ, οτι θερμοδυναμική και μετάδοση θερμότητας κάνει μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ με διδακτορικό απο ΜΙΤ και τα μαθήματα του τα περνάνε όλοι τελευταία γιατί σχεδόν κάθε βδομάδα υπάρχουν "προαιρετικές" προόδοι...

 

Επίσης οι μηχανολόγοι μηχ. του ΑΠΘ κάνουν και αυτοί μία θερμοδυναμική και μια ρευστομηχανική υποχρεωτικά, οι υπόλοιπες είναι στην ροή.

 

Στους μηχανολόγους της Πάτρας δεν είδα κανένα μάθημα σχετικό με ρομποτική, ενω εγω θα διδαχθώ ρομποτική, τεχνητή νοημοσύνη, μηχατρονική, ΣΑΕ 1,2.

 

Κάθε πρόγραμμα σπουδών έχει τα φόρτε του.

 

Ο giorgaras δεν είναι φοιτητής, είναι διπλωματούχος και πιθανότατα εργάζεται στο αντικείμενο του μηχανολόγου μηχανικού(δηλαδή ΒΓΑΖΕΙ ΛΕΦΤΑ με αυτό το τρόπο) αν κρίνω απο τις υπόλοιπες δημοσιεύσεις του σε τεχνικά θέματα...Και ξεκαθάρισε οτι έκανε πλάκα σε αυτό με τους καφέδες...Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασεις εκτενεστερα το περιεχομενο αρκετων μαθηματων οπως ειναι η αντοχη, η θερμοδυναμικη και τα στοιχεια μηχανων θα καταλαβεις (αν θες να καταλαβεις και δε φορας τις γνωστες σου παρωπιδες) οτι ειναι 2 σε 1, δηλαδη ειναι τα δικα σας 1,2 αντιστοιχα.

 

Μαθήματα wash and go δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να πω ότι σε μία προηγμένη χώρα οι Μηχανολόγοι θα είχαν πιο πολύ το τεχνικό κομμάτι, ενω οι ΜΠΔ θα είχαν πιο πολύ το κομμάτι της διοίκησης σε ένα τεχνικό έργο ή μία μονάδα παραγωγής. Στην Ελλάδα τώρα που το 80% των πιο πάνω και όχι μόνο αλλά και το σύνολο των μηχανικών όλων των ειδικοτήτων, ασχολείται με την οικοδομή και τις υπογραφές, υπάρχει μπέρδεμα. Ο συνδυασμός αυτός με την αναδουλειά δημιουργεί και γκρίνια χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λίγα πράγματα θα πώ, οτι θερμοδυναμική και μετάδοση θερμότητας κάνει μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ με διδακτορικό απο ΜΙΤ και τα μαθήματα του τα περνάνε όλοι τελευταία γιατί σχεδόν κάθε βδομάδα υπάρχουν "προαιρετικές" προόδοι...

 

 

Στους μηχανολόγους της Πάτρας δεν είδα κανένα μάθημα σχετικό με ρομποτική, ενω εγω θα διδαχθώ ρομποτική, τεχνητή νοημοσύνη, μηχατρονική, ΣΑΕ 1,2.

 

Κάθε πρόγραμμα σπουδών έχει τα φόρτε του.

.

 

κανενας δεν μου απαντησε γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχη σχολη στο εξωτερικο !!! κατα δευτερον και εμας 2 καθηγητες που εχουμε εχουν εργαστει στην NASA και ενας αλλος ειχε προταθει για νομπελ ασχετα αν δεν το πηρε ... αλλα οι καθηγητες δεν κανουν την σχολη καλη οι φοιτητες της την κανουν !!! τελος ρομπορικη αν δεις καλα υπαρχει σαν μαθημα τομεα και μηχανοτρονικα κανουμε στο τριτο ετος ... τωρα αν νομιζεις οτι τεχνητη νοημοσύνη πες μου λιγο χωρις να εχεις κανει αντικειμενοστραφη και οδοκεντρικο προγραμματισμο πως στο καλο θα μαθεις PROLOG? επεισης δεν μου απαντησατε ΠΩΣ γινεται μια σχολη που κανει οικονομικα και μαθηματα των ηλεκτρονικων και μηχανολογικα ειναι του ιδιου επιπεδου με μια σχολη που ασχολειται κατα κυριο λογο με μηχανολογικα μαθηματα και ελαχιστα ηλεκτρολογικα???????????????????????:confused: ασε που στην ελλαδα γινεται ενα χαος με τα επαγγελματικα δικαιωματα γιατι ολοι μπορουν να υπογραφουν τα παντα... καλυτερα να κοιταμε τι συμβαινει στο εξωτερικο και ας μαθουμε επιτελους τι σημαινει εξειδικευση ... οταν θα εχεις προβλημα με την μεση σου δεν θα πας σε εναν χειρουργο να σε δει παρολο που και αυτος γιατρος ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.