Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία για εμπορικό κατάστημα


eretzoum

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα, καλύτερα να κάνεις υπολογισμό του πυροθερμικού φορτίου και μετά μπορείς να ρωτήσεις την ΠΥ της περιοχής.

 

Δες τη παρακάτω διάταξη για τον υπολογισμό.

 

www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/.../kodiko-71_el_GR.doc

Edited by ioannis_g
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε πολύ μικρό ισόγειο κατάστημα 25μ2 που θα χρησιμοποιηθεί ως κομμωτήριο, οι τουαλέτες τοποθετούνται στο ίδιου εμβαδού υπόγειο. Η επικοινωνία με το ισόγειο είναι μέσω ευθύγραμμης σκάλας πλάτους μόλις 65εκ. 

 

Η 8γ/2007 απαιτεί ελάχιστο πλάτος των οδεύσεων διαφυγής 0.90 μέτρα και δεν διευκρινίζει αν αναφέρεται σε υπόγειο ή ισόγειο, βοηθητικό ή κύριο χώρο. Συγκεκριμένα γράφει : 

 

 

1. Πλάτος οδεύσεων διαφυγής

 

Σ’ όλα τα εμπορικά καταστήματα επιβάλλεται να υπάρχουν οι απαιτούμενες οδεύσεις διαφυγής για την ασφαλή απομάκρυνση των ατόμων που βρίσκονται σ’ αυτά, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, από κάθε σημείο των καταστημάτων.

 

Το ελάχιστο πλάτος των οδεύσεων διαφυγής ορίζεται σε 0.90 μέτρα.

 

Εγώ μπορώ να βγάλω πιστοποιητικό με το πλάτος των 65εκ ?

Link to comment
Share on other sites

Για κουρεία, κομμωτήρια, μανικιούρ και τατουάζ που τα αποκαλούν "Κατάστηματα Παροχής Υπηρεσιών Υγειονομικού Ενδιαφέροντος", δεν παίρνεις πιστοποιητικό αλλά υπογράφεις μια δήλωση ως υπεύθυνος μηχανικός.

 

Σε αυτή τη δήλωση ουσιαστικά αναλαμβάνεις ευθύνη 1) για τη νομιμότητα των χώρων από πολεοδομική άποψη, 2) υγειονομική άποψη 3) πυροπροστασία.

 

Τώρα, για το WC που είναι στο υπόγειο δεν ξερω σίγουρα να σου πω αν και αυτό είναι πρόβλημα (το ότι είναι στο υπόγειο εννοώ - νομίζω πως δεν είναι πρόβλημα), αλλά για το άνοιγμα που έχεις και στενεύει η όδευση νομίζω ότι κανονικά δε θα έπρεπε. Από την άλλη το 90% των θυρών σε όλα τα κτιρια είναι κάτω από 90 εκ καθαρό άνοιγμα και δε μιλάει κανένας, οπότε...

 

 

ΥΓ: Στο άλλο θέμα μαζί δε λέγαμε ότι δε σου δίνουν πιστοποιητικό;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα, μου έχει ανατεθεί η σύσταση ενός φαρμακείου και επειδή πρώτη φορά αναλαμβάνω κάτι τέτοιο έχω λίγο μπερδευτεί.

Το φαρμακείο θα στεγαστεί σε ισόγειο κατάστημα 80τετρ. με άδεια του 74. Ο χωρος διαθέτει ένα πατάρι και ένα υπόγειο για βοηθητικές χρήσεις.

 

Το εν λόγω κατάστημα εμπίπτει στην πυροσβεστική διάταξη του 8/2016 σωστά?

σύμφωνα με αυτη δεν απαιτούνται μόνιμα πυροσβεστικά μέσα, μόνο πυροσβεστηρες, σημανσεις κλπ.

Αρκεί να προσκομίσω μία κάτοψη που να δείχνει τις εξόδους διαφυγής, τους πυροσβεστήρες κλπ μαζί με μια τεχνική έκθεση ή απαιτείται και μελέτη πυρασφάλειας?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά με την 8/2016 και πας για έκδοση πιστοποιητικού πυροπροστασίας.

Κατόψεις όλων των ορόφων (υπόγειο, ισόγειο, πατάρι) όπου σε αυτά σε υπόμνημα θα αναγράφονται και θα απεικονίζονται τα μέτρα πυροπροστασίας (πχ θέλει πυροσβεστικό ερμάριο εκτός των πυροσβεστήρων, κα)

Τεχνική έκθεση δεν απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.