Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

τα τοιχία σου έχουν λάθος διάταξη το κτίριο αν δεχτεί σεισμό κατά χ-χ παρουσιάζει στροφή ,έχει δύο απλά και πολύ καλά μοντέλα διάταξης στο manual του fespa ρίξε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Στα 250 mm δοκού εχεις

- 2x 25=50 επικαλυψη

-6 x14 = 84 συνολικο παχος ραβδων

 

μενουν 116 /5 =23.2 mm για να περάσει το μπετον.

 

Αυτά με σχεδιαστικές ακρίβειες. (Στην πράξη ?). Βάλε τώρα ότι

 

α. στον κόμβο πχ Κ4 έχεις κι άλλα 4+4Φ14 κάτω + τις γωνιες 90 των 6Φ , + απο πάνω άλλα 5Φ με γωνίες + 3Φ + 3Φ άνω από το άλλο άνοιγμα.

 

β. Τα 6Φ δεν θα πέσουν πάνω σε κανένα σιδερο κολώνας ? Χλωμό. Αρα τι θα γίνει ? Μικρή μετατόπιση προς το πλάι για να περάσει --> Κόλλησαν οι ράβδοι μεταξύ τους.

 

Επμένω , είναι πολλά τα σίδερα θα δημιουργηθεί πρόβλημα κατά την κατασκευή.

 

Τα 4Φ14 άνω προκύπτουν υπολογιστικά ή τα έχεις βάλει από παραμέτρους οπλισμών ως ελάχιστα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις ικανοτικό έλεγχο; Έχεις πάνω από δύο ορόφους με την πρόβλεψη;

Αν είσαι σε σεισμική ζώνη Ι και έχεις διώροφο, δοκίμασε με q=1,50 για να έχεις στοιχεία ΧΑΑΠ και να αποφύγεις τον ικανοτικό.

 

Τα 40cm των στύλων/τοιχίων δεν είναι λίγα για να αγκυρωθούν τα Φ14; Φαντάζομαι ότι καμπύλες αγκυρώσεις με διάμετρο τυμπάνου δεν γίνονται.

 

Αν και όπως είπε ο panof υπάρχει στροφή, αυτή καταπονεί κυρίως τα τοιχία κατά Ζ στις γωνίες του κτηρίου που δεν έχουν ανάγκη.

 

Ο ακριβής έλεγχος των βελών κάμψης των πλακών όταν βάζεις h=15cm τι σου λέει; Να κάνεις μια μικρή ανύψωση ξυλοτύπου ή μήπως τίποτα;

 

Γιατί έχεις 4Φ14 άνω στο μέσο τόσο μεγάλων δοκών;

Μήπως πρέπει να "πειράξεις" λίγο τις ρυθμίσεις του Fespa;

Link to comment
Share on other sites

Tα 6Φ14 μπορούν να μπούν σε 2 στρώσεις...

- Γιατί οι δοκοί 30/60 δεν αποδίδουν καλά;;; Μιά χαρά είναι...

- Τα 15εκ είναι πολύ λίγα... Τοίχους δεν θα έχει που να πατάνε εκεί;

- Τα 7μ απ'όσο ξέρω δεν είναι συνηθισμένα. Για μεταλλικά ναι, αλλά για Ο/Σ μου φαίνονται πολλά και κυρίως με στήριξη 40εκ.

- Τα 4Φ14 άνω είναι λόγω του μεγάλου μήκους της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την διάταξη των τοιχωμάτων είναι η δεύτερη καλλίτερη λύση σύμφωνα τις συστάσεις του ΕΑΚ (+ ότι ο πελάτης δεν ήθελε μπροστά τοιχείο)

 

Στον έλεγχο των βελών κάμψης είναι ΟΚ !!! (γίνεται αναλυτικός)

 

Οι ρυθμίσεις του FESPA έχουν "πειραχτεί" να παίρνει 4 ράβδους πάνω στην Ζ διεύθυνση και 3 στην Χ , όταν βγάζει αρκετά πρόσθετα στις στηρίξεις τότε βάζω παραπάνω ράβδους (το κόστος είναι μικρό) ενώ στα πρόσθετα γίνονται οι περισσότερες κακοτεχνίες που έχω εντοπίσει

Link to comment
Share on other sites

αύξηση Κ2 προς τα κάτω και Κ6 προς τα άνω για μείωση δοκού.

Αφαίρεση τοιχίου Κ2 (θα την έκανα υποστύλωμα) γιατί αυτή η διάταξη ποτέ δεν μου άρεσε... πάντα αναρωτιέμαι γιατί την έχει ο ΕΑΚ σαν προτεινόμενη....μου θυμίζει τις διατομές C που πάσχουν από στρέψη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Άρη μια χαρά συμπεριφορά έχει.... παρόμοια διάταξη με αυτήν (την β του ΕΑΚ), έχω εφαρμόσει αρκετές φορές ειδικά όταν ο πελάτης δεν θέλει με τίποτα τοίχωμα στο πρόσωπο του καταστήματος.

 

Η μόνη παρέμβαση που έκανα ήταν να αυξήσω το πλάτος της δοκού 4.1 σε 30 εκ

Link to comment
Share on other sites

την ξέρω την διάταξη.

Μπορεί αυτή η διάταξη να μην είναι στρεπτικά ευαίσθητη?

 

Πάντως θα προτιμούσα να είχα τοιχεία σε μία διεύθυνσή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στρεπτικά ευαίσθητη αλλά αν πρόκειται για διώροφο και στις απένατνι γωνίες έχει τοιχία, δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση αλλά μην την απορρίπτουμε. Η "C" που έχουμε δεν είναι λεπτότοιχη ούτε έχει μεγάλο ύψος.

 

Τα 6Φ14 χωρούν οριακά σε 25cm. Ο δονητής μπαίνει απ' το πλάι. Σε παρόμοιες περιπτώσεις προτιμώ να μειώσω το πλήθος των ράβδων και να αυξήσω τη διατομή. Καλύτερα να έχεις δηλαδή 2Φ14 άνω σ' όλο το μήκος της δοκού + 2Φ20 πρόσθετα στη στήριξη.

Αν έχουμε πυκνούς οπλισμούς καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκυρόδεμα με μέγιστο κόκκο τα 16mm (γαρμπιλομπετόν) που θα είναι ίσως λίγο ακριβότερο γιατί θα έχει περισσότερο τσιμέντο στη σύνθεσή του. Αυτοσυμπυκνούμενο θα ήταν το βέλτιστο αλλά ποιος θα βάλει το χέρι τόσο βαθιά στην τσέπη.

 

Για πλάκες με πλάτος 5m και συνέχεια προς τη μια πλευρά βρίσκω τα 15cm ικανοποιητικό πάχος. Τα φορτία των τοιχοποιιών πάντα να λαμβάνονται ως κατανεμημένα ομοιόμορφα στην πλάκα.

 

Τα 7m και 8m και 10m δεν είναι απαγορευτικά, καλό είναι να αποφεύγονται αλλά όταν δεν γίνεται για αρχιτεκτονικούς λόγους, θα τα κάνουμε.

Προσοχή όμως στις αγκυρώσεις. Όπως σωστά ειπώθηκε, αν έχεις 7m δοκό που καταλήγει σε στύλο 40cm υπάρχει πρόβλημα.

 

Οι συνεργαζόμενοι μαζί μου εργολάβοι δεν κάμπτουν τ' άνω σίδερα των δοκών προκειμένου οι αγκυρώσεις να έχουν ορθογωνικά άγκιστρα. Αυτό γίνεται μόνο με τα πρόσθετα. Γι αυτό, ειδικά για δοκούς αυτού του μήκους, προτιμώ τα ελάχιστα άνω και τα υπόλοιπα να καλύπτονται από πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

Άρη είναι και έτσι κι αλλιώς... Αν η Κ2 ήταν κανένα "σοβαρό" τοιχίο, ας πούμε 150/35, θα έλεγα πως δεν υποφέρει καθόλου, καθότι κατά Ψ (ή Ζ στην γλώσσα της LH) τα τοιχία που έβαλε ο chronism είναι αρκετά πιστεύω...

Στη δική μου παρόμοια περίπτωση έκανα το παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.