Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

δεν "στραβωσα" για το 1,50 εχω λυσει και αλλες προσθηκες με 1,50 , αλλα το θεμα μου ηταν αν ειναι "υποχρεωτικο " να το λυσω ετσι .Ο τροπος τους ηταν "1,50 και τερμα".Αυτη την διευκρινηση ηθελα , τοσο δυσκολο ειναι να γινει αντιληπτο ? και φυσικα δεν θα επαιρνα 3,50 στο δομημα , ουτε αλλο πανω και αλλο κατω

 

Επειδη ηδη εχω λαβει απαντηση στο απλο ερωτημα που με απασχολουσε σας ευχαριστω ολους.Το πως αντιμετωπιζει και επιλυει την καθε περιπτωση ο καθε μελετητης ειναι δικη του ευθυνη -σε αυτο ελπιζω να συμφωνουμε ολοι!!

Link to comment
Share on other sites

dora22 όταν γνωρίσεις καλύτερα την παρέα εδώ δεν θα σου φανεί τόσο δύσκολο το ερώτημα που έθεσες.

 

@ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ 1,5 είναι το σωστό.

 

@υπόλοιποι, δεν μπορεί να στο επιβάλει ο υπάλληλος.

 

Ειρήνη Ημήν

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα 2/όροφο του 1984, που δεν εφαρμόσθηκε η μελέτη, και θέλουμε να προσθέσουμε έναν όροφο ακόμα.

Σύμφωνα με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ, το υφιστάμενο κτήριο ανήκει στην κατηγορία Α.

Άρα θα γίνει έλεγχος του υφιστάμενου, μαζί με την προσθήκη, με τον κανονισμό του 1985

Η προσθήκη θα υπολογισθεί με τον παρόντα ΕΑΚ, με q=3.5 (η μικρότερο αν θέλει ο μελετητής) και επειδή είναι τελευταίος όροφος δεν θα γίνει ικανοτικός έλεγχος.

 

Αν ο έλεγχος του υφισταμένου, μαζί με την προσθήκη, γίνει με τον παρόντα ΕΑΚ, τότε αυτό θα ελεγχθεί με q=1.5

Η προσθήκη όμως θα υπολογισθεί με τον παρόντα ΕΑΚ, με q=3.5 (η μικρότερο αν θέλει ο μελετητής) και επειδή είναι τελευταίος όροφος δεν θα γίνει ικανοτικός έλεγχος.

Αυτά τα δικαιώματα μας δίνει ο κανονισμός, αυτά έχουμε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε._

 

Τα παραπάνω είναι ακριβώς αυτά που προβλέπονται στο τον ΕΑΚ. Οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να συνοδεύεται με τεκμιρίωση, βαση πάλι του ΕΑΚ ή και πρόσθετων εγκυκλίων. Τέσπα.--

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό αλλιώς δεν θα τσακωνόμασταν τόσο καιρό. Γιατί αν ο ελεγκτής "πιαστεί" από τον ορισμό του q στο κεφάλαιο 2 που λέει ότι το q αφορά όλο το κτήριο θα μπορούσε να επιμείνει στο 1.5 για την προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι τόσο απλό αλλιώς δεν θα τσακωνόμασταν τόσο καιρό. Γιατί αν ο ελεγκτής "πιαστεί" από τον ορισμό του q στο κεφάλαιο 2 που λέει ότι το q αφορά όλο το κτήριο θα μπορούσε να επιμείνει στο 1.5 για την προσθήκη.

 

Ο ΕΑΚ δεν ειναι υποχρεωτικος για τα υπαρχοντα προ του 85 .Αρα και κανενα αρθρο του (εκτος αν ρητα αναφερεται σε υπαρχοντα οπως το Αρθρο Σ1.1.1&2 για παραδειγμα).Για τα υπαρχοντα ισχυει απο τον ΕΑΚ ΜΟΝΟ το παραρτημα Ε.Ολα τα υπολοιπα που αναγραφονται στον ΕΑΚ 2000 αφορουν νεα κτιρια και μονο .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε KF, ένα μπράβο για τις παρεμβάσεις σου και τις διευκρινήσεις που δίνεις. Αν δεν κάνω λάθος, είσαι ελεγκτής στατικών σε πολεοδομία, οπότε έχει σημασία να ξέρουν οι από έξω μηχανικοί πως αντιμετωπίζονται αυτά τα θέματα από τους από μέσα.

(Συγνώμη για την ορολογία, του μέσα-έξω, αλλά έτσι έχω τα πράγματα στο μυαλό μου).

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΑΚ δεν ειναι υποχρεωτικος για τα υπαρχοντα προ του 85 .Αρα και κανενα αρθρο του (εκτος αν ρητα αναφερεται σε υπαρχοντα οπως το Αρθρο Σ1.1.1&2 για παραδειγμα).Για τα υπαρχοντα ισχυει απο τον ΕΑΚ ΜΟΝΟ το παραρτημα Ε.Ολα τα υπολοιπα που αναγραφονται στον ΕΑΚ 2000 αφορουν νεα κτιρια και μονο .

 

Μα για την προσθήκη μιλάω και όχι για το υπάρχον. Το θέμα είναι τι q θα βάλουμε στην προσθήκη. Η προσθήκη λύνεται με ΕΑΚ. Επομένως μπορεί να σου πει ο άλλος επ φίλε το q πάει σε όλο το κτήριο. Και αφού το υπάρχον έχει 1.5 πάει και η προσθήκη με 1.5. Το έχουμε κάνει νομικίστικο το θέμα τελείως...:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπερδέψτε με ...

Έχω ισόγειο κτίριο όπου στην αρχική άδεια υπήρχε και όροφος ο οποίος εν τέλει δεν κατασκευάστηκε (υπάρχει ξυλότυπος και τεύχος μελέτης). Βάσει του παραρτήματος του ΕΑΚ καταλήγω πως δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου αυτού (ισογείου).

Τον όροφο (τον οποίο θα κάνω προσθήκη) λοιπόν τον λύνω με ΕΑΚ και τρία υποστυλώματα απαιτούν αύξηση διατομής. Τί κάνω? και άντε στα σχέδια την αυξάνω, μετά στην πράξη τι γίνεται θα έχω μεγαλύτερη διατομή πάνω από ότι κάτω (κουλό δεν είναι)? Ενισχύσεις δεν κάνω και γιατί το υπάρχον δεν απαιτεί έλεγχο και γιατί ο κάτω αποκλείεται να με αφήσει να μπώ με γκανατιέρα στο σαλόνι του. Να εφαρμόσω την παλιά μελέτη στην κατασκευή?

 

Κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει πρόβλεψη στην αρχική μελέτη και το κτήριο είναι κτισμένο με κανονισμό 85' και μετά τότε όντως το υπάρχον απαλλάσσεται από αντισεισμικό έλεγχο.

 

Για την προσθήκη, εάν χρησιμοποιήσεις q=1.5 τότε απαλλάσσεσαι από την περίσφιγξη και η ελάχιστη διάσταση υποστυλώματος γίνεται 20εκ. Επίσης η διάσταση του υποστυλώματος αλλάζει με βάση το αξονικό του φορτίο. Εάν μπορείς βάλε δοκάρια ώστε να ισομοιραστεί το φορτίο των πλακών σε όλα τα υποστυλώματα και να αποφορτιστούν αυτά που έχουν το πρόβλημα.

 

Τι άλλο να πω..Εγώ δύο προσθήκες έχω κάνει. Την μία μεταλλική, στην άλλη έκανα ενισχύσεις. Περίπτωση μεγαλύτερης κολόνας πάνω από ότι κάτω δεν έχω πετύχει. Ψάξε γιατί σου βγαίνει μεγαλύτερη η κολόνα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνει γιατί δεν καλύπτει την αγκύρωση της δοκού όταν επιλύω με ΕΑΚ. Μήπως να επιλύσω χωρίς εφαρμογή κανόνων αγκύρωσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.