Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Απάντηση στο θέμα δεν έχω, αλλά θέλω και εγώ να παραθέσω αυτό το σοβαρό κατασκευαστικό πρόβλημα.

Η ΤΟΤΕΕ δεν αντιμετωπίζει την περίπτωση θερμογεφυρών με θερμομόνωση δοκού/υποστυλώματος από μέσα και μόνωση του τοίχου ενδιάμεσα. Αυτό οδηγεί στην λύση της θερμομόνωσης των δοκών / υποστυλωμάτων έξω. Πρακτικά η κατασκευή δεν είναι δυνατή γιατί προφανώς δεν μπορούμε να στηρίξουμε την εξωτερική τοιχοποιία, πάνω στα 6 ή 7cm της μόνωσης.

Επίσης δεν μπορεί να σφηνώσει ο εξωτερικός τοίχος στα πλαϊνά στοιχεία από σκυρόδεμα γιατί θα βρίσκει την μόνωση.

Αν βγάλουμε μία προεξοχή στην πλάκα (όπως κάποιοι λένε) μπορεί να πατήσει ο τοίχος στο κάτω μέρος, αλλά στο πάνω του μέρος θα συνεχίσει μπροστά από το δοκάρι για να συναντήσει την επόμενη προεξοχή. Άρα δεν θα έχουμε καθόλου μόνωση εξωτερικών δοκών.

Η μόνη δυνατή λύση θα ήταν να γίνεται ή μόνωση των στοιχείων από σκυρόδεμα εσωτερικά. Αυτή όμως η περίπτωση δεν αντιμετωπίζεται από πλευράς των τυποποιημένων θερμογεφυρών όπως παρουσιάζονται στην ΤΟΤΕΕ.

Η λύση της κατασκευής κελύφους αντιμετωπίζει το πρόβλημα, αλλά προφανώς δεν μπορούμε να δεχθούμε ότι υπάρχει μία και μοναδική λύση.

Αν μπορεί να προτείνει κάποιος μία πρακτική και οικονομική λύση θα ήταν πολύ καλό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν κι άλλα τούβλα με άλλες διαστάσεις για την εξωτ. τοιχοποιία και με θερμ/κές ιδιότητες. Μην εγκλωβίζεσαι στο παραδοσιακό 9άκι σε δύο δρομικές σειρές που γίνεται μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να είσαι ποιό συγκεκριμένος, διατάσεις τούβλων και ιδιότητες. Υπάρχουν τούβλα που δεν χρειάζονται θερμομονωτική στρώση? Γιατί αυτά που βρίσκω δεν πιάνουν το λ, εκτός αν βάλεις θερμομονωτικά τούβλα 30cm + επιχρίσματα = 34cm !!, για απλό εξωτερικό τοίχο. Αν δε έχω συρόμενο παράθυρο χωρίς να υπάρχει εξώστης τότε τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναγράψει εδώ σε άλλο θέμα περί κενακ κλπ, αλλά δεν ξέρω πως να σε παραπέμψω με λίνκ. Τα τούβλα πχ, YTONG και οι ιδιότητές του, δεν σε καλύπτουν? Οσο για τα 34 εκ για εξωτ. τοίχο που λες, μια χαρά μου φαίνονται με το μάτι!

Link to comment
Share on other sites

Σε συζητήσεις που είχαμε με μια γερμανική εταιρεία παραγωγής τούβλων, βρήκα τούβλα πάχους 30εκ με λ=0,07 W/(mK)! Κοιτούσαμε το ενδεχόμενο εισαγωγής, αλλά το κόστος είναι "λίγο" απαγορευτικό για τις δικές μας κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θα αλλάξουν πιστεύω σχετικά με τα τούβλα.

Οι απαιτήσεις θερμ/σης (ΚΕΝΑΚ) πλέον θα βάλουν στην αγορά και άλλα προιόντα δόμησης τοιχ/ίας που θα καλύπτουν με τις ιδιότητές τους τις απαιτήσεις θερμ/σης και της σωστής κατασκευής στο σύστημα φέροντα οργανισμού από οπλ. σκυρόδεμα που δουλεύουμε ως συνήθως. Είναι θέμα χρόνου να εμφανισθούν στην αγορά περισσότερα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρξουν και νέες περιπτώσεις θερμογεφυρών στις ΤΟΤΕΕ.

Ελπίζω να υπολογισθεί και αυτή που λες που είναι πολύ καλή σαν λύση και που πιστεύω πως θα έχει ψ μικρότερο από την ΕΔΠ-13 [1,25W/(mk)] που είναι η λύση σήμερα.

Πάντως θα έχει μεγαλύτερο από την ΕΔΠ-10 [0,45W/(mk)] της κλασσικής με τα προβλήματα στην τοιχοποιία.

Αλλά μέχρι τότε ???

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα χρόνου να εμφανισθούν στην αγορά περισσότερα προιόντα.

Επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι μέχρι τώρα πιο σύγχρονα προϊόντα δόμησης τοιχοποιίας υπάρχουν απλώς δεν μπορούν να ανταγωνιστούν την οικονομία και την πρόσβαση σε εμπειροτεχνία που απαιτεί ένα έργο με ισχυρό γνώμονα αποφάσεων το οικονομικό (όπως γίνονται όλα στις μέρες μας). Κατά συνέπεια αν τα προϊόντα αυτά δεν είναι οικονομικότερα (είτε λόγω ταχύτητας κατασκευής, είτε λόγω τιμής αγοράς) τότε δύσκολα θα ξεκολλήσουμε από τα τούβλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το θέμα της τιμής είναι και το θέμα της ασφάλειας.

Οι νέοι κατασκευαστές ίσως ρισκάρουν να πειραματιστούν με νέα υλικά.

Οι έμπειροι κατασκευαστές θα αποφύγουν τις δοκιμές μέχρι τον επόμενο δυνατό σεισμό. Αν πάνε όλα καλά μετά από δυνατό σεισμό σε κτίρια με διαφορετικές υλοποιήσεις τότε θα τα υιοθετήσουν. Μέχρι τότε τούβλο και πάλι τούβλο, που είναι δοκιμασμένο.

 

Η καλύτερη διαφήμιση ή δυσφήμιση για τους κατασκευαστές είναι ο σεισμός (δυστυχώς). Άντεξε το σπίτι μετά τον σεισμό; Είσαι καλός. Δεν άντεξε το σπίτι; Έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.