Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εκβιασμός από ιδιοκτήτη ομόρου κτιρίου μετά την ανέγερση


dimpoll

Recommended Posts

Νομίζω ότι το θέμα μπορεί και να κλειδώσει, μετά από αυτή τη συμπερασματική απάντηση...

Πολύ σωστά τα λες AlexisPap

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εργασίες έκανε και με τι υλικά που κόστισαν 140.000€; Επισκευές σε θεμελίωση, κολώνες, βάψιμο, άδειες;

 

Στο δικαστήριο λογικά έχει καταθέσει πότε έγιναν οι εργασίες επιδιόρθωσης για τις ζημιές που του "προκάλεσες" και ποιες ήταν αυτές.

 

Ζημιά 140.000€ σίγουρα θέλει άδεια, έστω και μικρής κλίμακας. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι να κοστίζει τόσο και να μην χρειάζεται άδεια. Ακόμα και το βάψιμο πλέον χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας αν βάλει σκαλωσιά.

 

Στην συνέχεια ψάξε στο ΙΚΑ για ένσημα εκείνες τις μέρες. Αν δεν έχει κολλήσει ένσημα για εργασίες στο συγκεκριμένο ακίνητο εκείνες τις μέρες τότε είτε δεν έχει γίνει καμία εργασία οπότε τα 140.000€ που ζητάει είναι φούσκα, είτε αν έχει καταθέσει ότι έγιναν εργασίες μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ για μη πληρωμή εισφορών (ή κάτι τέτοιο). Στην δεύτερη περίπτωση η κατάθεσή του στο δικαστήριο είναι αποδεικτικό στοιχείο.

 

Αν έχει παραστατικά πληρωμής των υλικών, την άδεια από την πολεοδομία για τις εργασίες, του μηχανικού για την άδεια και των ενσήμων του ΙΚΑ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

sdim,

 

Τα λες πολύ σωστά, αλλά νομίζω ότι ο AlexisPap έχει δώσει την καλύτερη απάντηση επί του θέματος...

 

Καταλαβαίνεις ότι λύσεις στο πρόβλημά σου δεν θα βρεις στο διαδίκτυο. Έκανες πολλά λάθη στους χειρισμούς σου, το κυριότερο εκ των οποίον ότι χάραξες υπερασπιστική γραμμή (αν υποθέσουμε ότι έχεις τέτοια) χωρίς να ξέρεις καν τι έχει συμβεί. Το πρώτο που χρειάζεσαι είναι έναν επιστήμονα (μηχανικό) που θα σε ενημερώσει για την πραγματική κατάσταση της υπόθεσής σου. Όχι κάποιον που θα σου χαϊδέψει τ΄αυτιά, αλλά κάποιον που θα σου πει τι ακριβώς συμβαίνει.

...

Επειδή ο μηχανικός αυτός θα σου πει την αλήθεια και επειδή -εφόσον δεν φταις- είναι αυτός που θα σε ξελασπώσει, φρόντισε να κάνεις την καλύτερη επιλογή και ετοιμάσου να του δώσεις πολλά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν ειναι λυση "επειδη μου εκανε μηνυση και θελει 140000Ε, να βρω απο καπου να του τα παρω και γω..."...

 

Η κατασκευη ειχε μελετητη και επιβλεποντα..Αυτος δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει...

Απο τη αρχη η διαδικασια ηταν "αλα Ελληνικα..."...

 

Οποτε τωρα.......

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους βλάβες αναφέρει η πραγματογνωμοσύνη του ΤΕΕ ότι παρουσιάστηκαν στο κτήριο του όμορου ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί με γνώσεις για να σε συμβουλεύσουν υπάρχουν. Αλλά πρέπει να ξέρουν και την αλήθεια. Και δεν μας την έχεις πεί. Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα σε κανέναν ιδιοκτήτη να κάνω αυτή τη δουλειά, όταν ξέρω ότι ο συγκεκριμμένος ιδιοκτήτης έκανε αγωγή στον Μηχανικό του, επειδή ο ίδιος και ο δικηγόρος του δεν είχανε τίποτε άλλο να κάνουνε. Θα το έψαχνα πολύ πρώτα. Και πως κάνεις αγωγή και ζητάς απο τον Μηχανικό να πληρώσει και μας λες ότι έχεις και καλές σχέσεις. Θα πάτε αντίδικοι στο δικαστήριο πιασμένοι χέρι χέρι. Η ιστορία που μας είπες δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Και πως κάνεις αγωγή και ζητάς απο τον Μηχανικό να πληρώσει και μας λες ότι έχεις και καλές σχέσεις.

 

Ειδικά αυτό είναι πέρα από κάθε φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να μη σχολιάσω

..... ο δικηγόρος που είχαμε τότε, δεν είχε κάνει καμμία ενέργεια να μας προστατέψει.

....... Οι "επιδιορθώσεις - ανακαίνιση" έγιναν μέσα σε 5 μέρες από την έκδοση της πραγματογνωμοσύνης.

 

.

Μετά κανα δυο δικηγόροι μου μου είπαν ότι η μόνη μου λύση είναι να στραφώ κατα του μηχανικού μου, αφού αυτός ήταν ο επιβλέπων του έργου. Παρόλαυτα, και ενώ ξέρω ότι κατα 99% η ευθύνη είναι δική του, .....

μήπως τελικά έπρεπε να σταρφείς κατά των δικηγόρων ;;

κάτι δεν τηρήθηκε σωστά στη διαδικασία

 

διότι όπως τα λες δεν μπορεί 5 μέρες μετα την πραγματογνωμοσύνη να έκανε επισκευές 140.000 ευρώ

 

κοτσο σε πιάσανε και αυτοί !!!

 

ΥΓ ποιός μηχανικός να σε αναλάβει μολις μάθει πως εσυρες τον επιβλέποντα άδικα στο δικαστήριο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα σε πολεοδομικά θέματα, όταν γίνεται μήνυση κερδισμένοι είναι μόνο οι δικηγόροι.

 

Συνήθως και οι δύο αντίδικοι χάνουν και τον χρόνο τους και τα χρήματά τους. Οι δικηγόροι πίσω από την πλάτη έχουν αποφασίσει τι θα κάνουν αλλά καθυστερούν με τις αναβολές να βγάλουν κάτι παραπάνω.

 

Όσοι έχουν έρθει στο γραφείο για πραγματογνωμοσύνες για μήνυση σε δικαστήριο έχουν λάβει αρνητική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.