Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα μπορούσε κάποιος να μου πει ένα ενδεικτικό κόστος για να εκδοθεί οικοδομική άδεια για χώρο παταριού μεταλλικού κτηρίου ειδικής χρήσης) έκτασης περίπου 1000μ που κατασκευάστηκε αυθαίρετα αλλά υπάρχει υπόλοιπο δόμησης για να νομιμοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ειδικό κτίριο μάλλον, βιοτεχνικό ή εμπορική αποθήκη. Ξεκινάμε από 10.000 ευρώ για μια απλή περίπτωση κατά τη γνώμη μου. Επιπλέον το παράβολο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμπορική. κι εγώ γύρω στα 10.000€ σκεφτόμουν, αλλά δεν ήμουν σίγουρος....πλέον παράβολο 2000 ...το κόστος τακτοποίσης θα ήταν πολύ μεγαλύτερο λόγω πρόσφατης κατασκευής...οπότε πρέπει να εκδοθεί αναθεωρημένη άδεια...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Για νομιμοποίηση, πολλά λέτε. Δεδομένου ότι έχεις μόνο μελέτες και όχι επίβλεψη. Επιπλέον, αρχιτεκτονικά είναι αποτύπωση, στατικά, έχεις έλεγχο υπάρχοντος, η/μ και πυροπροστασίες θα χρειαστούν. Δε νομίζω ότι θα θέλει κάτι άλλο από μελέτες. Κανένα πεντάρι χιλιάδες και ίσως λέω και πολύ.

Μιλάω μόνο για την άδεια και όχι τυχόν πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα μπορουσε να μου πει καποιος πως υπολογιζεται περιπου η αξια μιας μονοκατοικιας

ιδιοκτητο οικοπεδο 207

περιοχη γερακας (εμπορικη αξια 1200? 1300?)

σπιτι 180τμ  (ημιυπογειο 60, ισοχειο 60 1ος 60)απο τα οποια τα 60 ειναι δηλωμενα σαν αποθηκη και τα 20 ειναι υμιηπέθριοι

για ημιυπεθριους γνωριζω οτι ειναι (0, 8-) x (τμ) x (εμπορικη αξια) 

για το ημιυπογειο που ειναι δηλωμενο σαν αποθηκη?

ευχαριστω

Edited by nkatsar
Link to comment
Share on other sites

Αν για τους Η/Χ εννοείς 0,8 θα έλεγα ότι το βλέπω πολύ. Εγώ θα έβαζα 0,6.

Για υπόγεια/αποθήκες βάλε 0,2.

Την εμπορική θα την σταθμίσεις από συγκριτικά, επίσης με ισοδύναμες/ανηγμένες επιφάνειες, όχι "με το μάτι".

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω μια περίπτωση ακινήτου για εκτίμηση για το οποίο χάθηκε ο φάκελος οικοδομικής άδειας βγήκε απόφαση πολεοδομίας για ανασύσταση (μερική) του φακέλου, έγινε υπαγωγή του ακινήτου στο Ν.4178/13 με αιτιολογία αλλαγή θέσης και σχολιασμό έκθεσης γενικά ότι θα βγει οικ. άδεια (κόστος παραβόλου 500€). τα σχέδια της υφιστάμενης κατάστασης ξανάγιναν και εγκρίθηκαν από πολεοδομία....αλλά η οικοδομική άδεια η οποία αναφέρεται στη δήλωση δεν έχει βγει ακόμα..από ένα διαθέσιμο στέλεχος άδειας γενικά έχει κατασκευαστεί κάτι άλλο από αυτό που προβλέπονταν αρχικά (αν και σε έκταση τ.μ. τελικά είναι μικρότερο από αυτό της αρχικής οικ. άδειας). Στη φάση αυτή, τα πρόσφατα σχέδια πολεοδομίας από μόνα τους αρκούν για νομιμότητα?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πρέπει να βγει άδεια λόγω Ν.4178/13 η νομιμότητα δεν μπορεί να είναι δεδομένη. Αν ήταν, δεν θα χρειαζόταν τακτοποίηση.

Αυτή τη στιγμή λοιπόν έχεις ένα μη μεταβιβάσιμο (μερικώς μη εμπορεύσιμο) ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα. ίσως έχει ξανασυζητηθεί, αλλά έχω ακόμα την απορία. 

σε ακίνητο το οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια "Κατάστημα" εκτός σχεδίου επί ΕΟ με όρους δόμησης 600τ.μ. (που προβλέπεται για χρήση κατάστημα) και το οποίο λειτουργεί ως χώρος εκδηλώσεων, συγκεντρώσεων (γάμοι, βαπτίσεις, κτλ) υπάρχει πρόβλημα ως προς την χρήση?

Η κάτοψη του χώρου δείχνει ενιαίο χώρο ισόγειο 600τ.μ. πολλά τραπεζοκαθίσματα και χώρο κουζίνας όπως είναι γενικά σήμερα, γραφεί τη λέξη κατάστημα και στο φύλλο αδείας αναφέρεται κατάστημα. Αυτό εξασφαλίζει ότι είναι ok πολεοδομικά? πότε θα πρέπει να θεωρείται ειδικό κτήριο και να θέλει ΟΑ για αντίστοιχη χρήση...?

Για την εκτίμησή μου μάλλον θα εφαρμόσω κόστος αντικατάστασης (δεν υπάρχει εμπορικότητα είναι εκτός σχεδίου με κατοικίες κυρίως)  αλλά το θέμα μου είναι αν πρέπι να αναφέρω κάτι για τη χρήση...,και το ρίσκο? αν υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση η άδεια λειτουργίας ως χώρος δεξιώσεων -αν υπάρχει τέτοια- αποτελεί εξασφάλιση?

ΥΓ έχει τυπαχθεί και στο Ν.4178/13 για ορισμένες υπερβασεις κατ' έκταση αλλά χωρίς να έχει ολοκληρωθεί.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.