Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για άδεια βαψίματος κτιρίου με χρήση σκαλωσιάς


Recommended Posts

Αν δεν μου φέρεις τοπογραφικό που ξέρω εγω που είναι η οικοδομή σου?

Και αν διπλα εχεις διατηρητέο? Και αν ειναι χαρακτηρισμενο και γω δεν ξέρω ως τι....?

και φυσικά θα σου ζητούσουν τοπογραφικό. εδω μια ερωτηση πας να κανεις....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας (θέλω να το βάψω εξωτερικά) σε ένα κτίριο διατηρητέο (προτεραιότητας Α'). Στην πολεοδομία της Βέροιας ζήτησαν έγκριση των χρωμάτων από την εφορία νεωτέρων μνημείων. Τί δικαιολογητικά πρέπει να παρουσιάσω στο αρμόδιο τμήμα της αρχαιολογίας, όταν πρόκειται αποκλειστικά και μόνο για χρωματισμό της όψης;;

Σας παρακαλώ, βοηθήστε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μια αίτηση που μπορεις να την κάνεις επι τοπου, φωτογραφιες του ακινητου και ισως (αν υπαρχουν) σχεδια οψεων και τοπογραφικο. Ολα αυτα χωρις να μου εχει συνβει το ιδιο αλλα περιπου αυτα θα χρειαστουν. Παρτους ενα τηλεφ πριν να σου πούνε

Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια χρωματισμού ζητούνται:

......

στ. Για τον ελεγκτή στατικών ζητείται τεχνική έκθεση για ικριώματα (στατική επάρκεια κλπ) και συνήθως εκεί αναφέρονται και οι αντίστοιχοι νόμοι για τα ικριώματα και τις προδιαγραφές τους (όχι σε σχέση με τα ικριώματα του εργολάβου)

.......

 

δηλαδη γινεται και ελεγχος στατικων? για το χρωματισμο?

Link to comment
Share on other sites

για επιχρισματα που θελω εγω δηλαδη παρουσιαζω την παλια αδεια με νεα πινακακια και καινουριες οψεις, σωστα?

και γραφω και μια εκθεση στατικων για τα ικριωματα και ειμαι κομπλε?

και αυτα με αναλυτικο για επιχρισμα και χρωματισμο προφανως...

αμοιβη δηλωνω μονο αρχιτεκτονικα και τοπογραφικο? ή και για στατικα λογω της εκθεσης?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Θέλω να βάψω την πρόσοψη της οικοδομής που μένω. Η οικοδομή ειναι του 89 έχει ύψος 8 μέτρα και μένουν 5 οικογένειες. Το μέρος της πρόσοψης που χρειάζεται σκαλωσιά ειναι 8x8 και για την ανεγερσή της (ικριώματα) δεν θα χρειαστεί καθόλου πεζοδρόμιο (ολόκληρη θα είναι μέσα στην πρασιά της πολυκατοικίας).

 

Χρειάζεται να βγάλω άδεια;

 

 

Δεν περίμενα να βρω οργανωμένη ελληνικη σελίδα για τέτοια ζητήματα, δηλώνω εντυπωσιασμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.