Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

ένταξη τα παραλέει εγώ έχω στείλει στις 13-6-2017 δεν μου είπαν τίποτα ότι δεν συνεδριάζουν . Με την κατάθεση παίρνεις και 3μηνη παράταση της βεβαίωση υπάρχει νομός γι αυτό . Επειδή δεν θέλω να τους ζαλίζω με άσκοπα τηλεφωνά γι αυτό ρώτησα  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειχα ατομικο ΜΕΕΠ, το καταθεσα και στελεχωσα εταιρεια.

Τωρα θελω να ξαναβγαλω ατομικο ΜΕΕΠ

στην αιτηση  θα γραψω τον αριθμο του παλιου ατομικου ΜΕΕΠ ή θα το αφησω κενο?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλημέρα,

υποθέτω ότι το ΜΕΕΠ σου έχει απλά λήξει και το ΜΕΚ σου δεν είναι σε στελέχωση και θες να "φτιάξεις εργοληπτική" ενεργοποιώντας το ΜΕΕΠ σου ή έχεις το ΜΕΚ σου π.χ. στην Α' εταιρεία και θες να "πάρεις στο όνομά σου" εσύ την Α' εργοληπτική με το ΜΕΕΠ σου.
Σωστά ?
Απ' όσο γνωρίζω ο αριθμός ΜΕΕΠ (ως αριθμός) δεν χάνεται, αλλά μένει σε αδράνεια, εκτός αν για καποιο λόγο έχει διαγραφεί.
Πάρε τηλέφωνο στο ΜΕΕΠ (210-6463218, 6419830, 6442900, 6437852) με αυτή την σειρά που στα δίνω.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αποδέσμευση στελέχους απο ΜΕΕΠ εταιρείας, αρκεί η αίτηση αποδέσμευσης που υπάρχει στη σελιδα του Δ15

http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=154

 

ή χρειαζονται και άλλα δικαιολογητικα, όπως π.χ. κάποια υπευθυνη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Αρκει με αιτιολογια "προσωπικοί λογοι".

Μετα η Δ15 γνωστοποιει στην εταιρεια τα σχετικα...οτι πρεβει να προβει στην αντικατάσταση του στελεχους.

Οπως καταλαβαινεις στο πλαίσιο της καλης συνεργασιας σκοπιμο-θεμιτο ειναι να μην ερθει "κεραμίδα" στην εταιρεια η γνωστοποιηση, αλλα να το μαθει η εταιρεια απο τον μηχανικο και αν ειναι δυνατον να γινει ταυτόχρονα η αποχώρηση και η στελέχωση με αλλο μελος (λιγοτερο χρονοβορο για την εταιρεια και υπο κάποιες συνθηκες οικονομικότερο).

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

εαν δεν γινει αντικατασταση, τοτε το ΜΕΕΠ της εταιρειας "υποβιβαζεται" και η Δ15 εκδιδει νεο πτυχιο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια ελέγχου κατάταξης της επιχείρησης κατά τη διάρκεια ισχύος του πτυχίου, η Υπηρεσία ελέγχει και αξιολογεί την στελέχωση της όταν υποβάλλονται αιτήσεις που αφορούν αποχώρηση ή αντικατάσταση στελεχών.

 

α) Στην περίπτωση πού κάνει αίτηση στέλεχος εργοληπτικής επιχείρησης για αποδέσμευσή του χορηγείται στην εταιρεία δίμηνη προθεσμία από την απόφαση της Επιτροπής ή τρίμηνη προθεσμία από την ημερομηνία που πραγματοποιήθηκε η μεταβολή προκειμένου η εταιρεία να προβεί στην αντικατάστασή του.

 

β) Στην περίπτωση πού κάνει αίτηση η εταιρεία για αποδέσμευση στελεχών χωρίς να φέρει αντικαταστάτες ή χωρίς να αποδέχεται την κατάταξη στις τάξεις που καλύπτει, δεν αποδεσμεύονται τα στελέχη.

 

γ) Μετά τη πάροδο δίμηνης προθεσμίας αντικατάστασής τους, εφόσον δεν προσκομιστούν στοιχεία για νέα στελέχη, η υπηρεσία κινεί τη διαδικασία έκτακτης αναθεώρησης με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την πιθανή "προς τα κάτω" κατάταξή της αναφορικά στο ΜΕΕΠ της.

 

δ) Σε κάθε περίπτωση κρίνεται αν πληρεί τις προδιαγραφές του νόμου αναφορικά στα κατώτατα όρια του στελεχιακού δυναμικού της.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

α) Στην περίπτωση πού κάνει αίτηση στέλεχος εργοληπτικής επιχείρησης για αποδέσμευσή του χορηγείται στην εταιρεία δίμηνη προθεσμία από την απόφαση της Επιτροπής ή τρίμηνη προθεσμία από την ημερομηνία που πραγματοποιήθηκε η μεταβολή προκειμένου η εταιρεία να προβεί στην αντικατάστασή του.

 

σε αυτή τη περίπτωση, το στελεχος κάνει αίτηση αποδέσμευσης, και η Δ15 δίνει διμηνη προθεσμια στην εταιρεια.

Κατα την διαρκεια αυτης της διμηνης προθεσμιας όμως, το στέλεχος θα εχει αποδεσμευθει?

 

πιο συγκεκριμενα. Το στελεχος, θελει να αποδεσμευτει απο την εταιρεια και να βγαλει αμεσα ατομικο ΜΕΕΠ

Μπορεί να κανει ταυτοχρονα αιτηση αποδεσμευσης απο την εταιρεια και αιτησης εγγραφης στο ΜΕΕΠ για ατομικό πτυχιο?

ή θα ειναι υποχρεωμενος, να περιμενει να ξεκαθαρισει η κατασταση με το ΜΕΕΠ της εταιρειας πριν κανει αιτηση για ατομικο ΜΕΕΠ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : (για να γλυτώσω τρέξιμο στην Ιπποκράτους)  Έχω (είχα?) ΜΕΚ Β' & ΜΕΕΠ Α' τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, και δεν έχω πληρώσει τίποτα από 2008 και μετά.

 

Ισχύουν? έχουν διαγραφεί? πρέπει να κάνω κάτι για να υποβάλλω αίτηση συνταξιοδότησης στο ΕΦΚΑ?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.