Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Οταν θα σου παίρνει τα μισά το κράτος να δω αν συνεχίσεις να λες τα ίδια...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το κράτος μας παίρνει τα μισά, γιατί θέλει να κλείσει τρύπες. Τρύπες οι οποίες δημιουργήθηκαν μεταξύ άλλων και από την συστηματική φοροδιαφυγή των ΕΕ. Αν δεν αποκτήσουμε φορολογική συνείδηση ως λαός, μην σας φανεί περίεργο κάποια στιγμή να φτάσει ο φόρος εισοδήματος του ΕΕ 50% από το 1€ και ΦΠΑ 30%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To θέμα της φοροδιαφυγής είναι μεγάλη κουβέντα. Πιστεύω ότι αν κατάφερναν να την περιορίσουν τότε με ΦΠΑ 10% και φόρο 10% θα εισέπραταν περισσότερα χρήματα και ποιο δίκαια. Δυστηχώς δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στην φορολογική συνείδηση, πρέπει να επιβάλεις μέτρα και να δώσεις κίνητρα. Δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στους ηρωισμούς. Λύσεις υπάρχουν, θέλει πολιτική απόφαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κράτος μας παίρνει τα μισά, γιατί θέλει να κλείσει τρύπες. Τρύπες οι οποίες δημιουργήθηκαν μεταξύ άλλων και από την συστηματική φοροδιαφυγή των ΕΕ. Αν δεν αποκτήσουμε φορολογική συνείδηση ως λαός, μην σας φανεί περίεργο κάποια στιγμή να φτάσει ο φόρος εισοδήματος του ΕΕ 50% από το 1€ και ΦΠΑ 30%.

Αν θες να συνεισφερεις στο κλείσιμο αυτών των τρυπών που δεν δημιούργησες δικαιωμα σου να κανεις τον ήρωα.. Επειδή ομως συστηματικά το προβλημα το διμιουργησαν οι "μεγάλοι" που η κυβέρνηση δεν θελει να ακουμπήσει, ευχαριστώ αλλα δεν θα παρω ούτε θα συνεισφέρω στην "προσπάθεια"...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To θέμα της φοροδιαφυγής είναι μεγάλη κουβέντα. Πιστεύω ότι αν κατάφερναν να την περιορίσουν τότε με ΦΠΑ 10% και φόρο 10% θα εισέπραταν περισσότερα χρήματα και ποιο δίκαια. Δυστηχώς δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στην φορολογική συνείδηση, πρέπει να επιβάλεις μέτρα και να δώσεις κίνητρα. Δεν μπορείς να βασιστείς μόνο στους ηρωισμούς. Λύσεις υπάρχουν, θέλει πολιτική απόφαση.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έλεγχος και τιμωρία!

 

Αν θες να συνεισφερεις στο κλείσιμο αυτών των τρυπών που δεν δημιούργησες δικαιωμα σου να κανεις τον ήρωα.. Επειδή ομως συστηματικά το προβλημα το διμιουργησαν οι "μεγάλοι" που η κυβέρνηση δεν θελει να ακουμπήσει, ευχαριστώ αλλα δεν θα παρω ούτε θα συνεισφέρω στην "προσπάθεια"...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εδώ η κυβέρνηση/κράτος/ελεγκτικός μηχανισμός (ή οτιδήποτε)  δεν θέλει να ακουμπήσει τον μπακάλη της γειτονιάς, τον ιδιοκτήτη συνοικιακής καφετέριας (που ειδοποιούνται πριν από έλεγχο) θα ακουμπήσει τους μεγάλους (αν και θεωρώ οτι οι μεγάλοι φοροφυγάδες είναι οι μικρομεσαίοι ΕΕ);;;;

 

όντως μεγάλη συζήτηση και το αφήνω εδώ μιας και φύγαμε offtopic. 

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα αν κάποιος εργοδότης μπορεί να δώσει συνολικά 1000€, τότε πολύ χονδρικά τα 400€ είναι εισφορές και τα 600€ μένουν στον εργαζόμενο. Αν δηλώσει 600€ τότε τα 240€ είναι εισφορές και 760€ μένουν στον εργαζόμενο.

Δηλαδή είναι μία συμφωνία win-win για εργαζόμενο και εργοδότη,

 

Αφού θα σου δίνουν τον βασικό 590, θα σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ για αυτό. Το ΣΜΕΔΕ όμως επειδή το παίζει νταβατζής θεωρεί ότι ο βασικός μισθός του μηχανικού είναι 690 οπότε θέλει εισφορές πάνω σε αυτό το ποσό. Στο τέλος του χρόνου θα πας στο ΤΣΜΕΔΕ και θα κάνεις εκκαθάριση και θα σου βγάλουν ένα ποσό επιπλέον. Νομίζω της τάξης των 500-700€ για όλο τον χρόνο

 

Οκ o εργαζόμενος θα κερδίσει αφορολόγητα λεφτά και μάλιστα μετρητά (αφού αν μπουν στην τράπεζα θα πρέπει να δικαιολογηθούν). Ο εργοδότης τί κερδίζει; Μάλλον δε θα του δώσει και τα 760 που μένουν μέχρι τα 1000, λογικά θα μοιραστούν το όφελος μεταξύ τους. Αλλιώς γιατί να το προτείνει ο ίδιος ο εργοδότης αυτό και όχι ο εργαζόμενος; Ωστόσο, τώρα με τα κάπιταλ κοντρόλς δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να μοιράζει ένας εργοδότης μετρητά εδώ και κει, ακόμα κι αν πρόκειται να κερδίσει.. εκτός αν έχει μεγάλα χαρτονομίσματα για σπρώξιμο.

 

Ε όταν λέμε βασικό, εννοούμε του τσμέδε, όχι του ίκα. Αυτά πρέπει να μας τα ξεκαθαρίσει ο ερωτήσας.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

7. Θα πάρεις μικρότερη αποζημίωση απόλυσης.

 

 

*olga* αν σου φαίνεται βαρύ το 'απατεώνας', μπορώ να το ελαφρύνω: ο spiros1983 θα είναι ένας μικροαπατεώνας. Θα δουλεύει για μικροαπατεώνες.

 

Μου αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα ακόμα συζητάνε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει η κομπίνα. Έλεος... Μας διαβάζει και κόσμος.

Edited by stat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, αν δεις το post μου αναφέρω ότι διαφωνώ. Εξηγώ γιατί το κάνουν (γιατί αναφέρθηκε σαν απορία από κάποιους), γιατί το έχω ακούσει πολλές φορές να συμβαίνει.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα στην παρεα....εχει περιπου 3 μηνες που προσληφθηκα ως μονιμος στο δημοσιο, πρεπει να πληρωσω την ασθενεια σε χρημα?Απο αλλες υπηρεσιες που ρωτησα οι μονιμοι μηχανικοι δεν το πληρωνουν...ξερει κατι κανεις για αυτο? Πριν που ημουν μισθωτος εκτος σημοσιου το πληρωνα....αλλα τωρα οποιους μηχανικους ρωτησα μονιμους μου ειπαν οχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

 

 

....αλλα τωρα οποιους μηχανικους ρωτησα μονιμους μου ειπαν οχι...

 

 

Δεν στα είπαν καλά ...

 

Αυτό που θα κληθείς να πληρώσεις είναι ένα ποσό συναρτήσει του μισθού σου (περίπου 80 - 100 Euro ανά μήνα) το οποίο θα σε "καλύπτει" σε χρήμα , δηλαδή συμπληρώνοντας τον μισθό σου , όταν είσαι ασθενής . Καμμία σχέση με ΤΣΜΕΔΕ και ΚΥΤ . Είναι εισφορά στο ΙΚΑ και θα το πληρώνεις ως μισθωτός με παρακράτηση .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα....εχει περιπου 3 μηνες που προσληφθηκα ως μονιμος στο δημοσιο, πρεπει να πληρωσω την ασθενεια σε χρημα?Απο αλλες υπηρεσιες που ρωτησα οι μονιμοι μηχανικοι δεν το πληρωνουν...ξερει κατι κανεις για αυτο? Πριν που ημουν μισθωτος εκτος σημοσιου το πληρωνα....αλλα τωρα οποιους μηχανικους ρωτησα μονιμους μου ειπαν οχι...

 

οι παλιοί όντως δεν την πληρώνουν την παροχή σε χρήμα (ΙΚΑ). ΕΙΚΑΖΩ διότι τους καλύπτει το Δημόσιο την παροχή σε χρήμα (δηλ. αναρρωτική). Ρώτα στην υπηρεσία σου αν ισχύει και για σένα ως νεοδιοριζόμενο. Γιατί πλέον (τους μη-μηχανικούς) νέους μόνιμους τους ασφαλίζουν στο ΙΚΑ και όχι στο δημόσιο. Επίσης αν δεν είσαι στον στενό δημόσιο τομέα αλλά σε ΔΕΚΟ ίσως να μην ισχύουν τα ίδια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.