Μετάβαση στο περιεχόμενο

XYTA - Κερατέα


Recommended Posts

Ανοιγω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω είναι πολύ σημαντικό και θα ήθελα να ακούσω απόψεις. Πιστεύω ότι είναι πραγματικά τραγικό που εδώ και τόσο καιρό οι "κάτοικοι" όχι μόνο έχουν σταματήσει τα έργα, αλλά έχουν χαρακτηρίσει και όλο αυτό ως ''αγώνα''. Στην αρχή φαίνονται αστείες όλες αυτές οι σκηνές αλλά η ουσία είναι ότι τα έργα έπρεπε να έχουν ξεκινήσει εδώ και καιρό.

 

Η ερώτηση μου είναι καθαρή: Είστε υπερ ή κατά της κατασκευής του ΧΥΤΑ στη Κερατεα?

 

Καταρχήν δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί στη δημιουργία ΧΥΤΑ μια και σε 2 χρόνια max τα Άνω Λίοσια δε θα δέχονται απορρίματα. Κατά κάποιο περίεργο τρόπο υπάρχει μια άποψη (στο internet κυρίως) ότι οι ΧΥΤΑ έχουν απαγορευτεί από την Ε.Ε. κάτι που φυσικά δεν είναι αλήθεια. Η οδηγία της Ε.Ε. αναφέρει για μείωση των βιοαποδομήσιμων μέχρι το 2020 που φτάνουν στους ΧΥΤΑ.

 

Πάντος σε μια μικρή στατιστική έρευνα που έκανα μέσα από το site της EUROSTAT, ΧΥΤΑ χρησιμοποιούνται σε όλες τις ευρωπαικές χώρες σε άλλες σε μεγάλο βαθμό και σε άλλες σε μικρό (π.χ. Ελλάδα 98% - Ολλανδία 2%). Θεωρώ ότι ο ΧΥΤΑ είναι το πρώτο βήμα για να εφαρμοστεί ένα ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης, με μελλοντική πρόσθεση ανακύκλωσης και κομποστοποίησης.

 

Προσωπικά ψηφίζω υπέρ, αλλά για ΧΥΤΑ πρότυπο που λαμβάνονται όλα τα μέτρα προστασίας από γαιομεμβρράνες μέχρι και πηγάδια παρακολούθησης στραγγισμάτων (πχ ΧΥΤΑ πάτρας).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα πρέπει να το δεις πιο συγκεκριμένα... όπως διάβασα κάπου, το όλο μπατιρντί γίνεται γιατί ο χυτά δε θα γίνει για να εξυπηρετήσει την κοινωνία αλλά μεγαλοεργολάβο που έβαλε τα λεφτά του...! όπως συγκεκριμένα διάβασα η κατασκευη μκπλοκαρίστηκε από την ευρώπη αλλά θέλει ο εργολάβος να γίνει και να λειτουργήσει 2 χρόνο όπως προβλέπεται ίσα για να παρει τα λεφτά του... όλο το έργο για 2 μονο χρόνια? ψαξε λίγο περισσότερο. δεν μπορεί να είναι τόσο τρελοί οι κάτοικοι...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία είχα και γω από τότε που πρωτοξεκίνησε ο "πόλεμος της Κερατέας": Ποιό είναι το βασικό επιχείρημα των κατοίκων της Κερατέας? Γιατί δεν θέλουν εκεί το ΧΥΤΑ?

 

Καταλαβαίνω ότι κανείς δε θέλει στο μέρος του ένα τέτοιο εργοστάσιο, καταλαβαίνω ότι σε όλους μας ισχύει το "not in my backyard" αλλά αυτό που δε καταλαβαινω ότι κατα πόσο έχουν δίκιο οι κάτοικοι ή όχι.

 

Φυσικά είμαι εναντίον της στάσης των ΜΑΤ και γενικά με τις εχθροπραξείες που γίνονται εκεί, απλα θα ήθελα να ξέρω γτ τέτοιος πανικός 4 μηνες τώρα.

 

Όποιος ξέρει, καλό είναι να μας ενημερώσει. Και αν είναι από την περιοχή, ακόμα καλύτερα.

 

Υ.Γ. Αν και στην αρχή όλοι λέγαν ότι το ΧΥΤΑ θα είναι έργο του Μπόμπολα, αποδείχτηκε ότι αυτό δεν ισχύει. Τώρα ποιό είναι λοιπόν το βασικό επιχείρημα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να πώ μερικά βασικά στοιχεία...όπως τα βλέπω εγώ...

 

1. Μιλάμε για ΧΥΤΑ και εργοστάσιο... δεν πάνε απαραίτητα μαζί... ή τουλάχιστον δεν εξασφαλίζουν απαραίτητα και την έλλειψη μόλυνσης και αυτό είναι ένα θέμα που θίγουν οι κάτοικοι... δεν τους έχουν δείξει μια μακέτα, δεν υπάρχουν επαρκείς συζητήσεις.

 

2. Στη περίπτωση τέτοιων φαινομένων :

* Αντί να προβάλλονται επιστήμονες που θα δικαιολογήσουν την αναγκαιότητα της δημιουργίας των εγκαταστάσεων και επαρκώς θα εξηγήσουν και το πώς αυτό δεν θα μολύνει όπως ισχυρίζονται οι κάτοικοι...

* Αντί να προβάλλονται επιστήμονες που θα οριοθετήσουν το τρόπο λειτουργίας ΟΛΩΝ των σχετικών χώρων, του τρόπου συλλογής και διαχωρισμού των απορριμάτων κλπ... και να ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙ το κράτος να ακολουθήσει τα λεγόμενά τους...

Προβάλλονται οι κάτοικοι, ο δήμαρχος και τα ΜΑΤ... Αυτό γίνεται γιατί η συγκομιδή απορριμάτων και η επεξεργασία τους είναι 40 χρόνια πίσω στη χώρα μας...

Δεν θα έπρεπε καν να τίθονται θέματα ΧΥΤΑ κλπ... ειδικά όταν δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν ούτε την ανακύκλωση σε πολλούς δήμους... Για να μη μιλήσω για επαρχία που εκεί οι άνθρωποι ούτε που ασχολούνται... ξέρουν, εκεί είναι εξοχή, εκεί είναι σκουπίδια...

 

3. Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει τέτοιες νέες ζώνες να γίνονται σε περιοχές όπως η Κερατέα... Γιατί όχι στον Ασπρόπυργο; Γιατί δηλαδή να μην είναι σε περιοχές κοντά στις πόλεις; Γιατί να μη δημιουργούνται όμορφα και καθαρά προάστια που μελλοντικά θα αποτελέσουν και περιοχές οικιστικής ανάπτυξης και ποιοτικής ζωής αντί να μοιράζουμε τη βρωμιά μας και τη καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος, τουλάχιστον αισθητικά, σε όλο το λεκανοπεδιο;

Θεωρώ καλό για τη σημερινή Αθήνα, την εξάπλωση των χώρων κατοικίας και τη συγκεντρωση μερικών δραστηριοτήτων στα σημερινά όρια της πόλης.

Αλλωστε δεν είναι κάτι πρωτοποριακό... Τουλάχιστον απ'οτι μαθαίνω, εργοστάσια και εγκαταστάσεις επεξεργασίας απορριμάτων σε ευρωπαϊκές πόλεις υπάρχουν μέσα στα αστικά κέντρα... και όχι στα εξοχικά και νέα προάστεια!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Επίσημα μιλάνε για Χ.Υ.Τ.Υ. κι όχι Χ.Υ.Τ.Α. - θα έπρεπε ως περιβαλλοντολόγος κι ως εκκινητής του θέματος να το γνωρίζεις - οι συμβάσεις για αυτό μιλάνε. Τουλάχιστον το υπουργείο αυτό λέει. Αυτό είναι και μια από τις ενστάσεις των κατοίκων (κι όχι ''κατοίκων'' εκτός κι αν ενστερνίζεσαι τις απόψεις του Αντιπροέδρου της Κυβέρνησης), ότι δηλαδή αν και πάνε για Χ.Υ.Τ.Υ. εν τέλει θα χρησιμοποιηθεί ως Χ.Υ.Τ.Α.

2. Υπάρχει η επιστημονική πλευρά κι η κοινωνική. Επιστημονικά, αν δεν διαβάσεις τις μελέτες αλλά και τους επιστήμονες που αντιδρούν σε αυτές ότι και να πούμε είμαστε εκτός...

Κοινωνικά, αν μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει αλλού χώρος μακριά από κατοικημένες περιοχές τότε μπορούμε να πούμε πολλά.

4. Σχετικά με την διαχείριση των απορριμμάτων υπάρχουν πολλές προτάσεις. Καύση, Μηχανική διαλογή, Χ.Υ.Τ.Α. κλπ. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ μακριά από τις ενδεδειγμένες λύσεις και ήδη συζητάμε την καύση πολύ έντονα όταν όμως παγκόσμια οι λύση αυτή υποχωρούν λόγω των παραγόμενων προϊόντων καύσης.

5. Είναι εύκολο τελικά, να μιλάμε για την γειτονιά του άλλου με τόση ευκολία...

 

Είναι αλήθεια ότι στο εξωτερικό γίνεται αυτό, αλλά πες μου τους πιστεύεις ότι θα κάνουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και θα λειτουργήσει σωστά;;;;;

Επίσης, ένα μεγάλο θέμα υπάρχει και στα υπόγεια νερά. Μπορεί κάποιος με σιγουριά να πει ότι μετά από 20-30 χρόνια δεν θα υπάρχει μόλυνση...;

Link to comment
Share on other sites

2. Στη περίπτωση τέτοιων φαινομένων :

* Αντί να προβάλλονται επιστήμονες που θα δικαιολογήσουν την αναγκαιότητα της δημιουργίας των εγκαταστάσεων και επαρκώς θα εξηγήσουν και το πώς αυτό δεν θα μολύνει όπως ισχυρίζονται οι κάτοικοι...

* Αντί να προβάλλονται επιστήμονες που θα οριοθετήσουν το τρόπο λειτουργίας ΟΛΩΝ των σχετικών χώρων, του τρόπου συλλογής και διαχωρισμού των απορριμάτων κλπ... και να ΥΠΟΧΡΕΩΘΕΙ το κράτος να ακολουθήσει τα λεγόμενά τους...

Προβάλλονται οι κάτοικοι, ο δήμαρχος και τα ΜΑΤ... Αυτό γίνεται γιατί η συγκομιδή απορριμάτων και η επεξεργασία τους είναι 40 χρόνια πίσω στη χώρα μας...

Δεν θα έπρεπε καν να τίθονται θέματα ΧΥΤΑ κλπ... ειδικά όταν δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν ούτε την ανακύκλωση σε πολλούς δήμους... Για να μη μιλήσω για επαρχία που εκεί οι άνθρωποι ούτε που ασχολούνται... ξέρουν, εκεί είναι εξοχή, εκεί είναι σκουπίδια...

 

Συμφώνω...

 

3. Εγώ δεν πιστεύω ότι πρέπει τέτοιες νέες ζώνες να γίνονται σε περιοχές όπως η Κερατέα... Γιατί όχι στον Ασπρόπυργο; Γιατί δηλαδή να μην είναι σε περιοχές κοντά στις πόλεις;

 

Το θέμα δεν είναι αν το ΧΥΤΑ ή ΧΥΤΥ θα γίνει στην Κερατέα ή στον Ασπρόπυργο ή στον Ωρωπό ή στο Λαύριο. Το θέμα είναι κατα πόσο μπορώ εγώ σα κάτοικος μιας οποιαδήποτε περιοχής να βάζω βέτο. Και εξηγούμαι: ζω (και ζεις) σε μια γειτονιά που έχει φυλακές αλλά ποτέ δεν είχα θέμα με αυτό, ακόμα και όταν γινόντουσαν μαζικές αποδράσεις, ακόμα και αν είναι στόχος τρομακρατικών επιθέσεων.

Κατανοώ ότι σε μια κοινωνία ή σε μια χώρα πρέπει να υπάρχουν και τέτοιου είδους εγκαταστάσεις, όσο δυσάρεστες και αν είναι. Λογικό είναι λοιπόν να υπάρχουν και φυλακές στον Κορυδαλλό, στον Αυλώνα, στην Κομοτηνή, στην Λαρισα κτλ

Έτσι ομοίως, λογικό είναι σε κάποιες περιοχές της πρωτευούσης, και όχι μόνο, να υπάρχουν εγκαταστάσεις ΧΥΤΥ ή ΧΥΤΑ.

Καλό είναι λοιπόν κάποιος να μας διευκρινίσει την νομοθεσία περί ΧΥΤΑ ή ΧΥΤΥ και να μας πουν γιατί οι κάτοικοι έχουν αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από ζητήματα πολιτικού ακτιβισμού το πώς οι κάτοικοι της περιοχής διεκδικούν κάτι ή το πώς το κράτος με τα ΜΑΤ προσπαθεί να επιτύχει κάτι, υπάρχει η αναγκαιότητα σε ένα φόρουμ τεχνικών να έχουμε την χωροταξική ανάλυση του θέματος απορριμάτων για την Αθήνα.

 

Υπάρχει? Πιθανολογώ πως ναι ακόμα και αν είναι λαθεμένη ή ελλιπή κάτι θα υπάρχει

Έχει κάποιος να αναρτήσει χάρτες υπάρχουσας κατάσταση και προτεινόμενης κατάσταση?

 

Υπήρχαν χώροι σε απόσταση μεγαλύτερη των 70km από κατοικημένες περιοχές για τα απορρίμματα με ικανή χωρητικότητα?

Νομίζω πως ναι, αλλά οι χάρτες θα μας το δείξουν αυτό και όχι τα «νομίζω»

Επαρκούν οι χώροι με σωστές χωροταξικές μελέτες όχι μόνο για σήμερα αλλά και για πρόβλεψη 50 ετών?

Πάλι νομίζω πως ναι.

Κοστολόγια απόσβεσης έργων υποδομής για αυτές τις προσβάσεις, υδροφόροι ορίζοντες, παράπλευρες παρενέργειες και πολλά άλλα

 

Υπάρχουν από προηγούμενα χρόνια εργασίες ακόμα και φοιτητών σχετικές στα Πολυτεχνεία της χώρας μας?

 

Και

Γίνονται σήμερα εργασίες ή μελέτες στα Πολυτεχνία μας για έργα που θα πρέπει να γίνουν μετά από 10 χρόνια για τα απορρίμματα? Αν δεν γίνονται από σήμερα οι μελέτες σε δέκα χρόνια που θα πρέπει να ξεκινά η κατασκευή τους θα είναι αργά

 

Έτσι μπορούν να βγουν κάποια βασικά τεχνικά τεκμηριωμένα συμπεράσματα και όχι μόνον με υπαρκτά ή μη υπαρκτά παιχνίδια συμφερόντων διαπλοκών εργολάβων, οικοπεδούχων και όλα τα σχετικά που σίγουρα υπάρχουν.

 

Δεν θα καταλήγει στην κατάντια τα έργα υποδομής μιας χώρας να εξαρτώνται από νομικίστικες αποφάσεις δικαστηρίων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω (και από τους Μηχ. Περιβάλλοντος του φόρουμ) είναι τα κριτήρια με τα οποία επιλέχθηκε η Κερατέα, έναντι άλλων περιοχών π.χ Ασπρόπυργο, Σχιστό, περιοχών δηλαδή με έντονο βιομηχανικό στοιχείο.

 

Επίσης, το θέμα της διαχείρισης απορριμάτων ή υπολλειμάτων (το οποίο αποτελεί ευφημισμό) δείχνει το πόσο Αφρική είμαστε και πόσο πραγματικά απέχουμε από τον πυρήνα της Ευρώπης.

 

Εδώ θυμάμαι από καλοκαιρινή επίσκεψη στις Σπέτσες έναν απίστευτο σκουπιδότοπο, όπου τα φορτηγά έκαναν ανατροπή σε μία παραθαλάσσια πλαγιά και τα σπουπίδια έφταναν μέχρι τον γιαλό. Έμαθα ότι εκεί στο ίδιο σημείο, αδειάζουν και τα βυτία βοθρολυμάτων μιας και λείπει βιολογικός καθαρισμός. Κοινώς μιλάμε για κράτος/δημάρχους/πολίτες Αφρικανούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτούσα κάτι άλλο: Αντί να στέλνουν τα σκουπίδια στην Κερατέα γιατί δεν κάνουν μικρότερους ΧΥΤΑ στο κέντρο του κάθε Δήμου; Πώς θα σας φαίνονταν κάτι τέτοιο; Να πηγαίνετε για καφέ στην πλατεία και να είναι στα 100 μέτρα ο ΧΥΤΑ. Ένα άλλο παράδειγμα είναι η κατασκευή πυρηνικού εργοστασίου: έχει πολλαπλά οφέλη στην οικονομία μιας χώρας αλλά δεν νομίζω να δέχονταν κανείς την κατασκευή του στα 2 χιλιόμετρα από το σπίτι του, έτσι δεν είναι;

 

Κάπως έτσι αντιλαμβάνονται την κατάσταση οι κάτοικοι της Κερατέας πάντως. Επίσης μετά από τόση κουβέντα συνεχίζουμε να μην μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά του να δημιουργείται μια πόλη γύρω από ένα εργοστάσιο (Ελευσίνα) με το να δημιουργείται ένα εργοστάσιο δίπλα σε μια πόλη (Κερατέα).

Link to comment
Share on other sites

Alej δεν είναι προσωπική μου υπόθεση το θέμα, δεν είμαι με κανενός τη πλευρά και δεν έχω ακούσει την άποψη του αντιπρέδρου καθώς βρίσκομαι αγγλία και δεν έχω επαφή με τα ελληνικά μμε. Το θέμα το ξεκίνησα καθαρά από περιβαλλοντικό ενδιαφέρον γιατί σήμερα είναι η Κερατέα αύριο θα είναι κάποια άλλη περιοχή.

 

Ωστόσο ρε παιδιά είμαι δύσπιστος σε όλα αυτά που ακούγονται περί εργολάβων και μπλοκ από την Ε.Ε. για ένα και μόνο λόγο. Κάθε φορά που ξεκινάνε οι εργασίες για ΧΥΤΑ σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας παντού γίνετε το ίδιο σκηνικό, κάτοικοι με μαύρες σημαίες, επιχειρήματα κατά της Ε.Ε. και εργολάβων (πείτε μου πόσες φορές έχει επαναληφτεί αυτό το σκηνικό στη τηλεόραση). Είναι σαν να σου κάνουν άσκηση πυρκαγιάς κάθε μέρα μέχρι να χτυπήσει πραγματικός συναγερμός και κανείς να μη το πιστέψει. Εάν κάποιος έχει κάποια σοβαρή πηγή για το παρασκήνιο του έργου περί εργολάβου, αρχαιολογικού χώρου, Ε.Ε. θα ήθελα να τη διαβάσω.

 

Όπως είπες επιστημονικά δε μπορεί να μιλήσει κανείς από τη στιγμή που δεν έχει πρόσβαση στη μελέτη οπότε δεν έχει νόημα να κρίνεις αν τα κριτήρια που έχει επιλεχτεί ο συγκεκριμένος χώρος είναι σωστά και συμφωνώ σε αυτό. Ωστόσο θεωρώ ότι οι προβλεπόμενες αποστάσεις από κατοικίες που ορίζει η νομοθεσία έχουν προβλεφτεί (μου φαίνεται αδιανόητο τέτοιο έργο να έχει αγνοήσει τη νομοθεσία). Επειδή έχει τύχη με τη σχολή να επισκεφτώ αρκετούς οργανωμένους ΧΥΤΑ (Λάρισας,Πάτρας), μπορώ να πω ότι τα μόνα σκουπίδια που είδα μέσα ήταν οι γόπες από τους εργαζόμενους. Οπότε προσωπική μου άποψη είναι ότι οι κάτοικοι είναι λίγο προκατειλημένοι στο θέμα ΧΥΤΑ.

 

Εμένα ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: Εαν οι κάτοικοι δε δέχονται έστω ένα ΧΥΤΑ φανταστείται τι έχει να γίνει σε περίπτωση κατασκευής καμιά μονάδας κάυσης. Κοιτάξτε τη μονάδα παραγωγής ενέργειας από αστικά απόβλητα(κάυση) στο παρακάτω λινκ, βρίσκεται αρκετά κοντά στο χιθροου του λονδίνου (η τοποθεσία είναι η αντίστοιχη αττική οδός στην αθήνα).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.