Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, αστειεύομαι... αφού φανταστείτε εμένα ιδιώτης μου το είπε και μου έφερε και τα χαρτιά που είχε πάρει από το Δήμο... μετά το βρήκα ως ιστοσελίδα...

Ολα όμως που λέω είναι αλήθεια.... Είναι απαράδεκτο, αν βρείτε χρόνο διαβάστε την υπεύθυνη δήλωση που υποτίθεται ότι θα κάνει μια 60άρα κυρία διαχειρίστρια ότι αναλαμβάνει την αστική ευθύνη για ζημιές κλπ...

 

 

off topic

Δεν είναι καλό παράδειγμα όμως για το ζήτημα του τί μπορεί να βλέπει ένας ιδιώτης στο φόρουμ; Δεν θα έπρεπε να είναι μια γνώση που τη μοιράζομαι με συναδέλφους αλλά ποτέ με ιδιώτες;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο τη στιγη που υπαρχουν σκαλωσιες θα χρειαστεις οικοδομικη άδεια.Αυτό που μου είχαν πει οτι χρειάζεται σιγουρα γιατί το είχα ρωτήσει και εγω για μια δουλεια,αλλα τελικά δεν ασχολήθηκα ,είναι οτι θα χρειαστουν και οι προδιαγραφες απο τις σκαλωσιες που θα χρησιμοποιηθουν.Γενικα δεν το κατειχαν το θέμα στην πολεοδομια.Δεν ξέρω αλλα είναι ριψοκίνδυνη για έναν μηχανικο αυτη η δουλεια γιατί αν γίνει κανενα ατυχημα εκεινον θα κυνηγήσουν ,που να πεισεις τον Χ μαστορα να τηρησει τα μετρα ασφαλειας,θα πρεπει να κατασκηνωσεις στο εργοταξιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για χρωματισμό όψεων χωρις την χρήση ικριωμάτων (χρηση ανυψωτικου μηχανηματος με καλάθι), χρειάζεται άδεια? σιγουρα θα χρειαστει αδεια για κατάληψη πεζοδρομίου, αλλα για τους χρωματισμούς? συγγνωμη που ρωταω, ειδα παρομοια απορια αλλα δε βρηκα απαντηση, ειμαι και κανουρια εδω....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη σκέψη..... Μήπως λόγω ασφάλειας να χρειαστει και εδω άδεια Μικρης Κλίμακας. Για να μας πες κάποιος που γνωρίζει. (Δύσκολο να βρεθεί)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κοίτα να δείς κόλπο!!!

Θα παρακάμψεις τη Πολεοδομία και θα πάς με ΜΑΓΙΚΟ τρόπο, στο πρόγραμμα ΠΡΟΣΟΨΗ του ΤΡΟΜΕΡΟΥ(!!!) Δήμου Αθηναίων...

http://www.prosopsi.gr/gr/

 

ισχυει ακομα αυτο το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει……για άδεια βαψίματος πολυκατοικίας θέλει κανονική οικοδομική άδεια και όχι μικρής κλίμακας από τη στιγμή μου θα χρησιμοποιηθεί σκαλωσιά ,αλλά από τι έλεγχο θα πρέπει να περάσει στην πολεοδομία? Στην ουσία κανείς μα απλή τεχνική έκθεση που περιγράφεις τις εργασίες που θα γίνουν ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος να μου πει……για άδεια βαψίματος πολυκατοικίας θέλει κανονική οικοδομική άδεια και όχι μικρής κλίμακας από τη στιγμή μου θα χρησιμοποιηθεί σκαλωσιά ,αλλά από τι έλεγχο θα πρέπει να περάσει στην πολεοδομία? Στην ουσία κανείς μα απλή τεχνική έκθεση που περιγράφεις τις εργασίες που θα γίνουν ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα για άδεια χρωματισμού πολυκατοικίας...

Εχουν αναλυθεί τα ζητούμενα...

 

Αναλυτικός προϋπολογισμός για τις αμοιβές, φωτογραφίες, σχέδια, Τεχνική έκθεση, ΦΑΥ,ΣΑΥ και προφανώς κομπλέ ΙΚΑ πίνακας 3.

 

Αρα αρχιτεκτονικά και φορολογικά στη πολεοδομία... Πάρε φάκελο και μελέτησε καλά τα σχέδια και επι τόπου ώστε να μην έχεις τίποτε εκπλήξεις (αυθαίρετα) που θα βγουν στις φωτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.