Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Οι περιοδικές κατατίθενται, εδώ και κάποια χρόνια, υποχρεωτικά, μέσω ιντερνετ. Θεωρώ απίθανο να έχεις καταθέσει πρόσφατα περιοδική στη ΔΟΥ.

Μόνο τροποποιητική καταθέτεις στη ΔΟΥ.

Σε ποια χρονια ζεις?

Γιατι εγω τα τελευταια 3 χρονια καταθετω κανονικα τις περιοδικες μου στη ΔΟΥ...

Το υποχρεωτικα και το εδω και καποια χρονια εσυ που ακριβως το διαβασες...?

 

Ακομα και οι εγκυκλιοι για τις προθεσμιες αναφερουν για ηλεκτρονικη και εντυπη καταθεση ξεχωριστα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω απαντήσει πολλές φορές . Αν η κατοικία αποτελεί τυπική έδρα (μόνο και μόνο δηλαδή για να δηλωθεί κάποια διεύθυνση άσκησης επαγγέλματος ) και δεν προσφέρονται σε αυτήν πραγματικές υπηρεσίες (όπως πχ. σε περίπτωση παράδοσης ιδιαίτερων μαθημάτων ) τότε δεν θα εκπεσθεί κανενός είδους τέτοια δαπάνη. .

 

Σωτήρη έχω συμφωνήσει μαζί σου (σε άλλο θέμα νομίζω) ότι όντως δεν αναφέρεται κάπου συγκεκριμένο ποσοστό έκπτωσης της δαπάνης σε τέτοια περίπτωση, αλλά δεν είναι δυνατό να μην αναγνωρίζεται εν γένει ούτε κατόπιν αιτολόγησης. Δεν κάνει μανικιούρ-πεντικιούρ ή απολέπιση προσώπου ο Μηχανικός για να χρειάζεται φυσική παρουσία του πελάτη στην έδρα-κατοικία του ούτε πουλάει τυρόπιτες για να χρειάζεται μαγαζί! Μελέτες εκπονεί για λογαριασμό του πελάτη, για να εκπονήσει τις οποίες, καίει ρεύμα για τον υπολογιστή του, το φαξ του, τον εκτυπωτή και το πλότερ του, χρησιμοποιεί το τηλέφωνό του για συνεννοήσεις, καίει ρεύμα ή πετρέλαιο για την ψύξη ή τη θέρμανση του χώρου που δουλεύει και στον οποίο χώρο κάθεται π.χ. 8-10 ώρες παραπάνω για να δουλέψει, αντί να να βγει εκτός αυτής της κατοικίας-έδρας να πάει για καφέ ή στα μπουζούκια (οπότε και προφανώς οι λογαριασμοί θα ήταν μικρότεροι)!

Εγώ θα ξαναπώ ότι αν και ρεύμα-νερό δεν περνάω, σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ (σε ένα λογαριασμό με απεριόριστες αστικές υπεραστικές κλήσεις στην τηλεφωνία) τα εκπίπτω 100%. Και η δικαιολογία μου είναι ότι στο ίδιο σπίτι υπάρχει 2η τηλεφωνική γραμμή. Το σταθερό και το ίντερνετ το θέλω για τη δουλειά μου και αν δεν είχα την έδρα μου εδώ απλά θα τα έκοβα. Το που μιλάω και πόσο μιλάω, δεν παίζει ρόλο ούτε αφορά κανέναν εξάλλου εφόσον έχω πακέτο απεριορίστων κλήσεων. Αν μου ζητήσει το λόγο ακόμα και για αυτό μόνο κανείς εφοριακός, είναι σαν να μου ζητάει το λόγο γιατί χρέωσα ως δαπάνες π.χ. τα ακριβότερα γνήσια μελάνια για το φαξ μου αντί να πάρω ιμιτασιόν ή γιατί αγόρασα υπολογιστή των 2000 ευρώ ενώ υπάρχουν και άλλοι με 500! Ε δε νομίζω ότι θα δίνουμε λόγο και για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη έχω συμφωνήσει μαζί σου (σε άλλο θέμα νομίζω) ότι όντως δεν αναφέρεται κάπου συγκεκριμένο ποσοστό έκπτωσης της δαπάνης σε τέτοια περίπτωση, αλλά δεν είναι δυνατό να μην αναγνωρίζεται εν γένει ούτε κατόπιν αιτολόγησης. Δεν κάνει μανικιούρ-πεντικιούρ ή απολέπιση προσώπου ο Μηχανικός για να χρειάζεται φυσική παρουσία του πελάτη στην έδρα-κατοικία του ούτε πουλάει τυρόπιτες για να χρειάζεται μαγαζί! Μελέτες εκπονεί για λογαριασμό του πελάτη, για να εκπονήσει τις οποίες, καίει ρεύμα για τον υπολογιστή του, το φαξ του, τον εκτυπωτή και το πλότερ του, χρησιμοποιεί το τηλέφωνό του για συνεννοήσεις, καίει ρεύμα ή πετρέλαιο για την ψύξη ή τη θέρμανση του χώρου που δουλεύει και στον οποίο χώρο κάθεται π.χ. 8-10 ώρες παραπάνω για να δουλέψει, αντί να να βγει εκτός αυτής της κατοικίας-έδρας να πάει για καφέ ή στα μπουζούκια (οπότε και προφανώς οι λογαριασμοί θα ήταν μικρότεροι)!

 

Συμφωνώ μαζί σου , ωστόσο υπάρχει πρόβλημα στον επιμερισμό των δαπανών.

Ο φορολογικός νόμος δεν αποκλείει εκ των προτέρων την έκπτωση δαπανών τέτοιας φύσεως. Ωστόσο κάνει λόγο για έκπτωση ανάλογα με τα πραγματικά περιστατικά. Η δυσκολία αποδείξεων για τα πραγματικά περιστατικά είναι υπαρκτή όπως και υπαρκτό είναι το γεγονός ότι πλήθος ελευθέρων επαγγελματιών έχει ως έδρα το σπίτι του , στο οποίο άνετα μπορεί να εργάζετε με τον τρόπο που έχεις περιγράψει (και εγώ το κάνω μερικές φορές).

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χρονια ζεις?

Γιατι εγω τα τελευταια 3 χρονια καταθετω κανονικα τις περιοδικες μου στη ΔΟΥ...

Το υποχρεωτικα και το εδω και καποια χρονια εσυ που ακριβως το διαβασες...?

 

Ακομα και οι εγκυκλιοι για τις προθεσμιες αναφερουν για ηλεκτρονικη και εντυπη καταθεση ξεχωριστα...

 

Σημερα κατεθεσα κανονικα σε ΔΟΥ.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα είναι περί περιοδικών ΦΠΑ, ερώτηση:

 

Έχω δαπάνες από αυτοκίνητο ΙΧ (καύσιμα, συντήρηση κλπ), εστιατόρια και βιβλιοπωλεία. Εκπίπτει ο ΦΠΑ σε κάτι από αυτά ή όχι;

Σε δαπάνες που δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ, χρειάζεται να περαστούν στις περιοδικές ή μόνο σούμα στην εκκαθαριστική στον 666;

 

Στην εκκαθαριστική έχει και ειδικό κωδικό για δαπάνες ΕΙΧ αυτοκινήτων (902) για καύσιμα, επισκευές κλπ. Μήπως βάζουμε κι εκεί ή δεν αφορά τα ΙΧ μας;

Link to comment
Share on other sites

1. Bιβλιοπωλεία (κατ αρχήν....)

2. Οχι, δεν υπάρχει θέση για αυτές στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ, η θέση τους είναι στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ.

3. Είναι πληροφοιακός κωδικός, δεν συμμετέχει στην εκκαθάριση τηε δηλώσεως. Αν δεν τον συμπληρώσεις (η πλειοψηφία των δηλώσεων) δεν τρέχει και τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα θέμα σχετικά με δαπάνες με εκπιπτώμενο ΦΠΑ αλλά τίποτα. Μήπως να τα γράψεις εδώ μια και ξεκίνησες με τα του βιβλιοπωλείου;

Link to comment
Share on other sites

Το ενοικιο (που δεν εχει φπα) συμμετεχει στις περιοδικες ή στις εκαθαριστικες δηλώσεις; πχ. αν εχω συνολικα 1000€ δαπάνες συμπεριλαμβανομενου φπα οι οποίες εκπιπτουν όλες και ενοικια ας πουμε 300€. Βαζω στην περιοδικη στον κωδικο 358 813,01 ή 813,01+300=1113,01; Στον κωδικο 378 βάζω 0,23x813,01=186,99€ (έστω οτι όλες ειναι με 23%) οκ με αυτον. Μπαινει μήπως μόνο στην εκαθαριστικη? Ή ούτε εκεί; Στον φπα προφανως δεν συμμετεχει αφου δεν έχει αλλά πρέπει να δειχθεί στις δηλώσεις φπα σαν εισροή που έχει γίνει εκ μέρους μας μεσα στο χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Το ενοίκιο όπως και όλες οι δαπάνες των οποίων το φπα δεν εκπίπτει, δεν περιλαμβάνεται στις περιοδικές. Στην εκκαθαριστική υπάρχει κωδικός για τις δαπάνες αυτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενοίκιο όπως και όλες οι δαπάνες των οποίων το φπα δεν εκπίπτει, δεν περιλαμβάνεται στις περιοδικές. Στην εκκαθαριστική υπάρχει κωδικός για τις δαπάνες αυτές.

 

 

Eίναι ο κωδ. 666.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.