Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Το αφορολόγητο για το 2010 παραμένει ως είχε. Η εκτακτη εισφορά θα αφορά (όπως και παλαιότερα "έκτακτα" φορολογικά μέτρα) τα εισοδήματα του 2010, που ήδη δηλώθηκαν.

 

Παρακάτω είναι ο προγραμματισμός αποστολής των σημειωμάτων από την ΓΓΠΣ.

 

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=38150

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[email protected]

 

δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Σήμερα πληρώνουμε και θα πληρώνουμε για να μπορέσει η Γερμανία να αποφασίσει την διαχείριση του χρέους του Ευρώ. Αυτό που κατα βάση φοβούνται οι τράπεζες είναι το ντόμινο και ειδικά με Ισπανία και Ιταλία. Σίγουρα μέσα στο 2011 θα έχουμε εκλογές και θα οδηγηθούμε σε αναδιάρθρωση χρέους. Το μεγάλο στοίχημα είναι να μην γίνει CDS event. Εαν γίνει αυτό ακόμα και κράτη σαν την Γερμανία θα έχουν πρόβλημα αφού οι τράπεζες θα χάσουν αξιοπιστία. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την πτώση του Ευρώ έναντι του δολαρίου.

 

Πάμε τώρα στα δικά μας. Η κατανάλωση έχει πέσει κατά 40% και θα φτάσει στο 60% στα τέλη του 11. Αυτό έχει να κάνει με τις φοροεπιδρομές στα μεσαία και μικρά στρώματα. Αμεσο αποτέλεσμα είναι να πέσει το ΑΕΠ οπότε και το πρωτογενές έλλειμμα θα αυξηθεί. Κάποια στιγμή τόσο η ΕΚΤ και ΕΕ θα καταλάβουν οτι δεν πρόκειται να μπορέσουν να βάλουν άλλα μέτρα και οτι κάποιος θα πρέπει να υποστεί την ζημία. Εδώ μόνο η Γερμανία θα μπορούσε αλλα μόνο της Ελλάδος. Εαν σκάσουν και οι άλλοι η Γερμανία θα βρεθεί σε δεινή θέση. Προφανώς και η Ελλάδα θα έχει φτάσει σε εξαθλίωση με τεράστια δυσκολία ανάκαμψης. Εαν υπολογίσουμε οτι τα μέτρα θα τραβήξουν 20 χρόνια η όποια πιθανότητα επένδυσης θα είναι τουλάχιστον ουτοπική αφου το ανθρώπινο δυναμικό θα έχει φύγει και η κατανάλωση θα έχει μηδενιστεί. Θα μπορούσε κάποιος να πει οτι θα έχουν εξαγωγικό χαρακτήρα και μόνο. Η απάντηση είναι θα μπορούσε σε ένα άλλο φορολογικό καθεστώς. Επίσης πολλοί εκτιμούν οτι σε 20 χρόνια το τοπίο θα είναι πολύ διαφορετικό.

 

Με την ανεργία τα ταμεία θα πεινάσουν με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν συντάξεις ακόμα και εαν κατεβούμε σε συντάξεις των 500Ε. Ταμεία όπως το ΤΣΑΥ και ΤΣΜΕΔΕ θα έχουν τεράστια προβλήματα λόγω της γενικής κρίσης στον χώρο για να μην πούμε για μοντέλα απορρόφησης απο το ΙΚΑ. Ο Δημόσιος τομέας θα συρρικνωθεί με απολύσεις κοντά στα 150Κ και μείωση στις 400Κ στο σύνολο. Οι ΟΤΑ προφανώς και έχουν πατώσει και δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες τους.

 

Προφανώς και το κράτος πρέπει να αλλάξει και έχω πει πως. Προφανώς και πρέπει οι έχοντες να πληρώσουν. Αλλα δεν πρόκειται για ένα απλό ρόλο. Αυτοί κρατάνε τις τράπεζες με καταθέσεις. Σήμερα πολλές τράπεζες δίνουν ειδικά επιτόκια σε μεγάλα ποσά.

 

Η γή είναι το μεγάλο παιχνίδι αλλα βλέπω δύσκολα εμπορικά πλάνα. Να πάρω 500 στρέμματα να κάνω πριβέ χώρους για πλούσιους γίνεται αλλα θα πρέπει να τους παρέχω υγεία, κλπ. Με το υπάρχον σύστημα δεν γίνεται. Να κάνω όμως μια συνεργασία με το ΥΓΕΙΑ πχ για ένα κέντρο υγείας με ελικοδρόμιο για να τους στέλνω στα κεντρικά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

στο http://www.alfavita.gr/artro.php?id=38150 ομως αναφερεται...έκτακτη εισφορά 1% - 4% που θα κληθούν να πληρώσουν όλοι οι πολίτες με εισόδημα άνω των 8.000 ευρώ...

τι γινεται μας δουλευουν-κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο Άρθρο 29, παρ. 3 του εφαρμοστικού νόμου αναφέρονται τα ποσά επί των οποίων υπολογίζεται η έκτακτη εισφορά για όλα τα έτη. Τα ποσά ξεκινούν από τα 12.000 ευρώ και όχι από τα 8.000.

 

Κλασσικό επίπεδο δημοσιογραφίας.

 

 

[εδιτ] βέβαια το ποσοστό εισφοράς υπολογίζεται επί του ΣΥΝΟΛΟΥ του εισοδήματος και ΟΧΙ για το τμήμα άνω των 12000. Για να κάνετε τον προγραμματισμό του 2011, λάβετε υπόψη ότι μέσα στα 12000 θα συνυπολογίζονται σαν εισόδημα και οι ασφαλιστικές εισφορές, οπότε όσοι έχουν πραγματικό εισόδημα άνω των 8000-10000 χιλιάδων, να προετοιμάζονται για του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος

 

Φίλε δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς με το ποστ σου, με το οποίο προσπαθείς να με κάνεις να καταλάβω κάτι.

 

Εννοείς ότι εμείς δεν πρέπει να πληρώνουμε στο Κράτος μας αυτά που μας αναλογούν επειδή θα μας σώσει ή πρέπει να μας σώσει ή μπορεί να μας σώσει η Γερμανία?

 

Εγώ άσχετα από αυτό, το να με αποκαλούν ''κορόιδο'' κάποιοι που δεν πληρώνουν, επειδή αποφασίζω να πληρώνω τις εισφορές μου, αφενός μεν με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ο συνάδελφός μου συνασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ είναι παντελώς παράλυτος και ανίκανος να εργαστεί, αφετέρου ότι έχει και νοητική υστέρηση σε βαθμό που δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι όταν αρρωστήσει θα γίνει καλά ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΤΟΥ.

 

 

Αλλά αν αυτός ο οποιοσδήποτε είναι παντελώς παράλυτος, τότε δεν θα είχε τα δάχτυλά του σε λειτουργία για να γράψει στο παρόν φόρουμ, έτσι δεν είναι?

 

Κατά τα άλλα, φταίνε οι ''άλλοι''.

 

Μάγκες, κ εμένα δεν μου φτάνουν τα λεφτά, κ εγώ δεν γουστάρω το κράτος, κ εγώ δεν θα μπορώ να πληρώσω τις έκτατες εισφορές-******** που εφευρίσκουν αν δεν πάρω πρώτα την επιστροφή φόρου του 2010, αλλά έχω κάθε πρόθεση να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου απέναντι στο Κράτος.Δεν με ενδιαφέρει να μάθω τις δικαιολογίες του καθενός πάνω σε αυτό το θέμα, αυτά είναι προσωπικά και ο καθένας οφείλει να τα λύσει για να μη γίνεται βάρος στους υπόλοιπους.

 

Κατά τα λοιπά, αν είστε όντως παράλυτοι, μην ανησυχείτε, θα πληρώσουμε εμείς για εσάς, γιατί έχουμε την τύχη να έχουμε την υγειά μας.

Link to comment
Share on other sites

ζαβι μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι εννοω και πειραχτηκες που διαβασες οτι δεν πληρωνω τσμεδε.

 

εγω φιλε μου σταματησα να πληρωνω τσμεδε και τα παιδια μου που τα ειχα στο τσμεδε τα ξεγραψα, τη γυναικα μου την ξεγραψα, και εγω ειμαι ανασφαλιστος, γιατι οπως γνωριζεις, βιβλιαριουμ γιοκ εδω και καιρο οταν δεν πληρωνεις.

 

αρα τι βαρος εχω φερει σε σενα φιλε μου? εγω πληρωνω ασφαλεια εκει που θελω, εχω τον εαυτο μου κ την οικογενεια μου ασφαλισμενους και βαρος δεν ειμαι σε κανεναν, ΟΥΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΩ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ.

 

Ειπα, εγω τα εχω με το ελληνικο δημοσιο.

 

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΟΥΤΕ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ.

Σπιτι μου εβαλα συναγερμο γιατι αγριεψαν τα πραγματα.

Παω στους αστυνομους στο δρομο κ τους λεω τρακαρανε δυο αμαξια πιο κατω πολυ ασχημα κ μου λεει ο ******* "ε ας αλλαξουν στοιχεια εγω τι χρειαζομαι?".

Ρευμα εχω με διακοπες.

Οποιος θελει μου κανει τσαμπουκα κ σφηνες στο δρομο κ για να μην νιωθω ******* πρεπει να κανω καρατε 2 φορες την εβδομαδα.

Παω να βγαλω βιολογικο λαδι κ λαδωνω οποιον βρισκω μπροστα μου για να παρω 2 κωλοχαρτα, στα ειπα.

Παω στο ΙΚΑ, λαδωμα.

Παω στην πολεοδομια, λαδωμα.

Παω στο ΤΣΜΕΔΕ, σταρχιδισμος (αυτο παιζει παντου)

 

Και εσυ θες να νιωσω τυψεις που δεν πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ?

 

Εγω ειμαι σαφης. Δεν πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ γιατι πληρωνω private. Δεν πληρωνω την εκτακτη εισφορα κ το φορο επιτηδευματια γιατι ειναι παρανομα.

 

Φορο εισοδηματος ειμαι σιγουρος οτι πληρωσα φετος περισσοτερο απο το 99,99% των χρηστων του φορουμ. Να μην πιασω ετακ κλπ. Ειμαι κ παντρεμενος και βρισκομαι στην παγκοσμια πρωτοτυπια να με συμφερει να χωρισω εικονικα τη γυναικα μου για να γλυτωσω εφορια! μιλαμε για ΕΤ φον χομ τελειως.

 

Εγω δεν θεωρω κοροιδο κανεναν. Μην πληρωσεις εκτακτη εισφορα ειναι η συμβουλη μου. Δεν εισαι *******. Αλλο ο φορος, αλλο η παρανομια. Τα λεφτουδακια σου θα πανε για να δικαιολογηθει ταμειακα η παραμονη 150 χιλιαδων πουσταραδων στη καρεκλα τους.

 

εγω ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, να ανοιξουνε λογαριασμοι και φορολογικες δηλωσεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ.

 

Κ οταν δουμε τι εχω πληρωσει απο το 99 φορο, να μου εξηγησεις γιατι πρεπει για ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, να πληρωσω εκτακτη εισφορα οταν την πρωτη φορα την πληρωσα, ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΦΥΓΑ, κ τωρα βλεπω οτι ημουν ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΛΑΚΑΣ.

 

Ελπιζω να εγινα σαφης. Σε αγαπω (μακαρος).

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε [email protected]

συμφωνω να πληρώνουμε για το ΤΣΜΕΔΕ...να παραμεινει υγιες ταμείο κλπ..κλπ..

ΔΕΝ συμφωνω όμως τα λεφτα μου να πηγαινουν στους τοκογλυφους της ΤΡΟΙΚΑ και εμεις να μην εχουμε στην ουσια ταμείο...ή το ταμειο να ειναι μειον(και το λεω αυτο γιατι εδω και ενα μηνα το παραρτημα Α.Παρασκευής ,οπου εχω ανοιξει καρτελα, δεν εχει χρηματα και η ταλαιπωρια ειναι ανευ προηγουμενου...)

Τετοιο ταμειο να το βρασω...δεδομενων των συνθηκων θεωρω πως ,παρολο που ακομα εχω τη δυνατοτητα πληρωμης του ΤΣΜΕΔΕ θα σταματησω να πληρώνω ,λόγω της πανταχοθεν κοροιδίας...

Link to comment
Share on other sites

howard δεν αναφέρομαι σε σένα, γιατί έτσι κ αλλιώς δεν είσαι κάτοικος ελλάδας.

 

ntside είσαι ταμίας του τσμεδε και γνωρίζεις πού ακριβώς πάνε τα λεφτά του αποθεματικού?Έχει κανείς γραπτή βεβαίωση πού καταληγουν? Αν ναι, τότε να ενημερώσει και τους υπόλοιπους να πάρει ο καθένας μας τις αποφάσεις του.

 

Επίσης, μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου από τα κεντρικά, που πάντα έχουν ρευστό.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδόπουλος

 

Φίλε δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς με το ποστ σου, με το οποίο προσπαθείς να με κάνεις να καταλάβω κάτι.

 

Εννοείς ότι εμείς δεν πρέπει να πληρώνουμε στο Κράτος μας αυτά που μας αναλογούν επειδή θα μας σώσει ή πρέπει να μας σώσει ή μπορεί να μας σώσει η Γερμανία?

 

Οχι δεν λέω αυτό. Λέω οτι θα πρέπει να βγούμε απο το Ευρώ πριν είναι αργά διότι κανένας δεν μπορεί να μας σώσει. Λέω οτι πρέπει να μπούμε σε σημαντικές μειώσεις μισθών, κλπ αλλα δεν αντέχουμε το χρέος. Θα πρέπει να το διαγράψουμε ακόμα και εαν αυτό σημαίνει οτι το Ευρώ θα διαλυθεί. Η μοναδική ελπίδα είναι να διαγράψουμε το 80% του χρέους και να κάνουμε υποτίμηση άμεσα. Σε 2-3 χρόνια θα έχουμε χειρότερα προβλήματα με τρομακτική ύφεση ενω το χρέος θα είναι 1,5 φορές επάνω. Είναι αδύνατο με ύφεση 4-5% και ανεργία 20% να μπορέσουμε να πληρώνουμε τόκους και τοκοχρεωλύσια.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ θα ενωθεί με το ΙΚΑ μέσα στα επόμενα 2 χρόνια δεν γίνεται αλλιώς διοτι θα χρειαστούν τα έσοδα του.

Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχναμε πως τα νεα χαρατσια ΤΣΜΕΔΕ ειναι για την εξυπηρετηση του δημ.χρεους (δηλ.για τους τοκογλυφους) και οχι για να εχουμε καλυτερες υπηρεσιες και αντιμετωπιση ... (εφαρμοστικος νομ.http://news.in.gr/files/1/2011/06/24/efarmostikos.pdf)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.