Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρειαζεται να πας σε εταιρεια για να σου βαλλει την πολυστερινη και να πληρωνεις τσαμπα..

 

Υλικα υπαρχουν... Κανεις και τη δοκιμη σου και εισαι οκ...

 

Εγω μιλαω για τοποθετηση της πολυστερινης εξωτερικα και μετα κανονικα σοβας (πεταχτο, χοντρο, ψιλο...)

Link to comment
Share on other sites

τερρυ

 

τα αλουμινια επειδη τοδα προσφατα εχουν κουτι αλουμινιου σωστα?

αυτο το κουτι δεν εχει θερμοδιακοπη..εχει ενα προφιλ καποιου παχους αλουμινιου μπροστα και καποιο απο την πισω μερια που το βλεπεις απο μεσα....ενδιαμεσα ειναι το ρολο με αερα....

 

οπως καταλαβαινεις θερμοδιακοπη καπουτ...

 

η λυση ειναι να δημιουργεις ''καθρεπτες''....δλδ κουτι απο τσιμεντοσανιδα που εξωτερικα μπενει το θερμομωντικο....η κατασκευη απο νευρομεταλ και θερμομονωτικο....

 

εγω εκανα θερμοπροσοψη με δικο μου συνεργειο που εκατσα απο πανω του σε υφισταμενη κατασκευη.....

χτυπημα του σοβα να γινει αγριος ο παλιος.....κολλημα θερμομονωτικων με κολλα ειδικη και αγκιρια γιατι πρωτη φορα ηταν και φοβαμαι μην φυγει ολο......ντυσιμο ολο με πλεγμα και ειδικο πεταχτο μην μου κανει ρωγμες μετα ο σοβας που θα πεσει πανω στο θερμομονωτικο και τελειωμα κανονικα....

 

οποιος θελει να δει μερικα ας κανει ενα ψαξιμο για θερμομονωτικα κουτια ρολλων στο νετ....θα βρει πολλες σελιδες....απλα εχω καταληξει να κανω δικα μου για το κοστος .....ζητανε τιμες φαρμακειου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Υπάρχουν κουτιά ρολλού και με θερμοδιακοπή (πολυαμίδιο) στο προφίλ και με 5cm εξηλασμένη πολυστερίνη.

 

Πρόκειται για τη σειρά ρολλού 990 Hybrid της E.....pa αλλά από όσο ξέρω, τώτα βγάζει και η El....al.

 

Όταν έχω τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά θα σας τα πω.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 5εκ πολυστερινη τα εχει στα καπακια του ρολλου??

 

Χθες κοιταγα την ΕΤΕΜ και για τα ρολλα ειχε σημειωση οτι εχει περιθωριο 1εκ να βαλλεις αυτοκολλητο PVC (νομιζω) για μονωση απο την μεσα μερια...

Link to comment
Share on other sites

terry,

 

Μπες στο http://www.profil.gr και πήγαινε στα συστήματα ρολλών.

Κατέβασε το αρχείο pdf με τα τεχνικά σχέδια και θα καταλάβεις.

 

Έχει 5cm εξηλ πολ. κολλητά με το μέσα καπάκι του ρολλού.

 

Η ETEM δε γνωρίζω τι έχει.

 

Η Europa το έχει και μια ωραία φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο..

Βγαζει και ρολο με πολυουρεθανη μεσα στη διατομη...

 

Λυθηκε και αυτο..

 

ΔΕΝ θα αφησουμε χιλιοστο για θερμικες απωλειες...!!!!!!!!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Παραθέρω την άποψή μου για τη μόνωση.

 

5cm εξηλ. πολ. στο Φ.Ο. στον ξυλότυπο. Μετά το ξεκαλούπωμα, 12+5+5=22cm μόνωση με κόλλα στο λαμπά (κολώνες-δοκάρια, από έξω προς τα μέσα).

 

Πριν το χτίσιμο, ένα δυνατό πεταχτό σε όλο το λαμπά, νευρομετάλ σε όλο το λαμπά, και χοντρό σοβά στο μονωμένο πλάτος του λαμπά.

 

Χτίσιμο του μέσα τοίχου με ημίδιπλο (12cm) χτισμένο "ξαπλωτά" για ευξημένη θερμοχωρητικότητα. Μετά μόνωση (5cm εξηλ. πολ.) με κόλλα σε επαφή με το μέσα τοίχο, και σφράγισμα των όποιων αρμών με κόλλα. Μετά χτίσιμο του έξω τοίχου πάλι με ημίδιπλο (ξαπλωτό). Τα 5cm θα πατάνε στη μόνωση και τα υπόλοιπα 7cm στην πλάκα. Επίσης, ο μέσα τοιχος με τη λάσπη του κοντράρει το νευρομετάλ που ενυσχύει τον έξω τοίχο που πατάει σε σοβατισμένη μόνωση.

 

Αν θέλουμε βάζουμε ελασματάκια σύνδεσης μέσα-έξω τοίχου για καλύτερο δέσιμο μεταξύ τους.

 

Τα πρέκια γίνονται χωριστά μέσα-έξω, για να τρέξει αδιάκοπη η μόνωση μέσα στους 2 τοίχους.

 

Θα επανέλθω με μια ρεαλιστική κοστολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια εχει δειξει οτι το σεναζ δεν δημιουργει κοντο υποστυλωμα..

Ακομα και σε αυτοψιες μετα απο σεισμο, στη θεση του σεναζ δεν εχουν παρατηρηθει αστοχιες (εφοσον η τοιχοποιια δεν δημιουργει κοντο υποστυλωμα), αλλα μονο μικρορηγματωσεις και αυτες περιορισμένες...

 

Έτσι ακριβώς. Κανένα πρόβλημα με τα σενάζ.

 

Κανουμε τις τρυπες και βαζουμε το σιδερο στην κολωνα.Σε τι βαθος?Χωρις ρυτινες το σιδερακι θα φυγει απο την τρυπα και με μια κλωτσια στο σεναζ, φανταστειτε στις δυναμεις του σεισμου.Για μενα τσαμπα ενοχλειται τις κολωνες.

Προφανως και ο υδραυλικος και ο ηλεκτρολογος μακρυα απο την επικαλυψη.Υπαρχουν λυσεις, αλλα κοιταζουν την ευκολια τους, μην τους ενθαρυνετε!!

Link to comment
Share on other sites

- Το πόση θα είναι το ελάχιστο πάχος μόνωσης στον ξυλότυπο προκύπτει ως αναπόδραστη αναγκαιότητα από το u. Πάχη της τάξης των 8cm θα είναι συνήθη για πολλά μέρη της Ελλάδας.

 

- Το θέμα της δικέλυφης τοιχοποιίας είναι πρακτικά εξαντλημένο. Υπάρχουν αρκετές δοκιμασμένες μέθοδοι για την εξασφάλιση της αντοχής, όλες όμως οδηγούν σε χειρότερη θερμομόνωση σε σχέση με την εξωτερική θερμομόνωση, ή σε δαπανηρότερη κατασκευή, ή σε σημαντική απώλεια τετραγωνικών.

Ως εκ των άνω, η δικέλυφη τοιχοποιία θα χάσει σημαντικό μερίδιο στην κατασκευή. Φυσικά δεν πρόκειται να εξαλειφθεί. Αυτή την στιγμή μελετώ κτήριο με δικέλυφη τοιχοποιία.

 

- Το σιδεράκι του σενάζ μπαίνει στο υποστύλωμα για το όφελος της δράσης βλήτρου. Ως εκ τούτου δεν χρειάζονται ρητίνες. Στο σχετικό θέμα έχω ανεβάσει την ανάλογη βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.