Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ΕΝΦΙΑ: Κυμαίνεται από 2 έως 13 € / τμ ανάλογα με την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου.

Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ): δημοτικό τέλος για κτίσματα και οικόπεδα 0,25/000 - 0,35/000.

Αυτά είναι οι φόροι κατοχής για μεταβίβαση όπως στα είπε ο ΠΑΥΛΟΣ και @apoul

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω αντιμετωπίσει κι άλλη παρόμοια περίπτωση έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάτι στο Ν. 4178/13 που δεν ξέρω καλά....διαβάζω ξανά και ξανά το νόμο ιδιαίτερα την αρχή του στις βασικές κατηγορίες αυθαιρέτων που εξαιρούνται....

σενάριο: οικοδομική άδεια ακινήτου έτος έστω Χ= 2009...περί τα 3-4 χρόνια μετά έστω και σίγουρα μετά το 2012 χτίζονται νέα κτήρια αυθαίρετα χωρίς άδεια ...τα κτήρια μαζί με άλλα αυθαίρετα τμήματα που προϋπάρχουν  δηλώνονται στο Ν.4178/13...προς ρύθμιση και προς έκδοση άδειας και βγαίνει μετά οικοδομική άδεια επέκτασης γι' αυτά τα αυθαίρετα κτήρια λόγω του ότι αυξάνεται η επιφάνεια του οικοπέδου και νομιμοποιούνται....

α)υπάρχει τρόπος αυτή η διαδικασία να 'στέκει' με βάση το νόμο που ισχύει σήμερα?

β)γενικά όταν λέμε άδεια νομιμοποίησης σημαίνει ότι τα αυθαίρετα πρέπει να είναι οποιοσδήποτε πριν από 7/2011? υπάρχει 'άλλη περίπτωση νομιμοποίησης για μετά από αυτή την ημερομηνία?

γ)για την εκτίμηση έχω άδεια ότι είναι όλα νόμιμα τώρα...αλλά με τις παραπάνω διαδικασίες τί θα επισημαίνατε εσείς ως κίνδυνο σε αυτή την περίπτωση?

δ)υπάρχει περίπτωση να βγει νέος νόμος  :confused: που θα καλύψει και αυθαίρετα μετά το 2011-2012?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζεις ότι τα κτίρια κατασκευάστηκαν μετά το 2011?

Άδεια νομιμοποίησης εντός τριετίας με βάση τις διατάξεις του ν. 4178 προϋποθέτει οι αυθαιρεσίες προς νομιμοποίηση να έγιναν προ 28-7-2011.

Στα πλαίσια μιας έκθεσης εκτίμησης δεν μπορείς και δεν εντέλλεσαι να κρίνεις την ορθότητα δήλωσης υπαγωγής εκτός και αν υπάρχουν μη τακτοποιημένοι χώροι κλπ. Δηλαδή αν υπάρχουν εξόφθαλμες διαφορές ανάμεσα στην αυτοψία και τη δήλωση.

Στην εκτίμηση σου θα αναφέρεις παραδοχές και παρατηρήσεις. Μπορείς για παράδειγμα να αναφέρεις ότι δεν ελέγχονται στοιχεία της δήλωσης όπως χρόνος υπαγωγής, παλαιότητες, συντελεστές προστίμου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα αυθαίρετα μετά τον 8/2011 και εφόσον δεν παραβιάζονται οι προϋποθέσεις του ΝΟΚ και των όρων δόμησης της περιοχής, μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης. Τα πρόστιμα υπολογίζονται βάσει του άρθρου 26 του 4178 και όχι μέσω του συστήματος του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα. Επιβάλλεται πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης. Τον τρόπο υπολογισμού θα τον βρεις εκεί.

Οπότε για τα μεταγενέστερα του 8/2011, αν ο υπολογισμός του προστίμου δεν έγινε βάσει του άρθρου 26, τότε η άδεια νομιμοποίησης είναι προβληματική και είναι πιθανό να επιβληθεί τουλάχιστον το πρόστιμο ανέγερσης, που είναι αρκετά τσουχτερό.

Αν θυμάμαι καλά είναι: 30%*[επιφάνεια]*ΤΖ με ελάχιστο τα 500 €.

Τώρα για νέο νόμο, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά έτσι κι αλλιώς, μένεις σε αυτά που ισχύουν σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα αυθαίρετα μετά τον 8/2011 και εφόσον δεν παραβιάζονται οι προϋποθέσεις του ΝΟΚ και των όρων δόμησης της περιοχής, μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης. Τα πρόστιμα υπολογίζονται βάσει του άρθρου 26 του 4178 και όχι μέσω του συστήματος του ΤΕΕ για τα αυθαίρετα. Επιβάλλεται πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης. Τον τρόπο υπολογισμού θα τον βρεις εκεί.

Οπότε για τα μεταγενέστερα του 8/2011, αν ο υπολογισμός του προστίμου δεν έγινε βάσει του άρθρου 26, τότε η άδεια νομιμοποίησης είναι προβληματική και είναι πιθανό να επιβληθεί τουλάχιστον το πρόστιμο ανέγερσης, που είναι αρκετά τσουχτερό.

Αν θυμάμαι καλά είναι: 30%*[επιφάνεια]*ΤΖ με ελάχιστο τα 500 €.

Τώρα για νέο νόμο, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά έτσι κι αλλιώς, μένεις σε αυτά που ισχύουν σήμερα.

ok το διάβασα κι εγώ, όντως μπορούν να νομιμοποιηθούν με πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της άδειας νομιμοποίησης η αναθεώρησης..... αυτή η άδεια νομιμοποίησης των νέων αυθαίρετων κτηρίων  εφόσον είναι πρόσφατη πρέπει να ελεγχθεί από ελεγκτή δόμησης υποχρεωτικά που θα ελέγξει τα αυθαίρετα σε τελικό ελέγχο αποπερατωμένα?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

@akius, μία πιθανότητα είναι λόγο νόμου Κατσέλη. Μία άλλη για να μειώσει ασφάλιστρα, αν το έχει ασφαλισμένοι κοκ.

 

@anavatis, επειδή είμαι εκτός, νομίζω στον 4030 λέει κάτι για το αν χρειάζεται ελεγκτής δόμησης. Νομίζω δεν χρειάζεται, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok. ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

μια επιπλέον παρατήρηση: ο τίτλος της άδειας στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι 'νομιμοποίηση και επέκταση' όπου η νομιμοποίηση αφορούσε σε αυθαίρετα στο αρχικώς υφιστάμενο συγκρότημα και όπου επέκταση αφορά τα νέα κτήρια που δηλώθηκαν στο Ν.4178/'13 ως αυθαίρετα-προς έκδοση οικ. άδ. και επειδή κτίστηκαν σε όμορο οικόπεδο (του ιδιοκτήτη) στην νέα άδεια 'νομιμοποίηση και επέκταση' έχει συμπεριληφθεί και αυτή η όμορη έκταση όπως ανέφερα και στην αρχική περιγραφή....διαφοροποιεί αυτό καθόλου τα πράγματα? δηλαδή ως προς το ότι δεν είναι υποχρεωτικό να ελεγχθεί από Ε.Δ. σε τελικό έλεγχο?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.