Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοροεπιδρομές, ανισότητες και αδικίες


Takis3008

Recommended Posts

Εγώ πάντως είμαι διαθέσιμος για συγγραφή επιστολής και ανοικτή άρνηση πληρωμής όποιου χαρατσιού μη ανταποδοτικού και άδικου.

Ας ξεκινήσουμε από τσμεδε-οαεε.

Δλδ αν ανοικτά αρνούμαστε 2-3.000 μηχανικό θα μας γράψουν κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι ο "έξυπνος" που τελικά τη γλυτώνει και οι άλλοι είστε τα "κορόιδα". Δε θέλω να το κάνω. Απλά δε μου αφήνουν κανένα άλλο περιθώριο οι αλήτες...

 

...... και ανοικτή άρνηση πληρωμής όποιου χαρατσιού μη ανταποδοτικού και άδικου.

Δλδ αν ανοικτά αρνούμαστε 2-3.000 μηχανικό θα μας γράψουν κανονικά ?

 

Μην ανησυχείτε.Η τακτική είναι γνωστή.

 

Θα το αυξήσουν σε εμάς που το πληρώνουμε, έτσι ώστε να πατσίσουν τη χασούρα από εσάς.

 

Παρεπιπτόντως theo, το τσμεδε είναι από τα ΠΙΟ ανταποδοτικά ταμεία στο ΕΣΥ.Θα πάθεις πλάκα αν κάτσεις να ενημερωθείς τί πληρώνει σε σχέση με άλλα ταμεία.Έλα μια μέρα να κάτσουμε με τον πατέρα μου να σου πει.

 

Όσον αφορά από θέμα οργάνωσης, μπορείτε να συγκρίνετε άνετα το τσμεδε πηγαίνοντας μία βόλτα από ΟΑΕΕ.Ή εναλλακτικά μπορούν οι συνάδελφοι ΤΕ να σας πούν τί τραβάνε.......

 

Εξάλλου είπαμε, οι έλληνες έχουν βαθύτατη αίσθηση εθιμικού δικαίου, και αυτό τους το προτέρημα τους δίνει το δικαίωμα αυτόκλητα να ερμηνεύουν τους νόμους όπως αυτοί κρίνουν.Ας αφήσουμε κάτι γελοίες θεωρίες περί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας που θεμελιώθηκε σε κάτι ηλίθια ρητά ''dura lex sed lex'', γιατί αυτές είναι περασμένες εποχές και συνεπώς δεν θεωρούνται διαχρονικές αξίες.Μπορούμε κάλλιστα να εφαρμόζουμε το νόμο μόνοι μας, μόνο όταν θεωρούμε ότι είναι σωστός.Α ναι, και να κρίνουμε τη συνταγματικότητα σε οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ζάβι, συμφωνώ με αυτά που λες (ποιός μπορεί να πει ότι έχεις άδικο) αλλά δυστυχώς η νομιμότητα αρχίζει και γίνεται αφόρητη. Αυτό είναι το δράμα της Ελλάδας.

Όσο για το ΤΣΕΜΕΔΕ συμφωνώ ότι είναι από τα καλύτερα ταμεία όσον αφορά τις παρόχες (καμία σύγκριση με ΙΚΑ π.χ.). Από την άλλη όμως αν τα ίδια λεφτά τα έδινες σε ιδιωτική ασφάλιση θα σου είχε και μια νοσοκόμα με την πάπια από πίσω 24/7.

Link to comment
Share on other sites

νοσοκομα με παπια? δεν νομιζω. μαλλον στο δικηγορο μου θα τα εδινα για να τηλεφωνει οταν αρρωσταινα για να διαπραγματευτει με την ασφαλιστικη για την ιατρικη μου καλυψη, ακριβως οπως κανει ο αμερικανος. πληρωνει και ασφαλιστικη, πληρωνει και δικηγορο. υπ οψιν φαρμακα δεν παρεχονται. τα πληρωνεις κανονικα και υπερτιμημενα. και αν δεν εχεις, παιρνεις δανειο η πουλας το σπιτι σου. δεν ξερω αν εχεις διαπραγματευτει ποτε σου φιλε με ιδιωτικη ασφαλιστικη σε θεματα περιθαλψης την ωρα που την εχεις αναγκη. οι ιδιωτικες δεν ειναι κοροιδα σαν τα δημοσια ταμεια να πληρωνουν τα παντα, ουτε ειναι κοροιδα να πληρωνουν φαρμακα επι φαρμακων. σου δικαιολογουν ο,τι κρινουν αυτες οτι χρειαζεσαι, δεν βασιζονται στις αποψεις γιατρων γιατι ως γνωστον εδω οι γιατροι παιρνουν μιζες απο τις φαρμακευτικες για να σου γραφουν απειρους τονους φαρμακα.

 

για την προοδο του εσυ τα τελευταια τριαντα χρονια, πηγαινετε να ρωτησετε κανενα γιατρο να σας πει πως ηταν τα πραγματα το 1980.

Link to comment
Share on other sites

ζαβι το εσυ υπαρχει και φυσικα το 80 δεν υπηρχε.

 

εσυ εισαι που κατηγορεις το πασοκ βεβαια χαχαχα αλλα το εσυ μας αρεσει? αντρεας φιλε μου! χαχαχα

 

τωρα για τις ιδιωτικες εχεις καποιο δικιο, αλλα οχι απολυτο. γιατι οταν εγω χρειαστηκε να κανω μια παρα πολυ σοβαρη επεμβαση, ειχα να επιλεξω μεταξυ ΤΣΜΕΔΕ στη γιουρομεντικα ή ιδιωτικη ασφαλιση στο ΥΓΕΙΑ, μου παρεχανε ακριβως τα ιδια πραγματα, διαμονη, εξοδα κλπ.

 

ειδικα τωρα τελευταια ο ανταγωνισμος τους εχει κανει και βαζουν διαφορα στις συμβασεις. αλλο ειναι το θεμα με τις ιδιωτικες ασφαλιστικες, οτι δεν μπορεις ΠΟΤΕ να εισαι σιγουρος στην ελλαδα οτι αυριο θα υπαρχουν για να παρεις τα λεφτα σου αν τα χρειαστεις. εδω εχουμε φτασει να μην ξερουμε αν θα υπαρχει εθνικη ασφαλιστικη σε πιθανο μπαμ.

 

εγω προσωπικα προτιμω να πληρωνω ασφαλειες κ συνταξιοδοτικα στην αγγλια, δινω το 1/3 των χρηματων τσμεδε και ξερω οτι θα παρω συνταξη, μικρη μεν αλλα σιγουρη. εδω τι θα παρω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε howard ξέρεις πόσο σε εκτιμώ.

 

Έχω χεσμένο το πασοκ, το ελληνικό δημόσιο,το ΕΣΥ, το συμπολίτη μου της κακιάς ώρας κλπκλπ.

 

Πιστεύω ότι πρέπει να ιδιωτικοποιηθούν τα πάντα σε αυτή τη χώρα, εκτός από τις υπηρεσίες αλληλεγγύης.Η ασφάλεια υγείας είναι ένα από αυτά τα αγαθά του κοινωνικού κράτους που είναι απαραίτητη για την κακιά την ώρα, για να μην πουλάς διαμέρισμα για να κάνεις ακτινοθεραπεία (μακρυά από μας)

 

Μπορείτε κάλλιστα να συνεχίσετε τη μαγκιά-κλανιά ''δεν πληρώνω'' γιατί θα πληρώσουμε εμείς για εσάς.Έτσι είναι το κοινωνικό κράτος.Οι ικανοί πληρώνουν για τους ανίκανους.Αν θεωρείτε τους εαυτούς σας ανίκανους, εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει.

 

Αν έτσι σας οδήγησε η νεοελληνική σας σκέψη με βάση το εθιμικό δίκαιο, που είμαι σίγουρος ότι την αίσθησή του την έχετε σε μεγάλο βαθμό ανεπτυγμένη, τότε εμένα πάλι μου φτάνει και μου περισσεύει.

 

Επειδή εγώ γουστάρω κοινωνικό κράτος, είμαι το ''κορόιδο'' που μένω υγιής και πληρώνω τους ανίκανους συνανθρώπους μου, γιατί όταν βρεθώ στην ίδια θέση με αυτούς, θα περίμενα να με προσέξουν το ίδιο.

 

Αυτό σημαίνει αλληλεγγύη, που είναι και το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που θα ήθελα προσωπικά να απομείνει σε αυτή την κουραδοχώρα.

 

p.s.: theo, στο έχω ξαναπεί, εσύ μιλάς από άλλη οπτική γωνία και με εντελώς διαφορετικές βάσεις από τους υπόλοιπους, με αποτέλεσμα να αποπροσανατολίζεις.

Link to comment
Share on other sites

[email protected]

 

το δεν πληρώνω δεν έχει να κάνει με μαγκιά αλλα με πραγματικότητα. Δεν πληρώνω διότι δεν έχω και διότι ακόμα και εαν πληρώσω θα μπω σε τεράστια ύφεση και ανεργία. Πιστευω οτι όσο παραμένουμε μέσα στο Ευρώ τόσο δυσκολότερα θα φύγουμε και μεγαλύτερη ζημιά θα γίνει και στην Ελλάδα και στην Ευρωζώνη. Δεν ξέρω εαν πολιτικά μπορεί η Γερμανία να διαχειριστεί τέτοια κρίση την στιγμή που έχει πλεόνασμα ενω τα επιτόκια είναι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε, καταλαβαίνω, δεν έχετε.Μην πληρώσετε.Είναι επιλεκτικό, σύμφωνα με το εθιμικό δίκαιο.Εμένα μου τρέχουν από τα μπατζάκια, δεν ξέρω πώς να σταματήσω τις διαρροές.Σωστά τα λέτε όλοι σας.Προσοχή στους πόντους των καλσόν όμως.

 

Και μην ξεχάσετε, βρίστε όλους τους υπόλοιπους που φταίνε για την κατάσταση της χώρας.

 

Στην τελική χεστήκαμε αν κάποιος συνάδελφος έχει πρόβλημα υγείας και χρειάζεται περίθαλψη.Ας μήν είχε άγχος και ας μην κάπνιζε.Άστον να πεθάνει σαν το βρωμόσκυλο.Εμένα η κρίση μου περί εθιμικού δικαίου έτσι μου λέει πάντως.Καλά δεν τα λέω?

 

Ξέρεις κάτι φίλε?Στον π@@τσο μου.Ο κάθε ανίκανος να μην πληρώσει.Εγώ θα δουλέψω ντελίβερι το βράδυ και θα πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

@Takis3008

 

Η λογική ότι "ελεύθερος επαγγελματίας = φοροφυγάς και δημόσιος υπάλληλος = τίμιος άνθρωπος" θα συνεχίσει να υφίσταται όσο γίνεται ανεκτή.

 

Η απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων βάσει γνώσεων (βλ. διπλώματα, πτυχία και μεταπτυχιακά) καθώς και βάσει εμπειρίας δεν είναι αβάσιμη.

Το απαράδεκτο με τους ενεργειακούς επιθεωρητές είναι ότι δεν έχει καθιερωθεί ακόμα ένα σύστημα απόδοσης των σχετικών δικαιωμάτων μέσω εξετάσεων.

 

Αντί να μειώσουν τις ασφαλιστικές εισφορές και στους άνω 5ετίας αλλά κάτω 10ετίας, γιατί δεν μειώνουν τις συντάξεις για να πάρουμε και εμείς οι νεότεροι κάποτε σύνταξη;

Οι ασφαλιστικές εισφορές δεν είναι παράλογα υψηλές. Ορισμένες συντάξεις είναι καθώς και η ανισότητα και αδικία που δημιουργήθηκε μεταξύ ασφαλισμένων μετά και προ 31/12/1992.

 

---

 

Σε μια δημοκρατία αποφασίζουν οι περισσότεροι, η πλειοψηφία.

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες/έμποροι που δεν είναι κρατικοδίαιτοι είναι μειοψηφία.

Οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι κρατικοδίαιτοι έμποροι/ελεύθεροι επαγγελματίες συνεχίζουν και θα συνεχίζουν να βγάζουν καθόλα δημοκρατικά κυβερνήσεις οπότε δεν νομίζω ότι τέτοια άδικα μέτρα θα πάψουν κάποτε να λαμβάνονται.

 

Εκτός εάν...

Link to comment
Share on other sites

http://www.on-news.gr/2011/07/blog-post_7766.html

 

Ελπίζω να κάνουν πλάκα, ή να εντάσσεται και αυτό στα πλαίσια της υπερ/παράπληροφόρησης των blogs.

Για το 2010 το αφορολόγητο όριο ήταν 12.000 ευρώ, (και όχι 8.000), με βάση αυτό εκκαθαρίστηκαν οι δηλώσεις μας και αυτό δε μπορεί να αλλάξει εκ των υστέρων και αναδρομικά. Ας κάνουν κανέναν αστείο να στείλουν ραβασάκια για "εισφορές αλληλεγγύης" σε όσους δήλωσαν <12.000 φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.