Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Εγώ βλέπω οτι το university of macedonia είναι στη 1396 θέση.Το university of western macedonia έχει 2 τμήματα και 2 κτίρια...Το ένα μάλιστα ο πρύτανης το νοικιάζει απο ιδιώτη.Τέλος πάντων το προηγούμενο σχόλιο το έκανα στα όρια της πλάκας φίλε μου.Μην εμπιστεύεστε αυτά τα rankings διότι ο καθένας λέει οτι θέλει...οι Άγγλοι βλογάν τα γένια τους και οι Αμερικάνοι είναι καλύτεροι όλων...Γενικώς τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ της Ελλάδος βρίσκονται σε μια άκρως παρακμάζουσα κατάσταση(γνώμη μου)...ειδικά αν περάσει ο νέος νόμος για τα δίδακτρα όχι απλώς θα ελαττωθούν οι φοιτητές αλλά θα ερημώσουν.Αν κάποιος έχει την οικονομική ευχέρεια και τα κότσια, γιατί κακά τα ψέμματα χρειάζονται και αυτά, καλά θα κάνει να φύγει έξω και σε προπτυχιακό επίπεδο.Για μεταπτυχιακό δεν το συζητώ...πλήρης χάσιμο χρόνου να κάτσει κάποιος εδώ.Καλύτερα να βγεί στην αγορά εργασίας και να αρχίσει να "χτίζει" όνομα...

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση "αξίζει μετά ΤΕΙ ΑΕΙ" είναι παγίδα.

 

Από ποιο ΤΕΙ ?

Σε ποιο ΑΕΙ ?

Ποιες οι συνθήκες της ζωής σου ? (δουλειά, ανεργία, πλούσιος, φτωχός)

Ποιες οι βλέψεις σου με αυτό ?

Επαγγελματική ρευστοποίηση και εκμετάλλευση ?

Θεωρητική γνώση και καριέρα επιστήμονα (έρευνα κ.α.) ?

Ποια η όρεξη για διάβασμα (ακόμα και το cosmopolitan χρειάζεται "διάβασμα")?

Γνώμη μου (ύστερα από σχετική εμπερία καθώς ο αδελφός μου έβγαλε το ΤΕΙ δομικών και μετά ΕΜΠ πολ/κων μηχ/κων και μετά ΜΒΑ ΕΜΠ)

 

Αξίζει μόνο για σοβαρά πανεπιστημιακά ιδρύματα του εξωτερικού ή για τους λάτρεις της εκπαίδευσης-διαβάσματος-ακαδημαικής καριέρας και αυτό μόνο αν σε "παίρνει" οικογενειακά και χρηματικά.

 

 

Όσον αφορά στην κλασική κόντρα ΑΕΙ - ΤΕΙ θα πω κάτι που έχω ξαναπεί :

 

Συγκριτικό ΑΠΘ πολ/κος μηχ/κος με ΤΕΙ Σερρών ίδιες κατευθύνσεις και σχολές :

Η μέρα με τη νύχτα.

 

-καθηγητές

-συγγράμματα

-επίπεδο φοιτητών

-τυχαία επιλογή σχολής μηχανογραφικού ή μη (παίζει ρόλο μεγάλο)

-μαθήματα

-όγκος εργασιών

-βάθος (δικό μας μπετόν 2 ήταν για διατριβή στις Σέρρες)

 

τεσπά

 

Δεν το κρίνω.

Απλά το καταθέτω, εγώ εξάλλου όλους συναδέλφους τους αποκαλώ.8-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσες λίστες με top-10, 100, 1000 κλπ universities οσες και

πανεπιστημια.

Στις λίστες υπάρχει σκοπιμότητα και μπορει να είναι 200% ανακριβεις.

Τά ελληνικά AEI, TEI κλπ και ολα τα σχολεια ειναι καλά. FULL STOP,

end of story.

 

οχι αλλο ξεκατινιασμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω οτι το university of macedonia είναι στη 1396 θέση.Το university of western macedonia έχει 2 τμήματα και 2 κτίρια...

 

Το university of macedonia είναι το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας το οποίο είναι Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών και εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και όπως λες είναι στη θέση 1396. (η παλιά Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης)

Αντίστοιχων επιστημών πανεπιστήμιο στο λεκανοπέδιο αττικής είναι το Πανεπιστήμιο Πειραιώς (η παλιά Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Πειραιά)

 

Το university of western macedonia είναι το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας που εδρεύει στη Κοζάνη και είναι στη θέση 4621.

 

Γιατί τα μπερδεύεις τα δύο πανεπιστήμια;

Link to comment
Share on other sites

1) Τι εννοείς; Ότι είναι έτη φωτός μπροστά το ΔΠΘ; Το δέχομαι; Εσύ που το ξέρεις όμως;

 

Κοίτα για το σκυρόδεμα Ι το ΔΠΘ δεν...άσε που το ξέρουν και οι πέτρες ότι το ΔΠΘ δεν γενικά...στην λίστα είναι πολύ κάτω...και μάλιστα το ΤΕΙ Κρήτης είναι πιο πάνω.

 

edit: μετά από την σωστή επισήμανση του vaggelhs92 δεν πρόκειται για ΤΕΙ αλλά για το γνωστό και δυνατό σε έρευνα Πολυτεχνείο Κρήτης.

Link to comment
Share on other sites

@TheoTDM900

Συμφωνώ σε ότι λες (εκτός του διαχωρισμού ΑΕΙ/ΤΕΙ που πιστεύω οφείλεται σε συνήθεια).

Ειδικά αυτό το "Από ποιο ΤΕΙ; Σε ποιο Πανεπιστήμιο;" Και συμπληρώνω, ΓΙΑΤΙ;

 

Στην χώρα αυτή που σε αναγκάζει να δουλεύεις για εγκαταστάσεις του 2010 με νομικό πλαίσιο του 1934 και του 1911 τι να πεις; Όταν έχουν δωθεί οριζοντίως επ. δικαιώματα αδιακρίτως σε προνομιούχους ενώ σε άλλους άξιους συνάδελφους δεν έχει δωθεί τίποτα, πως θα ξεχωρίσει ο καλός επαγγελματίας από το λαμόγιο; Όταν έχεις φτάσει στην κορυφή της πυραμίδας με μόνο εφόδιο το δίπλωμα τι σε κάνει να θες να είσαι καλύτερος, πέρα του προσωπικού φιλότιμου που δεν διαθέτουν και αρκετοί εδώ που τα λέμε;

 

Εγώ έλεγα και λέω το εξής: χρειαζόμαστε ένα σύστημα που θα αμοίβει τον μηχανικό που κάνει καλή δουλειά και ασχολείται σοβαρά με το επάγγελμα του μηχανικού, και όχι του μάνατζερ και του βυσματούχου. Στις άλλες χώρες μάλιστα δεν περιορίζουν σε κανέναν τα ΕΔ που πραγματικά δικαιούνται, αλλά τους δίνουν δυνατότητα να ανεβαίνουν κλίμακα για λόγους prestige. Και μόνο αυτό φτάνει!

 

Για αυτό, ναι στο να συνεχίσεις τις σπουδές σου στο Πολυτεχνείο ή αλλού, αλλά όχι για βιοποριστικούς λόγους. Τα θέματα των ΕΔ πρέπει να λυθούν με βάσει το ευρωπαϊκό πρότυπο και όχι απαρχαιωμένες νομοθεσίες που μόνο σκοπό έχουν να στείλουν στο περιθώριο παιδιά με όρεξη για δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Το university of macedonia είναι το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας το οποίο είναι Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών και εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και όπως λες είναι στη θέση 1396. (η παλιά Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσσαλονίκης)

Αντίστοιχων επιστημών πανεπιστήμιο στο λεκανοπέδιο αττικής είναι το Πανεπιστήμιο Πειραιώς (η παλιά Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Πειραιά)

 

Το university of western macedonia είναι το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας που εδρεύει στη Κοζάνη και είναι στη θέση 4621.

 

Γιατί τα μπερδεύεις τα δύο πανεπιστήμια;

Τι εννοείς τα μπερδεύω?Δεν είπα οτι το Δυτικής Μακεδονίας έχει 2 τμήματα?(ενεργειακών πόρων και ένα άλλο).Αναφερόμουν σε αυτό όταν είπα οτι το ένα κτίριο το νοικιάζουν απο ιδιώτη.Που μπερδεύτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το σκυρόδεμα Ι το ΔΠΘ δεν...άσε που το ξέρουν και οι πέτρες ότι το ΔΠΘ δεν γενικά...στην λίστα είναι πολύ κάτω...και μάλιστα το ΤΕΙ Κρήτης είναι πιο πάνω.

 

Βέναια...ένα πανεπιστήμιο 40 χρόνων με πολύ ευηπόληπτες σχολές απλά δεν...στη τελική το ΕΜΠ, το ΕΚΠΑ άντε...και το ΑΠΘ αξίζουν μόνο...τα υπόλοιπα "το ξέρουν και οι πέτρες οτι δεν γενικά...".Συγγνώμη μα μου τη σπάει απίστευτα να μειώνουμε μόνο ορισμένα πανεπιστήμια της χώρας μας ενώ όλα είναι για κλάμματα...όλα είναι δημόσια,όλα παίρνουν λεφτά για έρευνα,όλα δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα,όλα πάνε εκπαιδευτικές εκδρομές...αλλα δεν γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αναφορά για την σειρά κατάταξης του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και απαντάς ότι το university of macedonia (δηλ. Πανεπιστήμιο Μακεδονίας) έχει θέση 1396 και ότι το university of wastern macedonia (δηλ. Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας) έχει δύο σχολές, δύο κτίρια... κλπ.

 

Και μου έδωσες την εντύπωση ότι τα μπέρδεψες. Δηλ. δεν κατάλαβα που "κόλλαγε" η αναφορά της σειράς κατάταξης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη συζήτηση για τη σειρά κατάταξης του Παν/μιου Δυτικής Μακεδονίας και στη συνέχεια για τη δομή του παν/μιου Δυτικής Μακεδονίας σε σχολές, κτίρια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Stayros , άρα πρέπει να γίνουν αλλαγές και στους κανόνες του επαγγέλματος.

Αποσπασματικά δε θα δοθεί λύση.

Αλλά δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα.

Κι εγώ μέχρι τώρα έχω παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στο επίπεδο , μιλώντας για μέσο όρο.

Έχω όμως συναντήσει και αξιόλογους συναδέλφους από ΤΕΙ.

Πρέπει να βρεθεί μία φόρμουλα που να επιβραβεύει τους καλούς και να τους δίνει το δικαίωμα να εξελιχθούν.

....και ίσως να αφαιρεί και Ε.Δ. από κάποιους κακούς διπλωματούχους μηχανικούς.

Αυτό το πειθαρχικό συμβούλιο του ΤΕΕ ,τι ρόλο υποτίθετε ότι έχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.