Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Αν είναι έτσι τότε θα τα αφαιρέσει ο εργοδότης από το μισθό της! Άρα συμφέρει να είσαι μπλοκάκιας  :confused:

 

ΥΓ: Δε θα το τελειώσω ποτέ αυτό το excel και να είναι σωστό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιεσε τον να σε παρει Μισθωτη τσμεδε και πες του τα λεφτα για εισφορε τσμεδε+ικα ειναι πανω κατω τα ιδια που θα δινε αν σε επαιρνε αποκλειστικα ικα.

 

Σε συμφερει 1000%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ωχ, έχω μελέτη....

thanks guys!

Είμαι γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005, και πρόσφατα έκλεισα 10ετια!

 

Σε κάθε περίπτωση, εκτός από τα χρήματα, με ενδιαφέρει να μπορώ να παίρνω δουλειές κι αλλού, οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε το μπλοκακι!

 

Μα είπαμε, μπορείς και να είσαι μισθωτή και να έχεις μπλοκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κι όμως αυτά που λες δεν είναι σωστά, είναι η κάλυψη υγείας εφόσον είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Εμείς οι μηχανικοί όμως είμαστε στο ΚΥΤ του ΤΣΜΕΔΕ. Στο ΙΚΑ, καταβάλλεται επιπλέον μόνο 0,65% για παροχή σε χρήμα, όχι σε είδος. Είναι για την περίπτωση που αρρωστήσεις και δεν πας στη δουλειά. Για του λόγου το αληθές, εδώ είναι το pdf του ΙΚΑ, δες εκεί που λέει "κοινές επιχειρήσεις". Αυτό μας έλειπε να πληρώναμε 38,5% και άλλο 12,5%!

 

 

Συνάδελφε διόρθωσα την παραπάνω δημοσίευσή μου με τα σωστά ποσοστά, που είναι 3,68 (ασφαλισμένος) + 3,93 (εργοδότης) = 7,61%

Αυτά ισχύουν από 1/7/14 που μειώθηκε κατά 1% η εισφορά. Τώρα λένε ότι ίσως την ξανααυξήσουν.

 

Το 0,65% δεν ισχύει για μηχανικούς. Δεν είμαστε στις "κοινές επιχειρήσεις". Για μηχανικούς εφαρμόζεται - πλέον των εισφορών υπέρΤΣΜΕΔΕ - ο Κωδικός Πακέτου Κάλυψης (ΚΠΚ) 131. Δες και http://www.e-forologia.gr/attachments/files/2014/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%A0%CE%91%CE%9A%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%A5%CE%A8%CE%97%CE%A3-%201.7.14.pdf .

 

Και τέλος τα ποσοστά 3,68% + 3,93% τα έχω δει σε φύλλα μισθοδοσίας συναδέλφων.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ δυο φίλους να βρουν τις μισθοδοσίες τους, αλλά με πρόλαβες. Άρα 0,65% + 6,96 (ΟΑΕΔ,ΟΕΚ,ΟΕΕ) = 3,68% + 3,93% = 7,61%.

 

Οπότε, για να ξέρουμε πως θα τα χειριζόμαστε τα θέματα αυτά αν δώσει ο Θεός και βρούμε καμιά δουλειά, ο εργοδότης επιβαρύνεται με 3,93 (ΙΚΑ) + 13,33 (Κύρια Σύνταξη) + 4,55 (Κλάδος Υγείας Τεχνικών) + 3,00 (Επικουρικό) = 24,81% τελικά;

 

Και σε σύγκριση με έναν μη-μηχανικό με σκέτο ΙΚΑ; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου τηλεφώνησε ο κολλητός, ο οποίος δουλεύει σε πολυεθνική και πληρώνει 5,83% ΙΚΑ (τα υπόλοιπα: 6,67 3,00 4,00 2,15 συν ειδ. προσαύξηση).

 

Άντε βγάλε άκρη μετά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι μηχανικός σε ταμειο ανεργίας και έπεσε προταση από γνωστο με μεγαλο σουπερμαρκετ να δουλεψω σαν υπευθυνος σε παραρτημα τους. Μπορω σαν μηχανικός να εργαστω και αν ναι πως θα πληρωνω ασφαλεια?Υπαρχει καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.