Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Είναι κλασική τακτική εταιριών. Το κάνουν για να πληρώνουν λιγότερες εισφορές, μιας και οι εισφορές είναι ποσοστό του μισθού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όλγα μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα, ούτως ώστε να ξέρουμε τα όρια του κέρδους των εταιρειών από αυτή την πατέντα, για να το διαπραγματευόμαστε ανάλογα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κλασική τακτική εταιριών. Το κάνουν για να πληρώνουν λιγότερες εισφορές, μιας και οι εισφορές είναι ποσοστό του μισθού.

 

Εννοείς εισφορές της εταιρείας προς το ΙΚΑ για τον εκάστοτε μισθωτό υπάλληλο (και όχι εισφορές που έχουν να κάνουν με τον μικτό μισθό του μισθωτού υπαλλήλου), σωστά;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί ότι τον προσλαμβάνουν σαν μερικής απασχόλησης (με τις ανάλογες εισφορές) και του δίνουν και κάτι στο χέρι. Αν δε ξέρουμε για πόσες ώρες θα τον προσλάβουν και πόσα θα του δίνουν επιπλέον στο χέρι δε μπορούμε να απαντήσουμε αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

georgios_m Από οτι κατάλαβα θα με δηλώνουν στον κατώτερο βασικό σαν ιδιωτικο υπάλληλο , αλλα στο χερι θα μου δινουν το ποσο που συμφωνησαμε. Ταυτοχρονα Θα μου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ, μου το ειπαν ξεκαθαρα. Και θα μου δίνουν κανονικα και δωρα . Απλά δε ξερω τι αντικτυπο θα εχει αυτο στη φορολογια σε μενα αν φαινεται οτι μου δινουν τον κατωτερο βασικο και αν μενει κανενα κρυφο ποσο στο ΤΣΜΕΔΕ για μενα..

Αξιζει να αναφερω οτι ημουν στη δευτερη κλιμακα για ενα χρονο αλλα εκανα ρυθμιση, κατεβηκα στην πρωτη και πληρωσα 1576ευρω το προηγουμενο εξαμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Για τη φορολογία σου θα έχει σίγουρα θετικό αντίκτυπο διότι θα δηλώνεις μικρότερο εισόδημα. 

Αν παίρνεις το βασικό πλήρους απασχόλησης (690 αν το έγραψε σωστά κάποιος παραπάνω) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε και με το τσμέδε.

 

Τελικά πόσα συμφωνήσατε να σου δίνουν και για πόσο ωράριο (επίσημα και ανεπίσημα)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.Μετά από συνέντευξη σε μια εταιρια μου ειπαν να ξεκινησουμε συνεργασία όπου θα δουλευω σαν μισθωτός μηχανικός απλα με ρώτησαν αν υπάρχει πρόβλημα να με πληρώνουν κανονικα (μισθό, δώρα), να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ απλά να φαίνεται στην εφορία ότι παίρνω λιγότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Τα προβλήματα που βλέπω:

1. Δε θα έχεις δικαίωμα διεκδίκησης αμοιβών. Ξέρω κάποιον που δούλευε έτσι και από κάποια στιγμή και μετά το αφεντικό τους έδινε μόνο το νόμιμο κομμάτι υποσχόμενος ότι θα τους δώσει και τα υπόλοιπα "όταν θα έχει". Όπως καταλαβαίνεις, δεν τα έδωσε ποτέ. Οι υπάλληλοι μες στους επόμενους μήνες λάκηξαν και αντικαταστάθηκαν από νέα θύματα...

2. Θα πάρεις μικρότερη σύνταξη. Πλέον μετράνε οι εισφορές που δίνεις σε όλο τον ασφαλιστικό σου βίο.

3. Θα έχεις μικρότερα εισοδήματα στη φορολογική σου δήλωση, οπότε πιο δύσκολα θα καλύπτεις τα τεκμήρια, θα έχεις πρόβλημα πόθεν έσχες, θα είναι πιο δύσκολο να πάρεις δάνειο από τράπεζα ή έστω και μία πιστωτική με σοβαρό πιστωτικό όριο.

4. Θα δουλεύεις για απατεώνες.

5. Θα είσαι ένας απατεώνας.

6. Θα είσαι και εσύ μέρος του προβλήματος της χώρας, ενώ θα μπορούσες να είσαι μέρος της λύσης.

 

 

Να 6 προβλήματα αμέσως αμέσως, τώρα ο καθένας μπορεί να αποδώσει στο καθένα τη βαρύτητα που νομίζει και να πορευτεί αναλόγως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όλγα μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα, ούτως ώστε να ξέρουμε τα όρια του κέρδους των εταιρειών από αυτή την πατέντα, για να το διαπραγματευόμαστε ανάλογα?

 

Εννοείς εισφορές της εταιρείας προς το ΙΚΑ για τον εκάστοτε μισθωτό υπάλληλο (και όχι εισφορές που έχουν να κάνουν με τον μικτό μισθό του μισθωτού υπαλλήλου), σωστά;

Καλά και εγώ δεν τα ξέρω τέλεια αλλά το έχω ακούσει πολλές φορές να συμβαίνει. Εννοώ εισφορές εργαζομένου + εργοδότη, οι οποίες αν δεν κάνω λάθος είναι πάνω από 40% επί του μικτού μισθού. Για παράδειγμα αν κάποιος εργοδότης μπορεί να δώσει συνολικά 1000€, τότε πολύ χονδρικά τα 400€ είναι εισφορές και τα 600€ μένουν στον εργαζόμενο. Αν δηλώσει 600€ τότε τα 240€ είναι εισφορές και 760€ μένουν στον εργαζόμενο.

Δηλαδή είναι μία συμφωνία win-win για εργαζόμενο και εργοδότη, με μοναδικό χαμένο τα ασφαλιστικά ταμεία και το κράτος που τα χρηματοδοτεί.

 

Θα συμφωνήσω επίσης σε αυτά που λέει παραπάνω ο stat, αν και θεωρώ βαρύ τον χαρακτηρισμό απατεώνας. Γενικά πλέον οι εργαζόμενοι δεν έχουν την πολυτέλεια να διαπραγματεύονται, οπότε συμβιβάζονται με την πραγματικότητα για να μην μείνουν άνεργοι. Λίγοι μπορούν να αντιστάθουν και μπράβο τους.

 

georgios_m Από οτι κατάλαβα θα με δηλώνουν στον κατώτερο βασικό σαν ιδιωτικο υπάλληλο , αλλα στο χερι θα μου δινουν το ποσο που συμφωνησαμε. Ταυτοχρονα Θα μου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ, μου το ειπαν ξεκαθαρα. Και θα μου δίνουν κανονικα και δωρα . Απλά δε ξερω τι αντικτυπο θα εχει αυτο στη φορολογια σε μενα αν φαινεται οτι μου δινουν τον κατωτερο βασικο και αν μενει κανενα κρυφο ποσο στο ΤΣΜΕΔΕ για μενα..

Αξιζει να αναφερω οτι ημουν στη δευτερη κλιμακα για ενα χρονο αλλα εκανα ρυθμιση, κατεβηκα στην πρωτη και πληρωσα 1576ευρω το προηγουμενο εξαμηνο.

 

Αφού θα σου δίνουν τον βασικό 590, θα σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ για αυτό. Το ΣΜΕΔΕ όμως επειδή το παίζει νταβατζής θεωρεί ότι ο βασικός μισθός του μηχανικού είναι 690 οπότε θέλει εισφορές πάνω σε αυτό το ποσό. Στο τέλος του χρόνου θα πας στο ΤΣΜΕΔΕ και θα κάνεις εκκαθάριση και θα σου βγάλουν ένα ποσό επιπλέον. Νομίζω της τάξης των 500-700€ για όλο τον χρόνο.(Δεν είμαι σίγουρη για το ποσό).

Οπότε αφού λες ότι  έχεις εμπιστοσύνη στον εργοδότη, θα πρέπει να συμφωνήσεις εξ αρχής ότι θα πρέπει να σου δώσουν και αυτό το ποσό.

Φορολογικά θα είσαι κερδισμένος.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που βλέπω:

1. Δε θα έχεις δικαίωμα διεκδίκησης αμοιβών. Ξέρω κάποιον που δούλευε έτσι και από κάποια στιγμή και μετά το αφεντικό τους έδινε μόνο το νόμιμο κομμάτι υποσχόμενος ότι θα τους δώσει και τα υπόλοιπα "όταν θα έχει". Όπως καταλαβαίνεις, δεν τα έδωσε ποτέ. Οι υπάλληλοι μες στους επόμενους μήνες λάκηξαν και αντικαταστάθηκαν από νέα θύματα...

2. Θα πάρεις μικρότερη σύνταξη. Πλέον μετράνε οι εισφορές που δίνεις σε όλο τον ασφαλιστικό σου βίο.

3. Θα έχεις μικρότερα εισοδήματα στη φορολογική σου δήλωση, οπότε πιο δύσκολα θα καλύπτεις τα τεκμήρια, θα έχεις πρόβλημα πόθεν έσχες, θα είναι πιο δύσκολο να πάρεις δάνειο από τράπεζα ή έστω και μία πιστωτική με σοβαρό πιστωτικό όριο.

4. Θα δουλεύεις για απατεώνες.

5. Θα είσαι ένας απατεώνας.

6. Θα είσαι και εσύ μέρος του προβλήματος της χώρας, ενώ θα μπορούσες να είσαι μέρος της λύσης.

 

 

Να 6 προβλήματα αμέσως αμέσως, τώρα ο καθένας μπορεί να αποδώσει στο καθένα τη βαρύτητα που νομίζει και να πορευτεί αναλόγως.

 

+1 έχω χάσει δουλειές επειδή δεν ήθελα να γίνω συνεργός σε φοροδιαφυγή. Εδώ ακόμα και σαν πελάτης ζητάω απόδειξη και προσπαθούν να με πείσουν οτι για το "καλό" μου δεν κόβουν απόδειξη, όταν δε επιμένω με κοιτάν λες και τους έβρισα τη μάνα. Γι'αυτό θα φύγω από αυτήν την μπανανία ρίχνοντας κατάρες 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.