Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

πώς κοιτάς αν έχει κατατεθει εκκαθαριστική ΦΠΑ, γιατί έχω τον κωδικό μου αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει, το είχε βγάλει η λογίστρια

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη,και εχω περιθωριο ποσες ημερες να πληρωσω?την ιδια μερα πρεπει να πληρωσω?επισης ισχυει αυτ με τα 10 ευρω για εμπροθεσμη και πληρωμη μετα?μπορεις να μου αναλυσεις τη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

katrmp,πας στην προσωπικη πληροφορηση και κοιτας υποχρεωσεις φπα Μαιου ,αν σου ειναι εκπροθεσμη στο λεει καπου δεξια...αλλιως δεν σου βγαζει υποχρεωση..

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS απ' ότι είδα παντού οι εκκαθαριστικές πήραν παράταση έως 10 Ιουνίου..

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5018653/ews-10-ioynioy-h-ypobolh-ekkatharistikwn-dhlwsewn-fpa/

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=513556

 

ενδεικτικά. Οπότε δε νομίζω ότι υφίσταται θέμα.

 

Σχετικά με την τροποποιητική μια και είσαι master, μπορείς να μου πεις γιατί ενώ μου ανοίγει τη φόρμα και μου δείχνει μόνο το τελικό (λανθασμένο εν τέλει) ποσό που πλήρωσα για ΦΠΑ, δε με αφήνει να αλλάξω ή να συμπληρώσω οποιαδήποτε τιμή σε οποιοδήποτε πεδίο?

 

Edit: ψέμματα, με αφήνει μόνο να συμπληρώσω νούμερο εισροές και εκροές. Οπότε συμπληρώνω τα ποσά που έπρεπε να βάλω εν πρώτοις για να είναι σωστή έτσι? Αν ναι πότε "περνάει στο σύστημα" αυτό ώστε να με αφήσει να κάνω και την εκκαθαριστική? Και με ποιον τρόπο γίνεται η πίστωση του ποσού που διπλοπλήρωσα?

Edited by stratoz
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS απ' ότι είδα παντού οι εκκαθαριστικές πήραν παράταση έως 10 Ιουνίου..

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5018653/ews-10-ioynioy-h-ypobolh-ekkatharistikwn-dhlwsewn-fpa/

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=513556

 

ενδεικτικά. Οπότε δε νομίζω ότι υφίσταται θέμα.

 

 

 

Nομιζε οτι θελεις , αλλα καλυτερα θα ηταν να δεις και το νομο (εδω την ΠΟΛ 1109/17-05-2013). Μονο με τα αρθρα των εφημεριδων και τις εκπομπες της τηλεορασης δεν γινεται δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τροποποιητική.

Τώρα με το έξτρα ποσό δε ξέρω τι γίνεται (που έδωσες...)

Περίμενε να το δει ο Σωτήρης.

   

Θα το αναγράψει όλο το ποσό που πλήρωσε στον κωδικό 403 της τροποποιητικής περιοδικής δηλώσεως. 

Link to comment
Share on other sites

Ok, το κατάλαβα και σε ευχαριστώ. Ένα τέτοιο πρόστιμο για τι τάξη μεγέθους μιλάμε? Επίσης με ποιον τρόπο πιστώνονται αυτά τα πιστωτικά υπόλοιπα από τις τροποποιητικές?

Edited by stratoz
Link to comment
Share on other sites

katrmp,πας στην προσωπικη πληροφορηση και κοιτας υποχρεωσεις φπα Μαιου ,αν σου ειναι εκπροθεσμη στο λεει καπου δεξια...αλλιως δεν σου βγαζει υποχρεωση..

πώς μπορώ να δώ την εκκαθαριστική φπα αν έχει γίνει και να τήν εκτυπώσω ?

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις με τους κωδικούς σου στο taxis, πας στις δηλώσεις, επιλέγεις το έτος και το είδος δήλωσης που θες, πατάς προβολή και την εκτυπώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Nομιζε οτι θελεις , αλλα καλυτερα θα ηταν να δεις και το νομο (εδω την ΠΟΛ 1109/17-05-2013). Μονο με τα αρθρα των εφημεριδων και τις εκπομπες της τηλεορασης δεν γινεται δουλεια.

Χωρίς να έχω τις γνώσεις διαβάζοντας την ανακοίνωση καταλαβαίνω ότιέχει δωθά παράταση.

Εκτός και αν το κρίσιμο σημείο είναι" η 20 ή Μαΐου" που αναφέρει..

Αν τελικά είμαι εκπρόθεσμος τι ποσό θα πληρώσω;

Πρώτη φορά που δεν μου την παίρνει φέτος το σύστημα και μου βγάλει το μήνυμα που περιγράφω σε προηγούμενο

post .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.