Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

Ο προϋπολογισμός χρειάζεται για την αμοιβή της αποτύπωσης.Αν δε βάλεις αποτύπωση δε χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία αυτή.Μόνο τις εργασίες του 4014

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα! Εχω μια ερωτηση σχετικα με τις αμοιβες στο συστημα του ΤΕΕ:

Οταν ο μηχανικος του εργου ειναι και ο ιδιοκτητης και εχει απαλλαγη, θα γραφεί στο πεδιο ''αμοιβη'' και ΦΠΑ'' καποια τιμή?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει και να μου εξηγήσει ακριβως τη διαδικασία έκδοσης ενος τοπογραφικού? έχω να κάνω αρκετό καιρό και δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να γράψω στην τεχνική έκθεση, αν πρέπει να μπω στο σύστημα του ΤΕΕ, αν πρέπει να κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη για μικρότερη από ότι προβλέπει το ΤΕΕ αμοιβη κλπ...

Έχω μετρήσει ήδη το οικόπεδο με συν/νες ΕΓΣΑ. Πρέπει να το υποβάλλω και αυτό ηλεκτρονικά?

Τι διαδικασία ακολουθώ για τη βεβαίωση της μη ύπαρξης αυθαιρέτων?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχο θέμα οπότε το βάζω εδώ.

 

Πλέον με τον ΝΟΚ δεν υπάρχει ο ορισμός Ημιυπαίθριος χώρος. Στις αμοιβές όπου Ημιυπαίθριοι, τι βάζουμε; Τους Α.Η.Χ. ;

Τα πατάρια, τα κλειστά πατάρια, τις σοφίτες, τα μη προσβάσιμα στέγαστρα (ορισμός 79), τα υπόσκαφα κτίρια, ο χώρος συλλογής απορριμάτων, ο χώρος για τις διατάξεις του Φ/Α;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα,

 

οταν θελω να βγαλω τη νομιμη αμοιβη του μηχανικου και περναω στο συστημα του τεε τους χωρους που επιθυμω αυτο μου βγαζει εναν προυπολογισμο..

 

στην επεξεργασια των εργασιων (πχ αρχιτεκτονικα, στατικα κτλ) βαζω καποιον προυπολογισμο στο κουτακι κατω δεξια (λιγο πανω απο την κατηγορια);

 

παιζει ρολο αυτο στο υψος της αμοιβης;

 

θελω να πω, αν τα αρχιτεκτονικα ή τα στατικα αποτελουν ένα ποσοστο Χ επι του προυπολογισμου

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Έχω περασμένο στο ΤΕΕ ένα έργο για άδεια νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του 4014 με πληρωμένες όλες τις αμοιβές που είναι απαραίτητες για την έγκριση δόμησης. Στην Πολεοδομία προέκυψε πρόβλημα και τελικά σταμάτησαμε την άδεια και πρωχώρησα σε τακτοποίηση με το τον 4014. Επειδή ο ιδιοκτήτης δεν θα πληρώσει επιπλέον για τις εργασίες του 4014 μπορώ να βάλω 0,1 στους προυπολογισμούς των εργασιών που έχω ήδη στο ίδιο έργο και να προσθέσω ύστερα τις εργασίες για τον 4014 έτσι ώστε να μην χρειαστεί να γίνουν επιπλέον πληρωμές για κρατήσεις και αμοιβές? Ή θα πρέπει να εισάγω καινούριο έργο? Επιπλέον στο έργο υπάρχει δηλωμένος και τοπογράφος. Για την τακτοποιήση όμως δεν χρειάζεται νέο εξαρτημένο τοπογραφικό αφου υπάρχει αυτό της παλιάς άδειας.Αυτό μάλλον μου δημιουργεί πρόβλημα αφού δεν μπορεί να σβηστεί εργασία του τοπογραφικού? Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να έγινα κατανοητή.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε νέο έργο.

ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ έχεις ήδη πληρώσει. Εάν το νέο ποσό είναι μεγαλύτερο, βγάλε ένα συμπηρωματικά.

ΑΠΥ μπορείς να ακυρώσεις την παλιά. Καταθετήριο για το νέο εργο αν και δε χρειάζεται, δεν είναι τίποτα να πας στην τράπεζα, να βγάλεις τα χρήματα που έχεις ήδη στον λογαριασμό και να τα ξαναβάλεις. Κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ πλέον δεν απαιτούνται, οπότε δε χάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.