Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Σε φιλη μηχανικο που έκλεισε και αυτη τα βιβλια για τον ιδιο λογο την 30/12/16, οταν πηγε στο ΤΣΜΕΔΕ την ιδια μερα, της ειπαν οτι δεν χρειαζεται να κανει τιποτα. Θα το δουν εκεινοι με την υποβολη της 1ης ΑΠΔ απο τον εργοδότη της που θα την προσλαβει ως μισθωτη.

Επίσης της ειπαν οτι αν δεν υποβάλει ο εργοδότης της ΑΠΔ θα της ερθουν οι εισφορές συμφωνα με τα εισοδηματα του "15 σαν να ηταν ε.ε.

Επισης της ειπαν οτι επειδη η ΑΠΔ του Ιανουαρίου θα υποβληθει τον Φεβρουάριο οι εισφορές του Ιανουαριου θα της ερθουν με βαση τα εισοδηματα του '15 και στο τελος του ετους θα γινουν οι συμψηφισμοι για τον Ιανουαριο.

 

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Είναι σαφές ότι με τη νέα κατάσταση πρέπει να "ελέγχεις" τον εργοδότη ότι έχει στείλει τα στοιχεία.

 

Στη δική μου υποπερίπτωση, έκλεισα βιβλία 30/12/2016 και η σύμβαση (εργασίας πια) ξεκινάει από Φεβρουάριο.

Κανονικά λοιπόν Ιανουάριο είμαι άνεργος, μη ΕΕ, χωρίς μπλοκάκι, και πρέπει να πληρώσω εισφορές επί του μισθού ανειδίκευτου εργαζόμενου (586€)

και όχι επί των εισοδημάτων μου το 2015. Άντε να βγάλεις άκρη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους,

θα ηθελα να με διαφωτισετε! Ειμαι εδω και 3 χρονια ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ χωρις να εχω κανει έναρξη στην εφορία. Πρόσφατα μου εγινε πρόταση για δουλεια. Θα ηθελα να μάθω τι με συμφέρει να συμφωνήσω με τον εργοδότη σύμφωνα με τη νεα κατασταση. Έστω οτι μιλαμε για part time απασχόληση και μισθό 500€ (μικτά). Ποιος θα ειναι ο καθαρός μισθός μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Ερώτηση:

 

είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από 01/03/2013 

έκτοτε έχω δουλέψει σε 3 εταρίες σαν μισθωτός .

Η 1η και η 3η (τωρινή μου ) εταιρία μου πλήρωναν και πληρώνουν κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ .

Η 2η όμως, στην οποία εργάστηκα για 5 μήνες ( Μάιο μέ Οκτώβριο 2016) δεν με δήλωσε ΠΟΤΕ στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο στο ΙΚΑ (χωρίς να το ξέρω). Αυτή τη στιγμή εγώ δεν έχω βιβλιάριο υγείας γιατί προφανώς υπάρχουν οφειλές . 

Εγώ πως μπορώ να διασφαλίσω ότι θα πληρωθούν από την πρώην εταιρία ? Μέσω καταγγελίας ? Η πρώην εταιρία όλο μου το τρενάρει. Η εταιρία δεν ήταν υποχρεωμένη να με εγγράψει στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δες το #257 ειδικά το [3] 

 

Κάθε μεταβολή στο εργασιακό καθεστώς είτε αυτό αφορά την δραστηριότητα είτε την αποδημία στο εξωτερικό προς άσκηση του επαγγέλματος πρέπει να δηλώνεται απαραιτήτως στην υπηρεσία προκειμένου ο ασφαλισμένος να ενημερώνεται για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στο Ταμείο.

 

Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση να δηλώνει τον Ιανουάριο του επομένου έτους την απασχόλησή του αυτή η οποία αποδεικνύεται με βεβαίωση του εργοδότη για τον χρόνο απασχόλησης, την αμοιβή, την παρακράτηση και καταβολή των εισφορών.

 

Μέσα στην ίδια προθεσμία υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση του εργοδότη για παρακράτηση και απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λίγο που είδα τα thread, υπάρχει αρκετό μπέρδεμα με τους μισθωτούς μηχανικούς που είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ, καταθέτω αυτά που ξέρω για να θέσω και κάποια ερωτήματα που με απασχολούν:

Καταρχήν να πω από την αρχή ότι δεν έχω μπλοκάκι και ούτε με ενδιαφέρει στο άμεσο μέλλον να βγάλω. Αυτό το κείμενο δεν αφορά τα μπλοκάκια.

Είμαι ετερο-απασχολούμενος μηχανικός: δηλαδή η εταιρία που δουλεύω δεν με έχει προσλάβει ως μηχανικό γιατί εκ του αντικειμένου σύμφωνα με το ΙΚΑ, δεν μπορεί να δικαιολογήσει πρόσληψη μηχανικού. Για αυτό τον λόγο, εάν πλήρωνε εισφορές μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ θα ήταν παράνομη ως προς το ΙΚΑ. Επειδή αυτό το έψαξα αρκετά, νομίζω ότι είναι αρκετά σίγουρο ότι αν ένας μηχανικός εργάζεται σε άσχετη επιχείρηση πχ καφετέρια, επειδή πιθανότατα δεν θα δικαιολογείται η πρόσληψη μηχανικού σε καφετέρια (υπάρχουν σχετικοί πίνακες του ΙΚΑ για κάθε είδος επιχείρησης), τότε η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να ασφαλίσει το άτομο στο ΙΚΑ. Σε μια τεχνική εταιρία πιθανότατα δικαιολογείται η προσληψη μηχανικού, οπότε η εταιρία και εσύ πληρώνεις μόνο ΤΣΜΕΔΕ και καθαρίζεις.

Επειδή εγώ δεν μπορούσα να το κάνω αυτό (να αποφύγω το ΙΚΑ), με συμφωνία πλήρωνω (και εγώ και η εταιρία), ως μισθωτός εισφορές για σύνταξη και στο ΙΚΑ και στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με την ενοποίηση των ταμείων μπορώ να αποφύγω τις διπλές εισφορές και να πληρώνω μόνο για μια σύνταξη στο ΕΦΚΑ (ιδανικά την συνέχεια του ΤΣΜΕΔΕ)?

Αν επιλέξω να είμαι στην εταιρία με ΙΚΑ μόνο, και δεν έχω μπλοκάκι, τι θα πληρώνω στο ΤΣΜΕΔΕ? τα στάνταρ ποσά σύμφωνα με τους παλιούς πίνακες του ΤΣΜΕΔΕ?

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για αυτά στο ΕΦΚΑ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Διπλές εισφορές πληρώναν μόνο οι παλιοί ασφαλισμένοι. Οι νέοι ασφαλισμένοι ετεροαπασχολούμενοι ακόμα και ως σερβιτόροι σε καφετέρια πάντα ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ ασθένειας (πακέτο 131).

Για τους νέους ασφαλισμένους η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη πάντα να πλήρώνει το ταμείο κύριας ασφάλισης (ΤΣΜΕΔΕ) και το ΙΚΑ δεν έχει καμιά δουλειά να ζητάει εισφορές για σύνταξη

απο ασφαλισμένο του ΤΣΜΕΔΕ αλλά μόνο τα συνεισπραττόμενα (ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ σε χρήμα - ΟΑΕΔ - ΟΕΚ - ΟΕΕ).

 

Τα παλιά τα χρόνια μερικοί επιτήδειοι προσλαμβάναν μηχανικούς ως πχ υπάλληλους γραφείου για να γλυτώσουν τις υψηλές εισφορές που προέκυπταν λόγω των συλλογικών συμβάσεων των

μηχανικών όμως καποία στιγμή το ΤΣΜΕΔΕ επιλήφθηκε του θέματος και ακόμα πληρώνουν τα πρόστιμα. Τώρα εφόσον δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις το πρόβλημα αυτό δεν υφίσταται

αλλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας οι εργοδότες δύσκολα προσλάμβανουν ασφαλισμένο του ΤΣΜΕΔΕ για θέση μη μηχανικού.

Αυτά ισχύαν μέχρι 31/12/2016.

 

Σχετικά με το τι ισχύει από 1/1/2017 κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα.

Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Θα ήθελα να μάθω, αν προβλέπει το ΕΦΚΑ ασφάλιση με ιδιότητα μηχανικού πάντα, με καθεστώς part time μισθωτού.

 

Δυστυχώς τα νούμερα που προκύπτουν απο το ΕΦΚΑ σαν Ε.Ε είναι υπερβολικά για τις τωρινές αποδοχές μου και θέλω να συζητήσω με τον εργοδότη μου πάνω σε ένα άλλο επίπεδο συνεργασίας.

 

Εννοείται οτι τα βιβλία πάνε για κλείσιμο....

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ engmech, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εγώ είμαι όντως παλιός ασφαλισμένος. Αυτό σημαίνει ότι όντως δεν μπορούσα να ξεφύγω από τα 2 ταμεία συνταξη?

Αν δεν έχω μπλοκάκι, μπορώ να πληρώνω μόνος μου τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως Ελευθερος επαγγελματίας (410,58 Ευρώ το μήνα) και ως μισθωτός να είμαι μόνο στο ΙΚΑ?

Αν σταματήσω το ΤΣΜΕΔΕ εντελώς μπορώ να τα ξαναξεκινήσω αν χρειαστεί στο μέλλον?

Αν έχετε τις συγκεκριμένες διατάξεις θα με βοηθούσατε πολύ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την παράλληλη ασφάλιση για παλιούς ασφαλισμένους με το παλιό σύστημα

πολύ δύσκολα γιατί κανείς δεν θα θέλει να πάρει την ευθύνη λεπτoμέρειες στην έκθεση

της ΙΝΕ ΓΣΕΕ  Θέματα Κοινωνικής Ασφάλισης Παράλληλη Ασφάλιση 2015

και στους νόμους και εγκυκλιους που περιγράφονται στην ακόλουθη ανακοίνωση του ΕΤΑΑ

 
Ετεροαπασχολούμενοι - Δευτέρα, 28 Σεπτεμβρίου 2009 Το Δ.Σ. του ΕΤΑΑ στην 37η συν/σή του τις 9/7/2009 αποφάσισε οτι οι μηχανικοί (παλαιοί ασφαλισμένοι) που παρέχουν εξαρτημένη εργασία (μισθωτοί) υπο άλλη ιδιότητα (ετεροαπασχολούμενοι) θα πρέπει να καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές ελεύθερου επαγγελματία για όλους τους κλάδους απο 1/1/07, ημερομηνία δημοσίευσης στο ΦΕΚ του Νόμου 3518/08 (και με την επιφύλαξη των διατάξεων των παραγράφων 1α, 2α του  άρθρου 3, της παραγράφου 1β του άρθρου 13, της παραγράφου α του άρθρου 20 του Ν. 3518/06 καθώς και των διατάξεων του άρθρου 30 του Ν. 1759/98), προσκομίζοντας βεβαίωση του εργοδότη, οτι παρέχουν μισθωτή εργασία υπο άλλη ιδιότητα για την οποία οι εργοδοτες τους ασφαλίζουν σε άλλο Φ.Κ.Α καταβάλλοντας συγχρόνως και τις σχετικές εισφορές.
 
Με το νέο σύστημα υπάρχει για αρχή η ακόλουθη εγκύκλιος (Πιθανόν να έχουν βγάλει και νέα εγκύκλιο!) :
 
Κ.Υ.Α. αριθ. πρωτ.: Φ. 10043/ οικ.58770/ 1442/ 2016 Εφαρμογή του άρθρου 36 του ν.4387/2016 σε ασφαλισμένους του ΕΤΑΑ
 
Σχετικά με διαγραφή απο το ΤΣΜΕΔΕ εδώ
Edited by engmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.