Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευθύνες μηχανικού


acnt

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης ως προς τις ευθυνες που εχει ενας πολ.μηχ. ο οποιος ειναι και ο επιβλεπων ενος εργου.

 

Βασιζομενος σε συζητηση που ειχα χθες με εναν χτιστη (προσφορα - διαρκεια εργασιων κλπ) και χωρις να εχω και πολυ μεγαλη εμπειρια, υστερα απο αρκετη κουβεντα αποκαλυφθηκε το εξης.

 

Ο συγκεκριμενος εργολαβος προκειται να φερει το "συνεργειο του" ετσι ωστε να χτισει τους δρομικους (απο τουβλο) τοιχους + πετρινους εξωτερικους με ατομα τα οποια, ειναι ολοι αλλοδαποι (δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα) αλλα καποιοι δεν ασφαλιζονται στο ΙΚΑ αλλα στο ΟΓΑ και αλλος ενας δεν ειναι καν ασφαλισμενος και δεν ξερω και κατα ποσον ειναι και νομιμος ! Το ερωτημα ειναι το εξης, αν τυχει και γινει εργατικο ατυχημα σε εναν απο αυτους ή γινει καποιος επιτοπιος ελεγχος, ποιος φερει την ευθυνη και αν υπαρχουν κυρωσεις ??

 

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος πας αυτόφωρο

(Μπορεί να κάνω και λάθος..) έτσι και αλλιώς....εκεί μετά το θέμα μπλέκει οπότε καλό θα είναι το συνεργείο να είναι καθαρό...Αν τυχόν βέβαια έχει γίνει εργολαβικό-συμφωνητικό που έχει κατατεθεί στην εφορία, και αναφέρεται ρητά ότι το συνεργείο είναι ευθύνη του εργολάβου και υποχρεούται να είναι ασφαλισμένο αλλάζει το πράμα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Κατασκευαστής ΚΑΙ επιβλέπων μηχανικός πάει αυτόφωρο.

Η αυτόφωρη διαδικασία έχει διάρκεια 48 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

Για το θεμα του ΟΓΑ οπως μου ανεφερε, δεχομαστε τετοια ατομα στα εργοταξια, καλυπτομαστε ??

Δυστυχως δεν εχω και πολυ μεγαλη ευχερεια στο να επιλεξω αλλο συνεργειο, λογω του οτι η ανεγερση θα γινει σε κοντινο χωριο του Ν.Αττικης και ο εργολαβος ειναι ο "μαστορας του χωριου" χωρις να υπαρχουν αλλα συνεργεια τριγυρω + του οτι τον θελει ντε και καλα ο ιδιοκτητης ! Με το που ακουσε την τιμη για χτισιμο ειναι ανενδοτος, λες και το φθηνο ειναι και το καλο !!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει , ολοι ξερουμε οτι στην καμπουρα του επιβλεποντα πεφτουν ολες οι ευθυνες .Ακομα και τα ατυχηματα , ασχετως αν οι εργατες δεν ακουνε τιποτα απο υποδειξεις ασφαλειας.

 

Αλλα ρε παιδια ο επιβλεπων ο οποιος δεν ειναι εργοδοτης , δεν διαλεγει τα συνεργεια , ουτε τα πληρωνει , ευθυνεται και για το αν οι εργατες εχουν αδεια εργασιας/παραμονης ή οχι :?: :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ρε παιδια ο επιβλεπων ο οποιος δεν ειναι εργοδοτης , δεν διαλεγει τα συνεργεια , ουτε τα πληρωνει , ευθυνεται και για το αν οι εργατες εχουν αδεια εργασιας/παραμονης ή οχι :?: :evil:

 

Δε νομίζω, όταν ανοίγει η καρτέλα στο ΙΚΑ γράφεται ποιος είναι ο υπεύθυνος για τις ασφαλιστικές εισφορές...

 

Σε περίπτωση αυτεπιστασίας, όπου δηλώνεται ως κύριος του έργου ο Ιδ/ης, αυτόν θα τρέχουνε σε περίπτωση οποιαδήποτε "στραβής" με την ασφάλιση των εργαζομένων...

 

Οπότε δεν ανησυχούμε ΚΑΙ για αυτό τον τομέα...Ευτυχώς

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν για το ερώτημα αν υπάρχει πρόβλημα με τον ασφαλισμένο στον ΟΓΑ. Αρμόδιος φορέας για την ασφάλιση των εργαζομένων σε οικοδομοτεχνικά έργα είναι το ΙΚΑ. Προφανώς, λοιπόν, ο συγκεκριμένος εργάτης δεν έχει απογραφεί ως τέτοιος, άρα δεν θα μπορούν να του κολληθούν και ένσημα. Νομίζω πως σε περίπτωση που γίνει καταγγελία θα υπάρχει πρόβλημα.

Φίλος μου επιβλέπων έχει μπει σε δικαστική περιπέτεια, επειδή κάποια μέρα που έγινε έφοδος των συνοριοφυλάκων στο εργοτάξιο βρέθηκε να εργάζεται ένας ανήλικος αλλοδαπός, με ληγμένη άδεια παραμονής. Και τούτο παρά το γεγονός ότι δεν ήταν ο υπεύθυνος εργατικού δυναμικού της εταιρείας που εργαζόταν. Δεν ξέρω τί εξέλιξη θα έχει το θέμα, εύχομαι να δικαιωθεί. Αλλά και μόνο τα τρεξίματα στον εισαγγελέα, τον ανακριτή κλπ φτάνουν.

Τώρα για τις ευθύνες της επίβλεψης, η γνώμη μου είναι ότι αυτές προφανώς θα πρέπει να αναληφθούν από κάποιον γνώστη του αντικειμένου. Σίγουρα δεν θα μπορούσε να σταθεί νομικά η ανάθεσή τους στον ιδιοκτήτη ή κάποιον αλλοδαπό εργάτη. Το πρόβλημα είναι ότι η επιβλεψη δεν αμοίβεται όπως θα έπρεπε. Αν η ελάχιστη θεσμοθετημένη αμοιβή επίβλεψης ήταν π.χ. τριπλάσια της σημερινής, τότε θα μπορούσαμε με μεγαλύτερη άνεση να αφοσιωθούμε στα εργοτάξια και να λάβουμε τα μέτρα μας για να αποφύγουμε τις κακοτοπιές.

Για παράδειγμα, αν ο κάθε επιβλέπων έδινε στο σιδερά πίνακα οπλισμού, τότε και οι αγκυρώσεις θα ήταν αυτές που προβλέπει ο κανονισμός και η μάντρες δεν θα μπορούσαν να κλέψουν κοκ. Αλλά ποιός αμοίβει τη σύνταξη του πίνακα οπλισμού; Από κει αρχίζει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

Για το θεμα του ΟΓΑ οπως μου ανεφερε, δεχομαστε τετοια ατομα στα εργοταξια, καλυπτομαστε ??

 

Κατηγορηματικά ΟΧΙ. Ο κάθε ασφαλιστικός φορέας καλύπτει ατυχήματα που συμβαίνουν στο χώρο εργασίας των μελών του. Άρα ο ΟΓΑ καλύπτει μόνο ατυχήματα κατά την αγροτική παραγωγική διαδικασία. Επίσης για τους οικονομικούς μετανάστες απαγορεύεται η ετεροαπασχόληση, ήτοι δεν μπορεί κάποιος να έχει ασφάλεια ΟΓΑ και να δουλεύει στις οικοδομές ή να έχει ΙΚΑ και να δουλεύει στα χωράφια. Εννοείται ότι ο οικονομικός μετανάστης χάνει την άδεια παραμονής ενώ ο εργοδότης οδηγείται στο αυτόφωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανοίγω ένα νέο πολύ σοβαρό κεφάλαιο

για το οποίο ελπίζω να συμφωνεί και ο συντονιστής.

Πιστεύω θα είναι πολύ χρήσιμο για όλες τις ειδικότητες μηχανικών

Καταθέτω την προσωπική μου περίπτωση

Με μια οικ άδεια μου, εργολάβος επί αντιπαροχή, αναλαμβάνει την ανέγερση τριών διώροφων πλακοσκεπών οικοδομών με πυλωτή.

Τελειώνει το καρά γιαπί του πρώτου συγκροτήματος και εν μέσω χειμώνα και εν καιρώ ανεργίας κάνει έναρξη εργασιών για κατασκευή στέγης (που προφανώς δεν προβλέπονταν στην οικ άδεια) από την οποία στέγη συνταξιούχος ΟΓΑ πέφτει και αποβιώνει ακαριαία (Φεβ 2002).

Αποτέλεσμα μέχρι τον Δεκ 2006 γίνονται 7 δικαστήρια και αθωώνομαι από το τριμελές με ψήφους 2 προς 1.

Το τι μου ζητούσαν δεν λέγεται. Αξίζει να αναφέρω ένα μονο. Με εξώδικο η χήρα (71 χρ) κάτοικος χωριού μου ζητούσε μέχρι να τελειώσει η δίκη 1200 ευρώ το μήνα ως έξοδα επιβίωσης της.

Όλα ξεκινούσαν για τους δυο δικηγόρους της, από το ότι στο από κάτω της στέγης καρά γιαπί, δεν υπήρχαν μέτρα ασφαλείας (άλλο μεγάλο θέμα που πρέπει να ανοιχθεί)

Φοβερή εμπειρία.

Ευτυχώς δεν φτάσαμε στην αστική ευθύνη. Ούτε τα τριάντα χρόνια δουλειάς μου δεν θα φτάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.