Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δουλειά στην Αυστραλία


danai3

Recommended Posts

Γιάννη και όλα αυτά να συντρέχουν, όταν έχεις οικογένεια και ο προορισμός είναι και τόσο μακρινός, άστο..........δεν πας με τίποτα, ούτε εσύ ούτε εγώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ήλιο και ουρανό, αυτό που ξέρω είναι ότι έχει καρχαρίες και μέδουσες. :P

 

Έχει και ψάρια κλόουν όμως!!! ;) (Για όσους έχουν δει το FINDING NEMO)

 

Ηλία, ειλικρινά μια καλή πρόταση θέλω και τα μάζεψα όλα και έφυγα...

 

Η καλή πρόταση να περιλαμβάνει δουλειά για εμένα και την γυναίκα μου με μισθό >3000ευρώ έκαστος, όσο γίνεται σταθερή (μην ρισκάρουμε κιόλας), ένα σπίτι με <1000ευρώ ενοίκιο και δάση να κάνω τις βόλτες με τους "κουρσάρους" μου κάθε Σαββατοκύριακο.....

 

 

....Ζητάω πολλά;

 

Α! Και κάτι ακόμα: Μια αξιόπιστη και ευνομούμενη πολιτεία ...

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια κλόουν έχει και στην ερυθρά θάλασσα. Επίσης τα αυστραλιανά δάση έχουν κροκόδειλους (δεν έχεις δει τον "Κροκοδειλάκια"; ). Πάντως η Αυστραλία έχει τα υπόλοιπα που θέλεις και για να συνεχίσει να τα έχει δυσκόλεψε πολύ τις διαδικασίες υποδοχής μεταναστών.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για Έλληνες είναι δύσκολα τα πράγματα για 2 λόγους

α) Οι Αυστραλοί επειδή είναι σοβαρή χώρα, όχι καφενείο, έχει ποσόστωση στις μειονότητες και δεν θέλουν π.χ πάρα πολλούς Έλληνες, πάρα πολλούς Ιταλούς κλπ. Εμείς έχουμε ήδη πάρα πολλούς Έλληνες εκεί. Για να έχεις κάποιες ελπίδες πρέπει να έχεις στα χέρια σου έτοιμη πρόταση και πρόσκληση από εργοδότη.

 

β) Τα Ελληνικά πτυχία δεν αναγνωρίζονται εύκολα στην Αυστραλία, καθώς δεν είναι συμβατά ούτε με το Washington Accord oύτε το Sydney Accord. Κοινώς είναι για πέταμα.

 

Τώρα μισθοί μηχανικών είναι πολύ καλοί, ξεκινούν από 90.000 AUD για μηχανικούς 3ετίας, 120.000 περίπου για μηχανικούς 10ετίας και μετά ξεφεύγουν. Ενοείται έξτρα το Super Annuation το οποίο είναι το συνταξιοδοτικό πλάνο. Εκεί οι συντάξεις είναι σχεδόν ιδιωτικές. Κόστος ζωής σε γενικές γραμμές 2/3 εκείνου της Αθήνας. Μην ξεχνάμε ότι η Αυστραλία είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερη από την Ελλάδα!

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά καμιά σελίδα να ψαχτούμε υπάρχει? Κάτι άκουσα ότι ξαναψάχνει -άμεσα- η Αυστραλιανή Κυβέρνηση “work force”. Έχετε ακούσει τίποτα? Για να πω την αμαρτία μου δεν πολύ-νιάζομε για δημόσιο οπότε με την εδώ εμπειρία μου (10 χρόνια και σε κατασκευή) ελπίζω σε κάτι καλό κατά εκεί! Και για να λέμε και όλα με το όνομα τους.. ένα container είναι όλη μου η ζωή..τα μάζεψα έβαλα και την γυναίκα μου μέσα και έφυγα..τουλάχιστο καλύτερα σίγουρα θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να κρατάμε την κουβέντα εντός θέματος.

Ευχαριστώ, petsagouris

 

Προτείνω να ενωθεί με το παρακάτω αν είναι εύκολο:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=26315&page=2

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψεις Αυστραλία χρειάζεσαι οπωσδήποτε προσφορά εργασίας στα χέρια σου από εργοδότη,καθώς και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επαγγελματική εμπειρία ώστε να αναγνωρίσεις όσο πιο "ανώδυνα" γίνεται το πτυχίο σου...

 

Στην πράξη,αν δεν έχεις κάποιο γνωστό ή συγγενή να σε προτείνει κάπου δύσκολα τα πράγματα,ειδικά στην Αυστραλία που δεν "τρελαίνονται" κιόλας με τις αφίξεις νέων μεταναστών...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για Έλληνες είναι δύσκολα τα πράγματα για 2 λόγους

α) Οι Αυστραλοί επειδή είναι σοβαρή χώρα, όχι καφενείο, έχει ποσόστωση στις μειονότητες και δεν θέλουν π.χ πάρα πολλούς Έλληνες, πάρα πολλούς Ιταλούς κλπ. Εμείς έχουμε ήδη πάρα πολλούς Έλληνες εκεί. Για να έχεις κάποιες ελπίδες πρέπει να έχεις στα χέρια σου έτοιμη πρόταση και πρόσκληση από εργοδότη.

 

β) Τα Ελληνικά πτυχία δεν αναγνωρίζονται εύκολα στην Αυστραλία, καθώς δεν είναι συμβατά ούτε με το Washington Accord oύτε το Sydney Accord. Κοινώς είναι για πέταμα.

 

Τώρα μισθοί μηχανικών είναι πολύ καλοί, ξεκινούν από 90.000 AUD για μηχανικούς 3ετίας, 120.000 περίπου για μηχανικούς 10ετίας και μετά ξεφεύγουν. Ενοείται έξτρα το Super Annuation το οποίο είναι το συνταξιοδοτικό πλάνο. Εκεί οι συντάξεις είναι σχεδόν ιδιωτικές. Κόστος ζωής σε γενικές γραμμές 2/3 εκείνου της Αθήνας. Μην ξεχνάμε ότι η Αυστραλία είναι δεκάδες φορές μεγαλύτερη από την Ελλάδα!

 

Αυτά.

 

Εκτός και εαν είσαι CEng.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.