Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Δε ξέρω αν είναι λάθος ή όχι, ούτε ξέρω άμα αλλάξει ή όχι.

Αυτά που ξέρω είναι τα εξής:

1. Αν έχεις τζίρο > 50000€ θέλεις λογιστή,

2. Αν κάνεις αυτοπεραίωση θέλεις λογιστή

3. μέχρι στιγμής αυτό που λέμε όλοι, αυτό που ακούμε όλοι, είναι ότι η κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης πρέπει να υπογραφεί από λογιστή, ασχέτως άμα έχει υπογράψει τη δήλωση σου. Τώρα το αν είναι λογικό, τρελό ή σωστό είναι άλλο θέμα. Αν μας αρέσει, αν μας ξινίζει είναι κάτι για το οποίο λογικά δεν τους καίγεται καρφί.

 

Από Σεπτέμβρη που θα διευκρινισθεί λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε σχετικά στην ΠΟΛ 1008/19-01-2011.

 

Σωτήρη, επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να βρούμε τις ΠΟΛ που αναφέρεις, αν σου είναι εύκολο βάλε και κανένα link.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάνε να επιβεβαιώσουμε την ορθή απόδοση των παρακρατηθέντων φόρων.

Σε κάθε περίπτωση συμπληρώνεις μόνο τις περιπτώσεις για τις οποίες συντρέχει λόγος πχ. αν δεν έχεις στα έξοδά σου ΑΠΥ από ελεύθερο επαγγελματία (πχ δικηγόρο, μηχανικό , λογιστή .....) τότε η περίπτωση για το άρθρο 58 του ΚΦΕ δεν υπάρχει για εσένα.

Ωστόσο σχετικά με τον ΦΠΑ νομίζω ότι σχεδόν όλοι (δηλ. όσοι είμαστε υποκείμενοι σε ΦΠΑ )θα συμπληρώσουμε τα σχετικά πεδία ως εξής 1) τι έπρεπε να αποδοθεί με βάση τα βιβλία και στοιχεία (πχ 5.512,44 ευρώ) 2) τι τελικά αποδόθηκε με βάση τις υποβληθείσες δηλώσεις (πχ. 5.512,44 ευρώ ή 2.385,42...... )

Εγώ έβαλα μόνο στο "Λοιποί παρακρατηθέντες" το φόρο που παρακρατήθηκε στο "Αποδοθεντα" και 0 στο "Οφειλόμενα"

Θέλει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν προέκυπτε ούτε από διάταξη νόμου , αλλά ούτε και από την κοινή λογική.

 

Δυστυχώς όμως προέκυπτε ξεκάθαρα από το gsis.gr μέχρι χθες τη νύχτα που έγραψα το ποστ. Όσο για την κοινή λογική, είναι δεδομένο πως την έχουν απωλέσει ολοκληρωτικά Σωτήρη. Δεν πιστεύω ότι διαφωνείς σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα μόνο στο "Λοιποί παρακρατηθέντες" το φόρο που παρακρατήθηκε στο "Αποδοθεντα" και 0 στο "Οφειλόμενα"

Θέλει κάτι άλλο?

 

 

Μην βιάζεσθε. Στα φορολογικά θέματα θα περιμένετε πάντα τον "κατάλληλο χρόνο ".

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσθε. Στα φορολογικά θέματα θα περιμένετε πάντα τον "κατάλληλο χρόνο ".

 

 

 

Δυστυχώς όμως προέκυπτε ξεκάθαρα από το gsis.gr μέχρι χθες τη νύχτα που έγραψα το ποστ. Όσο για την κοινή λογική, είναι δεδομένο πως την έχουν απωλέσει ολοκληρωτικά Σωτήρη. Δεν πιστεύω ότι διαφωνείς σε αυτό...

 

 

Να πω τη μαύρη αλήθεια δεν είχα διαβάσει τη σχετική ανακοίνωση στο gsis.gr.

Oταν τη διάβασα (Χθες βράδυ )με αφορμή τη σχετική δημοσίευση που έκανε εδώ ο συνάδελφός σας διαπίστωσα το σφάλμα , αλλά άφησα για σήμερα την δημοσίευση-επισήμανση του σφάλματος. Βέβαια το διόρθωσαν ....

 

Πάντως τέτοια λάθη γίνονται. θυμάμαι παλαιότερα (1998 ή 1999 ) ότι σε περιοδικό που εκδίδει η ομοσπονδία των εφοριακών είχε δημοσιευθεί εσφαλμένος πίνακας με καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής δηλώσεων εταιριών που τηρούν βιβλία γ κατηγορίας. Αρκετοί παρασύρθηκαν με αποτέλεσμα να υπάρχουν περιπτώσεις εκρποθέσμων δηλώσεων (το σύστημα taxis τις έβγαζε αουτ ). Υπηρχαν σημαντικά προβλήματα (Επιβαρύνσεις με πρόσθετους φόρους, αδυναμία σχηματισμού αφορολογήτων αποθεματικών κλπ ) και τελικά το ΥΠ. ΟΙΚ. αναγκάσθηκε να δόσει γενική παράταση προθεσμιών για να καλύψει την αμαρτία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.