Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος χρήση δήλωσης μηχανικού του Ν.651/77


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές μπορεί να είναι οι επιπτώσεις όταν χρησιμοποιηθεί λάθος η βεβαίωση του Ν651/77 και έχει γίνει συμβόλαιο.

Δηλαδή δώθηκε αρτιότητα σε οικόπεδο το οποίο όμως συνόρευε με τυφλό οικόπεδο και έχει γίνει συμβόλαιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοεί ότι το οικόπεδο ήταν άρτιο αλλά δεν είναι οικοδομησιμο γιατί απαιτείται πράξη τακτοποίησης για το όμορο.

Το όμορο σίγουρα δεν χτίζει με το άρθρο 25?

Link to comment
Share on other sites

σε σχεδιο πολης αυτο ή σε οικισμο?σε σχεδιο πολης με πραξη εφαρμογης? και εχει τυφλα οικοπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα μεγάλη βλακεία και δεν ξέρω πως μπορώ να την διορθώσω. Έκανα το πρώτο τοπογράφικό μου και σε περιοχή υψηλής παραγωγικότητας έγραψα ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο είναι εκτός αναδασμού , αλλά τα διπλανά είναι εντός. Στην πολεοδομία που είχα ρωτήσει για όρους δόμησης εκτός οικισμού μου είχαν αναφέρει το ΦΕΚ 270 και δυστυχώς δεν σκέφτηκα τα υπόλοιπα. Αυτές τις μέρες που διαβάζω στο φόρουμ άρχισα να υποψιάζομαι τι γίνεται......Η μόνη μου ελπίδα είναι ότι είναι εκτός αναδασμού

Link to comment
Share on other sites

Που πήγε το τοπογραφικό; Έγινε αγοραπωλησία; Καλύτερα να βρεις τα αντίγραφα (αν δεν έχει γίνει καμμία καταστρεπτική ενέργεια) και να συμπληρώσεις έστω με το χέρι από κάτω κάποια πράγματα: "με επιφύλαξη εγκρίσεων από την Δ/νση γεωργίας" ή κάτι τέτοιο...

 

Κάποιες οικοδομές επιτρέπονται σε υψηλής παραγωγικότητας, επομένως δεν θεωρώ ότι είναι και μεγάλη βλακεία...

Link to comment
Share on other sites

τα συμβόλαια έγιναν, έγινε ανταλαγή οκοπέδων. Ο ιδιοκτήτης δεν το πήρε για να κτίσει αλλά σε μερικά χρόνια ποιος ξέρει τι θα θέλει να κάνει όταν βλέπει το άρτιο και οικοδομήσιμο μπροστά του.

 

Γιάννη σε ποιες περιπτώσεις επιτρέπεται να κτίσεις? όπου έχω δει και είναι Γ.Υ.Π βλέπω ότι δεν επιτρέπεται τίποτα εκτός εγκαταστάσεων μεταποιήσεων αγροτικών προιόντων.

 

Θα μπορούσα τώρα να ζητήσω τα τοπογραφικά και να το συμπληρώσω, έχει κανένα νόημα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έγιναν συμβόλαια άστο καλύτερα... Απλά εφόσον μπορεί (δυνητικά) να χτιστεί κάτι, τότε μην αγχώνεσαι και πολύ (αγχώσου λίγο :))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.