Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται κυκλοφοριακή σύνδεση;


Recommended Posts

Που προβλέπεται στη νομοθεσία;

Υπάρχουν Υπηρεσίες που είναι κάθετες ότι είναι στις αρμοδιότητες Τοπογράφου Μηχανικού ή Πολιτικού Μηχανικού και δεν απαιτείται το μελετητικό πτυχίου και άλλες που λένε πως είναι απαραίτητο.

Ευχαριστώ

Edited by PTEMP
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω υπογράψει αρκετές μελέτες "κυκλοφοριακής σύνδεσης" σαν απλός μηχανικός (αν και είχα, απλή σύμπτωση, μελετητικό στην κατηγορία 10).

Το "μελετητικό πτυχίο" χρειάζεται (νομίζω) για μελέτες που ο εργοδότης είναι το δημόσιο.

Μπορούν και ο "πολιτικοί μηχανικοί".

Με αυτό το σκεφτικό γιατί ο "πολιτικός μηχανικός" να μπορεί να κάνει στατική μελέτη σε έναν ιδιώτη?

Όπως ανέφερε παραπάνω ο Θεοχάρης η μελέτη πρέπει να πληρεί αρκετές προδιαγραφές.

 

Υ.γρ. Νομίζω εδώ σ' αυτή την ενότητα (σελίδα 16) έδωσα & κάποια σχέδια σε μορφή dwg.

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2022 at 12:55 ΜΜ, nbr said:

Η "εγγυητική καλής εκτέλεσης" δεν πληρώνεται έτσι όπως το εννοείς. 

Κόβεται η "εγγυητική" από κάποιο, ας πούμε, τραπεζικό κατάστημα και απλά τρέχουν, για όσο καιρό κρατάει το έργο ή μελέτη, οι εισφορές, επί του καθορισμένου ποσού που αναγράφει η "εγγυητική επιστολή". Μόλις υπάρξει περάτωση του έργου επιστρέφεται η επιστολή αυτή και έτσι σταματάν & οι εισφορές.

Σχετικά με την εγγυητική καλής εκτέλεσης, σε ποια νομοθεσία αναφέρεται το ύψος του ποσού ; Σε περιφέρεια έχουν τεθεί τα εξής όρια: 1000€ για είσοδο-έξοδο και 5000€ για κυκλοφοριακή σύνδεση ενώ στο Υπουργείο Υποδομών τίθεται το ποσό των 15000€.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.