Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Σευχαριστω συναδελφε.

 

Παραπανω ρωταγα αν μπορω να δω οτι εχω πληρωσει πχ, για το 4ο τριμηνο 2011 μεσα απo το taxisnet ωστε να ειμαι οκ...

Περα απο την κινηση στο λογαριασμο μου.

Εχω αποθηκευση και την αποδειξη πληρωμης απο το e-banking....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα για πρώτη φορά εκανα την διαδικασία ΦΠΑ ηλεκτρονικά, και μετά πήγα στην τράπεζα για την πληρωμή. Εκει βγήκε κάποια εντολή που μυ δώσανε. Τωρα που κοιταξα το λογαριασμό ου, βλέπω πως τα λεφτά εν εχουν βγει απο τον λογαριασμό μου. Ειναι φυσιολογικό αυτό?

Πας στην τράπεζα με το χαρτι από το taxis και σου βγάζει επιταγή για Δ.Ο.Υ. . Οπότε και αφαιρείται το οφειλόμενο ποσό από το λογαριασμό. Και με την επιταγή πας Δ.Ο.Υ. Έτσι απέδωσα Φ.Π.Α. εγώ 21/1. Δεν ξέρω βέβαια αν μπορείς με οποιοδήποτε λογαριασμό από οποιαδήποτε τράπεζα ή πρέπει υποχρεωτικά να είναι από το λογαριασμό που διατηρείς στην Εθνική Τράπεζα ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Στην τράπεζα πληρώνεις με την ταυτότητα πληρωμής από taxisnet. Δεν πας ΔΟΥ...

 

Ακόμα βέβαια δεν πήραν τα λεφτά απ'ότι είδα και η δήλωση βρίσκεται σε εκκρεμότητα απ' τις 21/01. Κάθε τρίμηνο 27-29 μου βγάζει πως είναι επιτυχής η συναλλαγή, αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν αγχώνομαι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε λογιστή τα έδωσα την επόμενη μέρα πέρασα πήρα το χαρτί και μου είπε να πάω τράπεζα για έκδοση επιταγής προς ΔΟΥ αρκεί να υπάρχει μέσα στο λογαριασμό το ποσό. Έτσι έκανα, και την άλλη μέρα ΔΟΥ (ούτε 5 λεπτά δεν καθυστέρησα)και σε δυο μέρες τελείωσα με την απόδοση ΦΠΑ τριμήνου. Τώρα αν δεν έγινε κάτι καλά δεν ξέρω. Μπορώ να το ελέγξω online αυτό προφανώς απλά δεν ασχολήθηκα και πολύ ακόμα με φορολογικά και δεν κατέω.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ελεγα οτι μπορουσες να το κανεις απο το ιντερνετ χωρις να πας στο λογιστη, στην τραπεζα και στη ΔΟΥ????

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πώς θα κάνω πατάτα. είχα και κάτι αγορές έπιπλα υπολογιστές και κλπ και δεν ήξερα τι παίζει. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς βγηκε το ποσό. Απέδωσα όλο το φπα του Δ' τριμήνου(φπα εσόδων - φπα εξόδων)? ή μένει και υπόλοιπο που πάει στην εκκαθαριστική τριμήνων? Θα με ενδιέφερε πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Απέδωσα όλο το φπα του Δ' τριμήνου(φπα εσόδων - φπα εξόδων)? ή μένει και υπόλοιπο που πάει στην εκκαθαριστική τριμήνων? Θα με ενδιέφερε πάντως.

 

 

 

1. Mε την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ θα πληρώσεις αν υπάρχει περίπτωση pro-rata, διαφορετικά ότι υπάρχει προς καταβολή θα γίνει με υποβολή τροποποιητικής δηλώσεως για το αντίστοιχο τρίμηνο.

2. Αν ο ΦΠΑ αποδόθηκε σωστά ή δεν αποδόθηκε σωστά , όπως είναι διατυπωμένη η δημοσίευσή σου, άκρη δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην τράπεζα πληρώνεις με την ταυτότητα πληρωμής από taxisnet. Δεν πας ΔΟΥ...

 

Ακόμα βέβαια δεν πήραν τα λεφτά απ'ότι είδα και η δήλωση βρίσκεται σε εκκρεμότητα απ' τις 21/01. Κάθε τρίμηνο 27-29 μου βγάζει πως είναι επιτυχής η συναλλαγή, αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν αγχώνομαι ακόμα...

 

Πάντως ακόμα 31-1-2011 μου βγάζει ότι είναι σε εκκρεμότητα ενώ η τράπεζα μου δείχνει ότι έχει γίνει κανονικά η πληρωμή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.