Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο για αυθαίρετο κατάστημα pilotis. Ποιος το πληρώνει;


aris8090

Recommended Posts

πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα οροφοδιαμερισμα 10ετιας σε μια πολυκατοικια με 4 οροφους και πυλωτη στην οποια υπαρχει ενα εμπορικο καταστημα,οπως διαπιστωσα απο μελετη της κατοψης της πυλωτης το εμπορικο καταστημα ειναι παρανομο.ο κατοχος του καταστηματος συγγενης του εργολαβου που κατασκευασε την οικοδομη εχει μετατρεψει την αιθουσα συνεδριασεων της πολυκατοικιας με ενα τμημα της πυλωτης σε καταστημα.εκανα μια ερωτηση σε καποιο μηχανικο και μου ειπε οτι αν κανω καταγγελια στην πολεοδομια το προστιμο που θα βγει για τον ΄ιδιοκτητη΄ του καταστηματος π.χ.5000e θα το πληρωσουμε και οι υπολοιποι 4 ιδιοκτητες των διαμερισματων, δηλαδη στο συνολο η πολεοδομια θα εισπραξει 5000 + 4x5000 = 25000e.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτός που σου το είπε να έχει στο μυαλό του ότι εφόσον η κοινόχρηστη αίθουσα συνεδριάσεων μετατράπηκε σε κατάστημα, συνυπεύθυνοι είναι όλοι.

Πάντως, μου φαίνεται τραβηγμένο να πολλαπλασιαστεί το πρόστιμο επί πέντε. Η παράβαση είναι μία, γιατί το πρόστιμο να είναι πολλαπλό;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο το πληρώνει αυτός στον οποίο ανήκει ο χώρος και διαιρείται με τον αριθμό των ιδιοκτητών.

Τί γράφει το συμβόλαιο;;;;;; Αν έχει αποκλειστική χρήση από τον Α, πληρώνει μόνο ο Α. σου ανήκει κατά το 1/4 τότε πως είναι μαγαζί χωρίς την άδειά σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

ο χωρος του καταστηματος ειναι κοινοκτητος και κοινοχρηστος χωρος της πολυκατοικιας ,το μαγαζι υπαρχει εκει εδω και 10 χρονια με την ανοχη των υπολοιπων ΄τρομοκρατημενων΄ ιδιοκτητων.εγω πριν απο ενα μηνα εκανα την αγορα του διαμερισματος και ειμαι αποφασισμενος να τον διωξω! θα ειχα καταθεσει ηδη την μηνυση απλα δισταζω για να μην πληρωσω τελικα και εγω τις παρανομιες του αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το αγόρασες και είσαι πλέον ο ιδιοκτήτης, φέρεις ευθύνες κι εσύ.

Επίσης, πρέπει να είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν άλλες παρανομίες (πχ κλειστοί ημιυπαίθριοι κλπ) στο δικό σου διαμέρισμα γιατί αυτές θα τις πληρώσεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το αγόρασες και είσαι πλέον ο ιδιοκτήτης, φέρεις ευθύνες κι εσύ.

Επίσης, πρέπει να είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχουν άλλες παρανομίες (πχ κλειστοί ημιυπαίθριοι κλπ) στο δικό σου διαμέρισμα γιατί αυτές θα τις πληρώσεις μόνος σου.

Συμφωνώ. Αλλά :

Πότε το αγόρασε? πρίν από ένα μήνα. Αρα τι θα πρέπει να κληθεί να πληρώσει :

Πρόστιμο ανέγερσης : οχι - δεν το κατασκεύασε ο ίδιος.

Πρόστιμο διατήρησης - για ένα μήνα. Πόσο να είναι? Γιατί να πληρώσει για τα προηγούμενα 10,9 χρόνια?

Αρα, αν το διαμέρισμα σου είναι όντως "καθαρό", και δεν φοβάσαι τίποτα, όρμα τους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.