Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Άρα το ποσό που επιδοτείται και που φαίνεται στην απόφαση ένταξης δεν έχει να κάνει με τα ΔΠΥ, αλλά με τα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικα...

Τα τετραγωνικα της ιδιοκτησιας Χ2 η Χ1,5 αναλογως αν προκειται για διαμερισμα η μονοκατοικια

 

Πληρωνονται ΚΑΙ οι ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το παραπάνω αφορά αμοιβές για ενεργειακή επιθεώρηση υποθέτω. Δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής και δεν τα ξέρω καλά. Αν βγαίνει λιγότερο από 250 και χρεώσει κάποιος το μέγιστο, δηλαδή 250, υπάρχει πρόβλημα? Το δέχονται?

 

Για σύμβουλο έργου υπάρχει κάποιος τρόπος κοστολόγησης? η λέμε 250+ΦΠΑ, το ποσό δηλαδή που δικαιολογεί το πρόγραμμα για μία ιδιοκτησία, ανεξάρτητα από το μέγεθος αυτής?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι επειδή ένα εξοικονομώ έχω κάνει όλο και όλο και σε αυτό μόνο το πρώτο ΠΕΑ μέχρις στιγμής επανέρχομαι στο θέμα.

 

Αν έχω καταλάβει καλά η διαδικασία είναι :

 

1) προέγκριση του πελάτη

 

2) πρώτο ΠΕΑ  

 

3) υποβάλλονται τα έγγραφα με το πρώτο ΠΕΑ και τις προσφορές

 

4) Γίνεται η τελική έγκριση του πελάτη. Πληρώνεται μία προκαταβολή και κάνει τις εργασίες του. Δεύτερο ΠΕΑ.

 

5) Τελική πληρωμή.

 

Το θέμα είναι ότι ο πελάτης δεν είναι σίγουρος αν θα υπαχθεί τελικά στο πρόγραμμα. Άρα ξέρει ότι το πρώτο ΠΕΑ μπορεί να το πληρώσει "τσάμπα" που λέει ο λόγος (Φυσικά ένα ΠΕΑ δεν είναι ποτέ άχρηστο αλλά άντε εξήγα το αυτό).  

 

Επομένως αν εγώ ζητήσω να πληρωθώ εξαρχής το πρώτο ΠΕΑ με νόμιμη αμοιβή ο πελάτης δεν θα θέλει να το παζαρέψει ? Τι κάνετε σε αυτήν την περίπτωση ?

 

Κάποιοι μου έχουν πει ότι πληρώνονται και τα δύο ΠΕΑ στο τέλος όλης της διαδικασίας και αφού έχουν εγκριθεί τα χρήματα. Κανονικά δεν πρέπει να κοπεί απόδειξη με την παράδοση του πρώτου ΠΕΑ ? Επίσης πως ξέρουμε ότι ο πελάτης θα ξαναέρθει σε εμάς για το δεύτερο ΠΕΑ ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που παίρνει προέγκριση, έχει αυτόματα υπαχθεί.

Απένταξη μπορεί να γίνει μόνο, αν ξαφνικά δεν υπάρχουν πιστώσεις (δύσκολο) ή με ευθύνη του ιδιώτη.

Συνεπώς, δεν υπάρχει πρόβλημα με το ΠΕΑ.

Αν φοβάσαι ότι ο πελάτης θα "την κάνει", πληρώσου το 1ο ΠΕΑ (εξηγώντας του ότι θα τα πάρει από την τράπεζα).

Αν του έχεις εμπιστοσύνη, πληρώνεσαι και τα δύο ΠΕΑ στο τέλος κόβοντας μία ΑΠΥ.

Στην περίπτωση αυτή, υπάρχει φορολογική παράβαση μόνο εάν τα δυο ΠΕΑ δεν εκδίδονται στο ίδιο οικονομικό έτος.

 

υ.γ. - Στο "εξοικονομώ" δεν κάνουμε έκπτωση (αφού η νόμιμη αμοιβή με το ΦΠΑ καλύπτονται 100%)

       - Μπορείς να δηλώσεις και τεχνικός σύμβουλος (για να πάρεις άλλα 250 €) 

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα θα δώσω το 1ο ΠΕΑ και έχω κανονίσει να πληρωθώ κανονικά.....Ασχετα αν πάρει ή όχι έγκριση (θεωρώ απίθανο στην περίπτωσή μου). Είναι σα να κόβεις ένα οποιοδήποτε ΠΕΑ, έχει δηλωθεί στο σύστημα, γιατί να μην πληρωθείς?

 

ΥΓ. Σχετικό....Τι γίνεται στην περίπτωση του 2ου ΠΕΑ, αν έχει λήγει η άδεια και δεν σκοπεύω να ανανεώσω??? Μπορεί να το κάνει άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο ΠΕΑ μπορεί να γίνει και από άλλον επιθεωρητή.

 

Υ.Γ. Εγώ μόλις ανανέωσα για να κάνω 2ο. (Έδωσα 100 πήρα 150) :smile:

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αφήνω ούτε το πρώτο, ούτε το δεύτερο απλήρωτο. Μετροιτής κόβεται, μετροιτής πληρώνεται!

 

@ikaros

Ναι μπορεί να το κάνει άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.