Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Θα χρησιμοποιεις  την ιδιοτητα σου σαν μηχανικος ;(υπογραφες- σφραγιδες κ.λ.π ).Αν ναι τοτε νομιζω οτι μονο μεσω ΤΣΜΕΔΕ μπορεις .

 

Οχι, δεν θα τη χρησιμοποιώ. Θα είμαι ερευνήτρια σε Ευρωπαικά Έργα, οπότε δεν έχει σχέση που είμαι μηχανικός

Edited by Mangel
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη ειναι πολυ πιθανο αργοτερα να ασχοληθεις σαν μηχανικος εγω θα συνιστουσα ΤΣΜΕΔΕ.Αλλωστε τα πρωτα χρονια τα ασφαλιστρα ειναι σχετικα χαμηλα.
Βεβαια τωρα με το νεο ασφαλιστικο ποιος ξερει που θα κατσει η μπιλια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι πολυ πιθανο αργοτερα να ασχοληθεις σαν μηχανικος εγω θα συνιστουσα ΤΣΜΕΔΕ.Αλλωστε τα πρωτα χρονια τα ασφαλιστρα ειναι σχετικα χαμηλα.

Βεβαια τωρα με το νεο ασφαλιστικο ποιος ξερει που θα κατσει η μπιλια;

Δυστυχώς μόλις πέρασα τη δεκαετία... το τελευταίο ΤΣΜΕΔΕ ήρθε 2.400. Έπαθα εγκεφαλικό!

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτα και για το ΙΚΑ.Το νεο ασφαλιστικο θα τα ανακατωσει ολα αυτα.Και κανεις δεν ξερει τιποτα.

Και βεβαια τι καθαρο θα σου μεινει στο τελος.Επισης με τα μπλοκακια δεν εχει ξεκεθαριστει το πως θα φορολογουνται

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ρωτήσεις είναι αν αυτό το ευρωπαϊκό πρόγραμμα έχει φπα.

 

Σε περίπτωση που μπεις με μπλοκάκι και έχει ΦΠΑ θα σου μείνουν στο χέρι

 

0.8(1500/1.23)-2400/6= 575.6 ευρώ

 

Στην περίπτωση που προβλέπεται απαλλαγή φπα:

 

0.8x1500-2400/6= 800

 

Σε περίπτωση ευκαιριακών εσόδων από άλλους εργοδότες  το 0.8 των παραπάνω εξισώσεων μικραίνει κι άλλο.

 

Στην περίπτωση που μπεις μισθωτή με ίκα θα σου μείνουν καθαρά 1132

 

Στην περίπτωση που μπεις μισθωτή με τσμέδε 1082.

 

Οι δύο τελευταίες τιμές υπολογίστηκαν εδώ: http://aftertax.gr/

 

 

Ακόμα κι αν ο μισθός με ίκα ήταν ίσος ή και μικρότερος από αυτόν με μπλοκάκι, πάλι με ίκα να επιλέξεις διότι στο μπλοκάκι εργάζεσαι με πίστωση, δηλαδή ακόμα κι αν αργήσουν να σε πληρώσουν ή δε σε πληρώσουν ποτέ, θα πρέπει να πληρώσεις εσύ το τσμέδε και να αποδώσεις το φπα για τα τιμολόγια που έκοψες.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να γίνεις μισθωτή. Ο εργοδότης σου θα πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ και ένα μικρό ποσό για το ΙΚΑ. Αν θέλεις να κάνεις και extra δουλειές, τότε κάνεις και έναρξη για αυτές. Δεν θα χρειάζεται extra ΤΣΜΕΔΕ από εσένα και θα φορολογείσαι για το εισόδημα της μισθωτής εργασίας με την κλίμακα των μισθωτών και για τα υπόλοιπα με την κλίμακα των ελεύθερων επαγγελματιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ο εργοδότης δε της έδωσε την επιλογή πρόσληψης με τσμέδε, οπότε η δυνατότητα "ετεροαπασχόλησης" μπορεί να καθιστά το μπλοκάκι μονόδρομο. Για να δούμε αν αξίζει τον κόπο θα πρέπει να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα της υπόλοιπης πελατείας και να ξέρουμε αν θα προλαβαίνει να την εξυπηρετήσει παράλληλα με την κύρια εργασία της.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό συνάδελφοι, τα πράγματα είναι σχετικά απλά.

 

Κατ'αρχάς αυτή τη στιγμή είναι λίγο ρευστά τα πράγματα λόγω νέου ασφαλιστικού και φορολογικού. Παρ'ολα αυτά με βάση τα ισχύοντα:

Αφενός δεν υπάρχει η επιλογή να ασφαλιστείς κάπου αλλού εκτός από το ΤΣΜΕΔΕ, στο οποίο είσαι ασφαλισμένη ως μηχανικός. Στο ΙΚΑ δεν έχεις καμιά δουλειά, πέρα από την "εισφορά σε χρήμα" (0,40% για εργαζ + 0,25% για εργοδ). Γενικώς πάντως, η επιβάρυνση των εργοδοτών σε σχέση με το να προσελάμβαναν έναν ασφαλισμένο στο ΙΚΑ δεν είναι ιδιαίτερα σημαντική (αν και πολλοί φοβούνται να μπλεξουν με ΤΣΜΕΔΕ λόγω άγνοιας - ευτυχώς ο δικός σου δεν είναι τέτοιος).

Αφετέρου, όταν της λέει 1500 μικτά δεν έχει καμιά δουλειά ο ΦΠΑ. Αυτόν τον εκπίπτει ο εργοδότης και δεν τον επιβαρύνει. Θα του κόβει τιμολόγιο 1500 + ΦΠΑ.

 

Η απάντηση στο ερώτημα είναι πως δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά όσον αφορά στις αποδοχές, όποια εργασιακή σχέση και να επιλεγεί, από τη στιγμή που την ασφαλιστική εισφορά που θα πληρώνει ο εργοδότης θα της την κόψει από το ακαθάριστο εισόδημά της. Από τη στιγμή μάλιστα που θα συνδεθεί και η εισφορά του ελ. επ. ή μπλοκάκια με το εισόδημα, δεν επηρεάζεται και το ποσό που θα πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ. Η φορολόγηση θα γίνεται και στις δύο περιπτώσεις "με την κλίμακα των μισθωτών" , δηλ. με το αφορολόγητο των 1900€. ¨Όλα πάνω-κάτω ίδια.

Αυτό που αλλάζει είναι τα εργασιακά δικαιώματα που έχεις ως μισθωτός σε σχέση με το να είσαι με δελτίο. Και αυτά βέβαια σιγά σιγά καταλύονται.

 

Ποσο μακριά από την έδρα σου είναι η έδρα της επιχείρησης;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Η λογίστριά μου μου είπε ότι η σωστή βάση υπολογισμού του τι με συμφέρει είναι οι καθαρές αποδοχές.. πχ θα παίρνω 1000 στο χέρι και από πάνω μπαίνει φόρος, ΦΠΑ κτλ.

Σαν προχειροδουλειά μου φαίνεται πως έκανε η λογίστρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Μου έγινε πρόταση για εργασία σε εταιρία συμβούλων. Ο εργοδότης μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει μικτό μισθό 1.500 ευρώ, και οτι μπορεί να με προσλάβει ως μισθωτή μέσω ΙΚΑ ή με μπλοκάκι μέσω ΤΣΜΕΔΕ και να επιλέξω ποιό από τα δύο θέλω. Δυστυχως δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες οπότε πρέπει να το ψάξω μόνη μου (ναι, ξέρω, ό,τι να ναι..). Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω ποια επιλογή από τις δύο με συμφέρει; Σε κάθε περίπτωση θέλω να διατηρήσω τη δυνατότητα να δουλεύω και σε άλλους εργοδότες.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ (αν είσαι ασφαλισμένος μετά το '93) Αν σε δηλώσει μισθωτό πληρώνονται εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και όχι ΙΚΑ. www.aftertax.gr εδώ μπορείς να δεις μικτά/καθαρά. Εγώ προτείνω μισθωτός γιατί μισθωτός ισούται με 14 μισθούς και άδειες. Ενώ μπλοκάκι και παραπάνω νομικές ευθύνες και μπορούν να σε "πιστολιάσουν" πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.