Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Πήγα σήμερα για την επιστροφή φόρου στην εφορία και μου είπαν ότι για να πάρω τα χρήματά μου πρέπει να συμψηφίσουν την επιστροφή με τον προκαταβλητέο φόρο από μια εταιρεία στην οποία είμαι μέλος.

 

Είναι δυνατόν αυτό; Είμαι μέλος σε μια εταιρεία με 5% και θέλουν να πληρώσω τον φόρο της ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ με χρήματα από την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου επιστροφή;

 

Ο προκαταβλητέος φόρος της εταιρείας δεν είναι ληξιπρόθεσμος, δηλαδή μπορεί να πληρωθεί έως το τέλος του έτους. Θα πρέπει να περιμένω μέχρι τότε για να πάρω τα χρήματα;

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράξενο... Διότι, η επιστροφή λογικά είναι για το παρελθόν έτος, στο οποίο λογικά οι πληρωμές έχουν γίνει (αν θυμάμαι καλά, οι συγκεντρωτικές καταστάσεις είναι ανά τρίμηνο)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο μόνος που του συμβαίνει.

Προφανώς είναι παράλογο αλλά πως θα δικαιωθείς;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κανόνισα με τον συνεταίρο να πάρω την επιστροφή μείον το ποσό που χρώσταγε η εταιρεία και θα μου τα δώσει αυτός μετά.

 

Είχε κάνει διακανονισμό για να πληρώσει τον φόρο εισοδήματος σε δόσεις και είχαν μείνει ακόμα 2 δόσεις.

 

Έχει έρθει στην εφορία διαταγή πριν 6 μήνες να γίνεται συμψηφισμός με οποιαδήποτε χρέη, ακόμα και μη ληξιπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι εισφορές, που ειναι μεγαλα ποσά. δεν πρέπει να μπουν στη δήλωση με κάποιο τροπο ώστε να αποφορολογηθουν ως προς το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.