Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Ποια 20 χρόνια; Σιγά μην απονέμονται και μετά θάνατον τα ΕΔ.

5 χρόνια είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ με δεδομένη όμως την αποδεδειγμένη εμπειρία στο αντικείμενο και όχι φούμαρα. Επειδή όμως είναι κουβέντα που δεν έχει σχέση με τις κατατακτήριες ας το αφήσουμε εδώ.

 

Εγώ με όσα έχω δει μέχρι σήμερα, αν δεν έχεις σίγουρη δουλειά μετά, ή δεν είσαι σίγουρος πως μπορείς να δουλεύεις στο αντικείμενο σου και να περνάς μαθήματα ταυτόχρονα, δεν αξίζει να δώσεις κατατακτήριες. Χαμένος πολύς χρόνος και πολλά λεφτά. Και μάλιστα χωρίς κανένα αντίκρυσμα καθώς στην ίδια ηλικία αν σε μια δουλειά θέλουν έμπειρο, θα βρουν πιο έμπειρο, αν θέλουν άτομο με γνώσεις, μπορεί να βρουν και άτομο με διδακτορικό...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην το παιδεύεται σας λέω!!!!!!Ο Μήτσος την πήρε την απόφασή του! Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ούτε καν σας διάβασε!!:D

 

Ρε παίδες η ερώτηση έγινε 1-7-2008:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ,τυχαίο νούμερο ήταν το 20.

Όποιος μπορεί ας συνεχίσει σε Πολυτεχνείο.

Γενικά ότι περισσότερο παρακολουθείς θετικό είναι .

Π.χ. ημερίδες , σεμινάρια ,συνέδρια ,2ο πτυχίο , μεταπτυχιακά , διδακτορικά κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει δικαιώματα ΑΕΙ ας περάσει σε ΑΕΙ να τελειώνουμε.

 

Έχω βαρεθεί να περνάνε άτομα σε ΤΕΙ και με το ζόρι να θέλουν να έχουν δικαιώματα ΑΕΙ.

 

και η ίδια σχολή να ήταν το ξέρεις πριν καν δώσεις εξετάσεις πως υπάρχει διαφορά στα διακαιώματα, συμβιβάσου με το ΤΕΙ ή διάβασε (ή πλήρωσε στο εξωτερικό) και μπες σε ΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Jackson για πες μας κι εσυ τι γνώμη σου που το έχεις ζήσει το θέμα. Πήγαινες στις διαλέξεις; Πώς την πάλευες οικονομικά; Δούλευες ταυτόχρονα, τι έκανες;

Δουλειά και πολυτεχνείο συνδυάζονται;

Πέρα από τις ανεκτίμητες γνώσεις που πήρες, αυτό στην καθημερινή σου δουλειά έχει ανταπόκριση από θέμα απολαβών;

Η γνώση διαφέρει από την εμπειρία, αλλά αν έβαζες σε μια ζυγαριά στη μια μεριά τις γνώσεις που παίρνει κάποιος και στην άλλη την εμπειρία που θα είχε αυτός αν δούλευε αντί να σπουδάσει τι θα 'ταν πιο βαρύ;

Πες μας πέντε πράγματα αντικειμενικά γιατί πολύς κόσμος είναι στο δίλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ξαναπεί αλλά δεν θυμάμαι σε πιο thread...τεσπα

 

- Πήγαινα στις διαλέξεις που εγώ ήθελα (πχ ναι αντισεισμικά, όχι μαθηματικά)

- Δούλευα ταυτόχρονα εως και 2 δουλειές

- Δούλευα part-time τις ώρες που ήθελα εγώ οπότε έκανα συνδυασμό

- Από θέμα απολαβών είχε ανταπόκριση όχι επειδή ήξερα περισσότερα από πριν, αλλά επειδή απλά ήμουν στο Πολυτεχνείο. Στο part-time έβγαζα τα ίδια ή και περισσότερα από ότι όταν δούλευα σαν υπάλληλος από ΤΕΙ.

 

- Επίσης το έχω ξαναπεί, άλλη εμπειρία μαζεύεις με Α πακέτο γνώσεων, άλλη με Β...Και τα 2 σημαντικά είναι. Προτιμώ τις γνώσεις που μπορούν να μου δώσουν περισσότερες δυνατότητες ενασχόλησης, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, γι αυτό και πήγα...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει δικαιώματα ΑΕΙ ας περάσει σε ΑΕΙ να τελειώνουμε.

 

Έχω βαρεθεί να περνάνε άτομα σε ΤΕΙ και με το ζόρι να θέλουν να έχουν δικαιώματα ΑΕΙ.

 

και η ίδια σχολή να ήταν το ξέρεις πριν καν δώσεις εξετάσεις πως υπάρχει διαφορά στα διακαιώματα, συμβιβάσου με το ΤΕΙ ή διάβασε (ή πλήρωσε στο εξωτερικό) και μπες σε ΑΕΙ.

νομιζω οτι εχασες καπως την ψυχραιμια σου προχθες φιλος και γι'αυτο λες τις πατατιες που λες...

Εμεις οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν θελουμε εξίσωση με τους "Διπλωματούχους", απλα κατοχύρωση των ανύπαρκτων επαγγελματικων δικαιωματων μας ή αν δεν μπορουν να το κανουν ας κλεισουν τα ΤΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

Δεν το γνωριζεις αλλα δυστυχως ή ευτυχως το επιπεδο σπουδων εχει τρομακτικη διαφορα απο ΤΕΙ σε ΤΕΙ και αυτο διαμορφωνει μια αποψη στους αποφοιτους πανεπιστημιων οταν ερθουν σε επαφη με αποφοιτους απο τις λεγομενες "ευκολες" σχολες (βλ. μηχ/γοι Κοζανης, Χαλκίδας...), χαλάνε την "πιατσα" που λεμε κοινώς...Αυτο συνεβαινε μεχρι πριν απο 6-7 χρονια, μετα εχασα επαφη αν και παραταυτα εχει παρει το αυτι μου οτι εχει καπως αλλαξει η κατασταση σε τετοιες σχολες.

 

Ως τρανταχτο παραδειγμα και για να επιβεβαιωσεις το παραπανω ρωτα καποιον απο τους μηχ/γους του ΑΠΘ που συνεργαστηκαν σε ερευνητικο προγραμμα με φοιτητες ΤΕΙ μηχ/γιας Σερρων να σου πουν αποψεις...

 

Ειναι τελειως άδικο και επαίσχυντο οταν βγαζοντας μια υψηλου επιπεδου και βαθμου δυσκολιας σχολη ΤΕΙ να αντιμετωπίζεσαι ως αποφοιτος τεχνικης σχολης ΔΕ...:-x

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.