Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

acnt, από απλή περιέργεια:

1. Γιατί χρησιμοποιείς δύο διαφορετικές διαμέτρους οπλισμού για τις πλάκες, ήτοι Φ8 και Φ10?

2. Γιατί τρεις διαφορετικές διαμέτρους για τα δοκάρια?

3. Πάντα τσέρκια Φ8 βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω απ' τη δική μου πλευρά:

1. Χρησιμοποιώ για λόγους οικονομίας. Αν έχω στη μια διεύθυνση Φ10/15 και στην άλλη Φ8/20 (ελάχιστος) γιατί να τον κάνω κι αυτόν Φ10/20 ή τον Φ10/15 να τον κάνω Φ8/10 που είναι πολύ πυκνός και έχει περισσότερη δουλειά.

2. Συμφωνώ, μέχρι δύο επιτρέπονται.

3. Προτιμώ τα Φ8 ακόμα και αν είναι πιο πυκνοί (ελάχιστη απόσταση=10cm) γιατί δουλεύονται ευκολότερα ειδικά σε μικρές (στενές) διατομές.

Link to comment
Share on other sites

Acnt και ilias έτσι οπλίζω και εγώ τις πλάκες και ακολουθώ την λογική του Χάρη

 

Στις δοκούς βάζω 2 σίδερα άνω (και όχι Φ12) έτσι ώστε με τα πρόσθετα να έχω το πολύ 5-6 σίδερα άνω. Τα 11 που έχεις acnt στην μεσαία στήριξη στην εφαρμογή θα είναι πρόβλημα.

Αν τα βάλεις σε δυο στρώσεις θέλουν και αύξηση...

 

Κατά τα άλλα βρε παιδιά αυτή η διάταξη......

Δεν την μπορώ.... :D

Εφόσον είναι στρεπτικά ευαίσθητα γιατί τα βάζετε? Δεν γίνεται χωρίς τοιχία στην μια διεύθυνση? Μικρά κτίρια είναι...

 

Από την άλλη αν ήταν μεγάλο κτίριο πάλι το ίδιο θα κάνατε? Συγνώμη αλλά δεν μου αρέσει.

Νομίζω ότι αυτή η διάταξη μπήκε στον ΕΑΚ σαν «μέση» λύση για να ικανοποιήσει μόνο γκαράζ και καταστήματα. Σε διώροφα ας μην κατασκευάζεται ακόμα και ας είναι μικρά τα φορτία. Θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος :D

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι στα Χανιά που έχετε σεισμική ζώνη ΙΙ για να μην ξεχνιόμαστε. :)

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα 4 σίδερα max πρέπει να είναι ο στόχος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε τα 5 ή και 6 Φ14 σε μια δοκό πάχους 25cm (οριακά πάντα).

Όταν λέμε σε δύο στρώσεις εννοούμε φαντάζομαι σε μία στρώση και δύο επιπλέον σίδερα σε δεύτερη στρώση στις παρειές της δοκού.

 

Επειδή ακριβώς είναι μικρό το κτήριο σε κάτοψη και σε ύψος δεν υπάρχει πρόβλημα. Πόση θα είναι η στροφή; Ποια δομικά στοιχεία και πόσο θα επιβαρυνθούν από τη στροφή αυτή; Απ' τις απαντήσεις που δίνω σ' αυτά τα ερωτήματα και γι αυτό ειδικά το κτήριο θεωρώ ότι είναι ΟΚ.

Αλλά και οκταώροφο να ήταν το κτήριο, αν δεν μπορούσα να έχω τοιχία σε μια πλευρά θα προτιμούσα να είχα την άλλη πλευρά μ' ένα πάρα πολύ ισχυρό τοιχίο. Ναι θα είχα στρεπτικά ευαίσθητο κτήριο αλλά η στροφή θα περιορίζονταν λόγω του ισχυρού τοιχώματος.

 

Τα πρόσθετα άνω σίδερα της δοκού μπορούν να τοποθετηθούν και εκτός της διατομής της δοκού μέσα στην πλάκα σε περίπτωση ανάγκης. Αλλά 1Φ20=2Φ14 οπότε γιατί να μην επιλέξουμε αυτή την μετατροπή;

Link to comment
Share on other sites

......Προσωπικά θεωρώ ότι τα 4 σίδερα max πρέπει να είναι ο στόχος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε τα 5 ή και 6 Φ14 σε μια δοκό πάχους 25cm (οριακά πάντα).

Όταν λέμε σε δύο στρώσεις εννοούμε φαντάζομαι σε μία στρώση και δύο επιπλέον σίδερα σε δεύτερη στρώση στις παρειές της δοκού

 

...Τα πρόσθετα άνω σίδερα της δοκού μπορούν να τοποθετηθούν και εκτός της διατομής της δοκού μέσα στην πλάκα σε περίπτωση ανάγκης. Αλλά 1Φ20=2Φ14 οπότε γιατί να μην επιλέξουμε αυτή την μετατροπή.

 

Χρησιμοποιώ πάντα πλάτος 30 εκ.

2 από την μια δοκό + 2 από την άλλη + 1-2 πρόσθετα και ναι ας είναι και Φ20

Συμφωνούμε

 

 

 

......Επειδή ακριβώς είναι μικρό το κτήριο σε κάτοψη και σε ύψος δεν υπάρχει πρόβλημα. Πόση θα είναι η στροφή; Ποια δομικά στοιχεία και πόσο θα επιβαρυνθούν από τη στροφή αυτή; Απ' τις απαντήσεις που δίνω σ' αυτά τα ερωτήματα και γι αυτό ειδικά το κτήριο θεωρώ ότι είναι ΟΚ.

Αλλά και επταώροφο να ήταν το κτήριο, αν δεν μπορούσα να έχω τοιχία σε μια πλευρά θα προτιμούσα να είχα την άλλη πλευρά μ' ένα πάρα πολύ ισχυρό τοιχίο. Ναι θα είχα στρεπτικά ευαίσθητο κτήριο αλλά η στροφή θα περιορίζονταν λόγω του ισχυρού τοιχώματος.

;

 

Για το μικρό κτίριο πιστεύω και πάλι πως δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε έστω και μικρές αβεβαιότητες.

Για το οκταώροφο Χάρη μου εγώ θα έβαζα τοιχείο και ο κόσμος να χαλάσει.

Αν όχι στην πλευρά έστω και λίγο πιο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

1. Προτιμώ μία διατομή στις πλάκες (Φ10) για λόγους ομοιομορφίας. Για μικρά κτήρια (μονώροφα-διώροφα) νομίζω ότι η οικονομία που θα δώσει η διαφορά των διατομών είναι πολύ μικρή.

2. Για τα δοκάρια γι΄αυτό ρώτησα γιατί τρεις, γιατί όπως λέει και ο Χάρης μέχρι δύο επιτρέπονται.

3. Τσέρκια βάζω πάντα Φ10. Μ΄αυτό που λέει ο Χάρης συμφωνώ εν μέρει γιατί ναι όντως δουλεύονται καλύτερα, αλλά από την άλλη έχεις και μεγαλύτερη δυσκολία συμπύκνωσης κατά τη σκυροδέτηση. Πιο άνετα δουλεύεις με 15 cm απόσταση, που δίνουν συνήθως οι ΣΦ10.

4. Για τη διάταξη που ανέβασε ο cronism είπαμε δεν είναι η καλύτερη με βάση τη διάταξη των τοιχίων, αλλά για μικρά κτήρια δεν νομίζω ότι παίζει και ιδιαίτερο ρόλο. Ας ισχυροποιήσει τις απέναντι κολώνες επιλέγοντας μεγαλύτερες διατομές.

5. Η διάταξη του acnt μου αρέσει και μου αρέσει που τον δεξί πρόβολο τον στηρίζει με αυτή τη μορφή τοιχίου, με ισχυρή κολώνα στην άκρη του τοιχίου δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

1. Το κτίριο είναι μεν μικρό αλλά είναι 2όροφα καταστηματα με ισόγειο 4,5μ.

Γι'αυτό και τα μεγάλα πάχη στις πλάκες και τα Φ10. Τέτοια πλάκα δεν θα μου ερχόταν καλά να την οπλίσω με Φ8/10 κι ας το "έβγαζε" το πρόγραμμα ή το χέρι.... Αυτή την ομοιομορφία που αναφέρεις ilias την αφήνω στον ιδιοκτήτη. Και ω του θαύματος, μου είπε πως θα τα βάλει όλα Φ10...

 

 

2. Τώρα για τις διαφορετικές διατομές, δεν θα πω πως έχετε άδικο, αλλά πάντα έχω την τάση να αλλάζω τα πρόσθετα στις δοκούς ώστε να έχω λιγότερα και να γίνει καλύτερη σκυροδέτηση του κόμβου.... Αν και ήξερα πως μέχρι δύο ισχύει στα υποστυλώματα, αν και σε πολλά βιβλία δείχνει δοκούς με 3 διαφορετικές διατομές (και κυρίως σε αμερικάνικη βιβλιογραφία), αν και πρόκειται για...1 σίδερο, θα δεχτώ την παρατήρηση. Πάντως, η άνω και κάτω ίνα οπλισμού 2 διατομές έχει όχι τρείς! Εν τέλει καλά κάνω και αποκλείω τα Φ12 από τις δοκούς...

 

3. Επειδή όλοι δουλεύουν SD εδώ και συμπυκνώσεις δεν κάνουν και τα sd ως γνωστό έρχονται ανά 10εκ, αυτό που λες, το οποίο έχει βάση, πάει...περίπατο. Από την άλλη ποτέ δεν είχα πρόβλημα στη σκυροδέτηση αν και όλα τα δοκάρια τα οπλίζω ανά 10.

 

4. Συμφωνώ απόλυτα.

 

5. Όταν λέμε 2 στρώσεις αν έχεις 6Φ14 κάτω σε 25αρα δοκό, βάζεις 3Φ κάτω και άλλα 3Φ ακριβώς από πάνω με απόσταση όχι μεγαλύτερη των 20mm. Όχι στις παρειές της δοκού με την έννοια του πλευρικού οπλισμού!

Link to comment
Share on other sites

Nα παρεμβληθώ και εγώ και να σας πω τον πόνο μου...

Μελετώ το κτίριο που επισυνάπτω τα σχετικά jpg. Πρόκειται για ένα μύλο.

Θα ήθελα τις απόψεις σας για τα παρακάτω θέματα:

 

1) Να θεωρήσω ότι τα εσωτερικά σιλό (κυκλικά solid hatch) εδράζονται αποκλειστικά στην κατώτερη στάθμη, ή να μεταφέρω τμήμα των φορτίων και στις ανώτερες στάθμες? Το κάθε σιλό είναι 700ΚΝ. Για τις μάζες, στην σεισμική φόρτιση, εφόσον πρόκειται για οριζόντια κίνηση, θεωρώ ίση κατανομή της μάζας ανα στάθμη. Κατασκευαστικά, τα σιλό θα τοποθετηθούν πριν την σκυροδέτηση της τελευταίας πλάκας, θα στηριχθούν ουσιαστικά στο κατώτερη στάθμη, και στις πιο πάνω απλά θα συγκρατούνται με μεταλλικούς δακτύλιους ανά στάθμη από το πλέγμα των δοκών.

 

2) Πόσο θα εμπιστευόσασταν διαφραγματική λειτουργία στο υπ' όψην κτίριο?

Τα γκρίζα solid hatch είναι τρύπες, είτε για τα σιλό, είτε για τις σωληνώσεις των μηχανημάτων. Οι τρύπες των σωληνώσεων (τα μακρόστενα κομμάτια), υπάρχουν μόνο σε μία στάθμη.Τι θα προτείνατε για την ενίσχυση της διαφραγματικής λειτουργίας ?

 

3) Να το σπάσω με κατασκευαστικό αρμό? Αν και είναι λιγάκι μακρούτσικο (38,60), νομίζω επειδή είναι στενό και ψηλό, καλύτερα να το κρατήσω ενιαίο, έστω και με τους ελέγχους πέρι θερμ. μεταβολών κλπ.

 

4) Οτι άλλο σας έρθει στο μυαλό...

 

P.s. μην βαράτε για την τομή, δεν την έχω κάνει εγώ....

post-4079-131887216552_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Θα θεωρούσα ότι τα σιλό εδράζονται στη βάση στήριξης τους (κατώτερη στάθμη) και ότι η μάζα είναι επίσης στην κατώτερη στάθμη.

Η συγκράτηση απ' το πλέγμα των δοκών είναι για να αποφύγουμε την ανατροπή τους. Στην περίπτωση σεισμού ασκείται μια δύναμη στις δοκούς την οποία θα υπολόγιζα ξεχωριστά και θα την εφάρμοζα στο μέσο κάθε δοκού του πλέγματος.

2) Μάλλον δεν υπάρχει και είτε λαμβάνεις q=1,50 είτε προσομοιώνεις τις πλάκες με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία με λειτουργία μεμβράνης.

3) Οριακά θα έλεγα όχι. Κράτησέ το ενιαίο.

Αν κάνεις δύο αρμούς, εκεί που τελειώνουν τα σιλό, τότε θα μπορούσες να θεωρήσεις ότι έχεις και διάφραγμα γιατί και το κτήριο σου είναι μακριά από το maxl/minl<4 και δεν έχεις πολλά κενά παρά μόνο σε μια στάθμη που είναι οι σωληνώσεις.

4) Ευτυχώς έχεις ένα "καπάκι" στο δώμα και υπάρχει υπόγειο, με την έννοια των περιμετρικών τοιχίων, αν κατάλαβα καλά.

Τα τοιχία κατά x στις γωνίες του κτηρίου δεν θα τα έβαζα εκεί γιατί θα προκαλέσουν πρόσθετη καταπόνηση από θερμοκρασιακή μεταβολή.

Τα υπόλοιπα τοιχία κατά x θα τα έβαζα πιο κεντρικά για να συνδέονται καλά με την κεντρική πλάκα.

Τα τοιχία κατά y στη μέση των μικρών πλευρών θα τα έκανα στύλους.

Θα έβαζα τοιχία κατά y στο πλαίσιο 3 (δεξιά από την αίθουσα των ηλεκτρικών πινάκων) και θα έκανα περιμετρικά του κλιμακοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.