Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

μόνο που εδώ ισχύει ότι ξαναδείνεις το β',

δείνεις από την αρχή ίδια μαθήματα, ενώ πηγαίνεις για κάτι διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Ίδια μαθήματα ΜΟΝΟ ως προς τον τίτλο. Το περιεχόμενο με συγχωρείς αλλά είναι τελείως διαφορετικό. Το πόσο εμβαθύνουν στο αντικείμενο κάνει τη διαφορά. Ηλεκτρικά κυκλώματα , διανομή μεταφορά και κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας κάνουν και σε τεχνικές σχολές. Να γίνουν και αυτοί μηχανικοί.

Δεν συγκρίνεται το επίπεδο δυσκολίας πίστεψέ με. Ρώτα κάποιον που έχει περάσει με κατατακτήριες για ποιο λόγο χρωστάει μαθήματα. Φταίνε μόνο οι περίεργοι καθηγητές και το προβληματικό εξεταστικό σύστημα. Αυτά υπήρχαν και στο ΤΕΙ.

Δεν μπορείς να λές πως τα ίδια μαθήματα κάνουν και στα ΤΕΙ και στα ΑΕΙ.

Δηλαδή κάποιος που πήγε σε ΙΕΚ μηχανολογίας και πήρε πιστοποίηση μπορεί να έχει τα ίδια δικαιώματα μαζί σου;Γιατί να μην τα έχει αφού μπορεί να κάνει τη δουλειά του μηχανικού.

Στην επαρχία που πολλοί έχουνε σόμπες για να βάλλουν καλοριφέρ δεν φωνάζουν μηχανικό αλλά τον μάστορα μόνο. Τι να τον κάνουν τον μηχανικό αφού ξέρει ο μάστορας σωστά; Γιατί να πρέπει να κάνει ο μηχανικός την μελέτη θέρμανσης αφού οι μάστορες ξέρουν καλά. Σκεπή , τι να τον κάνουμε τον μηχανικό αφού ξέρει ο μάστορας σωστά. Οι περισσότεροι κάνουν σκεπή χωρίς άδειες και χωρίς μελέτη. Πυρασφάλεια , τι να τον κάνουμε τον μηχανικό αφού αυτός που πουλάει τα είδη πυρόσβεσης έχει εξειδικευμένο προσωπικό και ξέρουν. Ηλεκτρολογικά τι να τον κάνουμε τον μηχανικό αφού ο μάστορας ξέρει.

 

Έτσι να τα ισοπεδώσουμε όλα , αυτό προτείνεις;

 

Επίσης αν νομίζεις πως εσύ έμαθες αυτά που χρειάζεται η αγορά και τα άλλα που θα μάθαινες στο πολυτεχνείο θα σε χρησιμεύσουν μόνο για έρευνα σε πληροφορώ πως έμαθες αυτά που ζητάει η πιάτσα εκεί που υπάρχει το χρήμα.Τα πλήρη δικαιώματα και οι ειδικές περιπτώσεις όπου μπορεί ένας μηχανικός ΑΕΙ να παρέμβει δεν καλύπτονται μόνο από ξερές γνώσεις.Δεν λέω πως στο ΤΕΙ μαθαίνεις ξερές γνώσεις απλά χρειάζεται περισσότερο εμβάθυνση.

 

 

Τώρα όσον αφορά τους περιορισμούς στα επαγγελματικά σας δικαιώματα επαναλαμβάνω αυτοί πρέπει να απαλοίφωνται με τα χρόνια εμπειρίας. Είναι όντως άδικο.

 

Ζητώ συγνώμη από τους συντονιστές αν ξέφυγα από θέμα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πραγματικά το έχεις πιάσει πολύ ζεστά το θέμα και δυστυχώς δεν γνωρίζεις αρκετά πράγματα θα σου απαντήσω τελευταία φορά

 

Δεν συγκρίνεται το επίπεδο δυσκολίας πίστεψέ με. Ρώτα κάποιον που έχει περάσει με κατατακτήριες για ποιο λόγο χρωστάει μαθήματα.

 

1ον, δεν ξέρεις τί γίνεται μέσα σε κάθε σχολή, τα συμπεράσματα είναι της φαντασίας σου

2ον, ρωτήσαμε τον συνάδελφο me1980 που είναι στο ΜΠΔ με κατατακτήριες και εξέφρασε δημόσια την γνώμη του..οι απαντήσεις του θα σε καλύψουν

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=13922&page=3

στα ίδια ***** κολυμπούν όλες οι σχολές της Ελλάδας, τα νέα μαθαίνονται παντού

 

Επίσης αν νομίζεις πως εσύ έμαθες αυτά που χρειάζεται η αγορά και τα άλλα που θα μάθαινες στο πολυτεχνείο θα σε χρησιμεύσουν μόνο για έρευνα σε πληροφορώ πως έμαθες αυτά που ζητάει η πιάτσα εκεί που υπάρχει το χρήμα.

 

 

τα άλλα άστα να τα κρίνουμε εμείς

Link to comment
Share on other sites

kkostorp Iσως δεν κατάλαβες τι εννοώ .

Οταν έδινα εγώ εξετάσεις πριν αρκετές 10ετίες , το να περάσεις στο πολυτεχνείο ήταν υπερβολικά δύσκολο , γιατί και τα πολυτεχνεία ήταν μόλις 3 η 4 .

Το να περάσεις σε ΤΕΙ δεν ήταν εύκολο γιατί τα ΤΕΙ , ΚΑΤΕΕ τότε ήταν μόλις 5. Ολοι οι εισακτέοι σε πανεπιστήμια , ΚΑΤΕΕ , ακαδημίες ήταν 28-30.000 έναντι 90.000 σήμερα . Αλλά και τότε κάθε γενιά ήταν διπλάσια η και τριπλάσια των σημερινών αφού κάθε οικογένεια είχε 2-3 παιδιά τουλάχιστον .

Δηλαδή οι εισακτέοι σε όλες τις σχολές ήταν το 10 % κάθε γενιάς , έναντι του 70 % σήμερα .

 

Οσοι λοιπόν δεν πέρναγαν πουθενά και είχαν την οικονομική δυνατότητα πήγαιναν έξω . Πολλοί γύρισαν καλοί επιστήμονες , αλλά και πολλοί γύρισαν με χαριστικά πτυχία .

Σήμερα όλοι αυτοί έχουν ΕΔ , ενώ εμείς παραμένουμε στα δικαιώματα του 1972 .

 

Ο συμφοιτητής μου που παρέμεινε και αυτός στα δικαιώματα του 1972 , όμως δεν ξαναέκανε το ίδιο λάθος . Εστειλε τον γιό του αντί γιά το ΤΕΙ που πέρασε , σε ένα μέτριο πανεπιστήμιο της Αγγλίας και θα γυρίσει πίσω διπλωματούχος όπως και τόσοι άλλοι .

Απλά όσοι δεν μπορούσαμε να το κάνουμε τότε , η δεν μπορούνε σήμερα γιά οικονομικούς και κοινωνικούς λόγους , μείναμε η μένουν πίσω .

 

Γιά μένα αν δεν λυθεί το θέμα των ΕΔ των ΤΕΙ μέχρι το καλοκαίρι με αύξηση των δικαιωμάτων σε συνδυασμό με εμπειρία η και μεταπτυχιακές σπουδές , οι σχολές πρέπει να κλείσουν από τους φοιτητές και τους πτυχιούχους .

Είναι κοροιδία να συντηρούν γκαρσονιέρες με τα όνειρα των παιδιών .

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη του συναδέλφου me1980 είναι φυσικά σεβαστή, αλλά δεν τη στηρίζει πουθενά...Αντίθετα ο συνάδελφος πιο πάνω στηρίζει τις απόψεις του σε λογικά επιχειρήματα.Φυσικά ο κάθε άνθρωπος βγάζει τα δικά του συμπεράσματα αλλά είναι πιο εύκολο όταν παρουσιάζουμε απόψεις που τις ενισχύουμε με επιχειρήματα και όχι απλές απόψεις.Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει άποψη για επιστημόνικα ζητήματα και μη.Αλλά σε μια κοινότητα επιστημόνων μια άποψη ενός επιστήμονα με επιχειρήματα λαμβάνεται πολύ περισσότερο υπ'οψη απο απλές και αβάσιμες αερολογίες καθώς και μαρτυράται και το επίπεδο του εκάστοτε επιστήμονα...

Link to comment
Share on other sites

1ον δεν είμαι φοιτητής.

Βασικά εργάζομαι από τα 19 μου στην εκπαίδευση (παράνομα ενοείται) και εδώ και 3 χρόνια σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις.

Δεν έχω καθόλου φουσκωμένα μυαλά.

Πάνε εσύ σε βιομηχανία υψηλής τάσης συνεργάσου με γερμανούς και ιταλούς μηχανικούς και θα καταλάβεις πολλλά.Αν τους πεις πως ξέρεις μόνο αυτά που χρειάζεται για να κάνεις την τάδε μελέτη και πως τα άλλα είναι περιτά θα γελάνε μαζί σου.

Επίσης σε πληροφορώ πως έχω βγάλει αρκετά χρήματα από διπλωματικές για φοιτητές ΤΕΙ και μπορώ να ξέρω αρκετά πράγματα.

Έχω διδάξει σε πολλούς διάφορα μαθήματα και μπορώ να έχω μία σφαιρική άποψη.

Επιπλέον επειδή τυχαίνει να έχω γνωρίσει πολλούς μηχανικούς ΤΕ ξέρω πολύ καλά πως αυτοί που πατάνε καλά στα πόδια τους είναι αυτοί που ξεπέρασαν τα όρια των μαθημάτων τους και ασχολήθηκαν προσωπικά με διάφορα ζητήματα.

Ρώτα επίσης στην Ξάνθη στους πολιτικούς Μηχανικούς πόσοι το μετάνιωσαν που δώσανε κατατακτήριες.

 

Τέλος επειδή διακρίνω μία ειρωνία στα λόγια σου σταματώ το θέμα εδώ μιας και εσύ ο έμπειρος ο άνθρωπος της πιάτσας ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

το λάθος είναι δικό μου

αλλά το διόρθωσα, όταν το είδα...

για τις σχολές μπορώ να σου πω κι εγώ αρκετά αλλά είναι μόνο η γνώμη μου

απέναντι στην δική σου και δεν θα βγει νόημα

τα υπόλοιπα ασχολίαστα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επομένως προτείνω λήξουμε το θέμα εδώ μιας και δεν θα βγάλουμε άκρη. Πάω για μπύρα δεν αντέχω άλλη σοβαρή συζήτηση κυριακάτικα ;). Καλή συνέχεια στους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά τους περιορισμούς στα επαγγελματικά σας δικαιώματα επαναλαμβάνω αυτοί πρέπει να απαλοίφωνται με τα χρόνια εμπειρίας. Είναι όντως άδικο.

 

Άρα , π.χ. στην μετά από 20ετή εμπειρία μηχανικοί Π.Ε. και Τ.Ε. να έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα;

....δεν ξέρω ,ούτε και αυτό το βρίσκω απόλυτα σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απόλυτα σωστό με ποιά έννοια; Χαριστικό ή άδικο για τους ΤΕ;

Εν πάση περιπτώσει, το θέμα είναι οι κατατακτήριες. Ας μη μπλέκουμε πάλι με τα ΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.