Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Έχω υπογράψει ΥΔΕ για έναν μικρό (315 KVA) υποσταθμό το 1999.

 

α/Είμαι υποχρεωμένος να ενημερώσω τον χρήστη να κάνει καινούργια ΥΔΕ;

 

β/ Μόλις υπογραφεί η καινούγια ΥΔΕ εγώ παύω να έχω την όποια ευθύνη;

Link to comment
Share on other sites

Ο υποσταθμος θελει καθε χρονο ΥΔΕ αρα εχει λυξει η ΥΔΕ που εχεις υπογραψει και δεν εχεις καμια ευθυνη απο το 2000.

Εκτος αν ειχες και την συντηρηση τοσα χρονια της εγκαταστασης .

Link to comment
Share on other sites

Ο υποσταθμος θελει καθε χρονο ΥΔΕ αρα εχει λυξει η ΥΔΕ που εχεις υπογραψει ....

 

Ενδιαφέρουσα πληροφορία. Από ποια νομοθετική διάταξη προκύπτει η υποχρέωση υποβολής ΥΔΕ κάθε χρόνο για Υποσταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο θέλει συντήρηση ο υποσταθμός και να δηλώνεται ο επιβλέπων μηχανικός ή συντηρητής ΣΤ ειδικότητας της εγκατάστασης στην ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κύριοι συνάδελφοι,

Σε μια αυτοψία για την έκδοση ηλεκτρολογικού σχεδίου, μέτρησα αντίσταση γείωσης 348 ohm, στην περίπτωση που δεν δεχθεί ο ιδιοκτήτης το κόστος επισκευής της γείωσης τι μπορώ να κάνω εάν τελικά εκδόσω εγώ το σχέδιο για να είμαι καλυμμένος νομικά και τι κίνδυνος εγκυμονεί εάν μείνει έτσι η εγκατάσταση για τους χρήστες. Σημείωση το σπίτι είναι του 1960 περίπου και υποστηρίζεται από rcd.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη τιμη αντιστασης. Τι εχεις? Αμεση γειωση? Ουδετερωση?

 

Η τιμή αυτή είναι χωρίς την ουδετέρωση, ουσιαστικά έβγαλα τον ουδέτερο της ΔΕΗ και μέτρησα απευθείας στον αγωγό που έρχεται από το ηλεκτρόδιο, με τον ουδέτερο κανονικά έχω 1Ohm, το θέμα είναι ότι αν κοπεί ο ουδέτερος πάνω στην κολώνα της ΔΕΗ και έχω διαρροή??? μην χαθεί καμία ανθρώπινη ζωή. Κάποτε ένας έκανε μπάνιο με ανοιχτό τον θερμοσίφωνα και πέθανε άπω ηλεκτροπληξία, όταν πήγαν για αυτοψία είδαν τον ουδέτερο στην κολώνα επάνω κομμένο, ουσιαστικά κάτι τέτοια πάμε να αποφύγουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.